Zmiana koloru ścian i malarskie abc
| 6.03.2024 |Każde mieszkanie po pewnym czasie wymaga odświeżenia. Zmiana koloru ścian to sposób na szybką i często spektakularną zmianę charakteru wnętrza. Nowo pomalowana powłoka powinna być idealnie gładka i zachowywać kolor aż do momentu kolejnej zmiany koncepcji. Ale jak sprawić, żeby efekt malowania był zadowalający, a ściany bez nieestetycznych smug przez długi czas cieszyły oczy domowników?
Wyzwaniem w indywidualnym malowaniu ścian bywają ciemne kolory – to na nich najbardziej widać niedociągnięcia czy niewystarczające umiejętności malarskie. Ślady pociągnięcia wałka potrafią zniweczyć całą ciężką pracę włożoną w staranne nałożenie koloru. Wystarczy skupić się na kilku podstawowych czynnikach i należycie dobrać narzędzia oraz farbę. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę i jakie produkty wybrać, aby pomalowane ściany napawały dumą.
Przygotowanie pomieszczenia
Malarskie ABC zaczynamy od zagadnienia właściwego przygotowania pomieszczenia. Po wyniesieniu mebli i sprzętów oraz odpowiednim zakryciu pozostałych elementów wyposażenia, warto wykazać się skrupulatnością oraz wytrwałością i zabezpieczyć foliami oraz taśmami podłogi, okna, kontakty itp. Dzięki temu oszczędzimy czas na późniejszym usuwaniu uciążliwych zachlapań farbą. Przed rozpoczęciem malowania warto rozważyć kwestię temperatury otoczenia, unikając mrozów oraz upalnych dni.
Przygotowanie podłoża
Nim pędzel lub wałek z farbą zetknie się ze ścianą, warto się jej dobrze przyjrzeć. Wszelkie nierówności i tłuste plamy pogorszą przyczepność farby, a co za tym idzie – będzie się ona gorzej rozprowadzać. Dlatego przed zakupami zaopatrzeniowymi warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy masy szpachlowej do wypełnienia ewentualnych ubytków. W celu poprawienia przyczepności podłoża, dobrze jest zagruntować powierzchnię – poprawi to chłonność ściany oraz dodatkowo ją wygładzi. Szczególnie ma to znaczenie, gdy chcemy przykryć ciemny kolor jaśniejszym. Aby grunt i farba dobrze ze sobą współpracowały, sięgajmy po produkty tej samej marki – dzięki temu zwiększymy szansę na właściwe związanie ze sobą komponentów.
Dobór narzędzi
Podczas remontu wszystko, co może usprawnić i przyspieszyć pracę, jest na wagę złota. Niewłaściwy dobór wałka to jeden z najczęstszych powodów powstawania nieestetycznych śladów na ścianie. Wielkość, rodzaj i materiał, z jakiego wykonane jest narzędzie, ma duże znaczenie. Dla dużych powierzchni rekomenduje się narzędzia o większej średnicy. Długość włosia dostosowujemy do rodzaju powierzchni – im bardziej chropowate podłoże, tym dłuższe powinny być włókna, dlatego wałek o włosiu długości 18 – 30 mm sprawdzi się na betonie lub tynkach strukturalnych; średnie długości włosie (13-15 mm) znajdą swoje zastosowanie w przypadku malowania tapet strukturalnych i tradycyjnych tynków, zaś gładkie ściany najlepiej malować wałkiem o krótkim 6-10 mm włosiem. Niezależnie od długości runa warto przed użyciem opłukać wałek pod wodą i dobrze odwirować, aby nie pozostawiał na ścianie niemile widzianych włosków.
Wybór farby
Satysfakcjonujący efekt końcowy naszego malowania to nie tylko nowy odcień ściany – kupując farbę należy posiłkować się funkcjonalnością produktu. Rynek obfituje w wyroby różnego rodzaju, dlatego decyzja o wyborze jednego bywa kłopotliwa. Tam, gdzie liczy się głębia koloru i idealnie gładkie wykończenie, warto sięgnąć po farbę stworzoną z myślą o uniknięciu smugowania pomoże uzyskać doskonale matową powierzchnię bez śladów po wałku. Dzięki wysokiej odporności na szorowanie, kolor pozostaje intensywny na długi czas. Produkt sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie na co dzień mamy do czynienia z ryzykiem zabrudzeń i koniecznością stosowania detergentów. Natomiast zastosowanie wysokogatunkowej żywicy (dyspersji) umożliwia prawidłowe „oddychanie ścian”, dzięki czemu nawet w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności będzie można śmiało uzyskać wymarzony kolor.
Technika
W malowaniu ważne jest nie tylko to czym, ale i jak malujemy. Nanoszenie farby zaczynamy od sufitu, a następnie przechodzimy do ścian. Dobrze jest na początku skupić się na trudno dostępnych miejscach. Farbę nakładamy z góry na dół tak, aby pasy lekko na siebie nachodziły. Najlepiej nie przerywać malowania w trakcie i na bieżąco korygować ewentualne niedociągnięcia. Malowanie wydaje się jedną z najłatwiejszych prac remontowo-budowlanych, ale idealne pokrycie ścian bez smug bywa niełatwe, nawet dla fachowca. Jednak dobrze zaplanowana praca oraz wybór odpowiednich narzędzi i produktu, pozwoli uzyskać naprawdę zadowalający rezultat bez stresu.