Jak podłączyć płytę indukcyjną?
| 26.04.2024 |Płyta indukcyjna zasilana jest energią elektryczną, tak więc wymaga odpowiedniego przyłączenia. Można to zrobić samodzielnie, jednak jeżeli nie masz pewności jak podłączyć urządzenie, to lepiej skorzystaj z pomocy uprawnionego elektryka.
Dbając o swoje bezpieczeństwo, podłączenie płyty indukcyjnej lepiej zlecić doświadczonemu elektrykowi. Zazwyczaj urządzenie to podłącza się do instalacji 1-fazowej 230V lub 3-fazowej 400V. Co bardzo ważne, najlepiej podpinać ją na samodzielnym obwodzie elektrycznym, to zapobiegnie dużemu obciążeniu całej instalacji elektrycznej domu i mieszkania.
Jakie przewody wybrać do instalacji?
Przewody trzeba dobrać do zaleceń producentów. Przekrój przewodu musi być też stosowny do typu instalacji. Jeżeli podłączamy płytę do instalacji 3-fazowej to przewód musi mieć minimum 5 x 2,5 mm2, natomiast przy instalacji 1-fazowej, musi to być 3 x 4 mm2.
W przypadku instalacji 1-fazowej zalecany jest przewód 4 mm2, ale często zdarza się tak, że w domu lub mieszkaniu posiadamy już przewód 2,5 mm2. Można go z powodzeniem zastosować do instalacji. Nie każdy ma bowiem ochotę na to, aby przerabiać przewody tylko po to, żeby podłączyć płytę.
Instalacja 1-fazowa
Właściwie większość płyt, które sprzedawane są w Polsce, podłącza się właśnie do instalacji 1-fazowych. Jest to nic innego, jak tradycyjne gniazdko 230V. Płytę instalujemy poprzez połączenie trzech kabli instalacji z przewodami urządzenia. Kable łączymy zgodnie z kolorami.
Niektóre płyty indukcyjne przystosowane do 1-fazy posiadają fabrycznie zamontowaną wtyczkę do gniazdka. Jednak trzeba pamiętać o tym, żeby obciążenie instalacji nie było za duże. Aby rozwiązać taki problem wystarczy stworzyć osobny obwód dla kuchni indukcyjnej.
Każda płyta indukcyjna posiada instrukcję, w której znajdują się niezbędne informacje dotyczące zabezpieczenia przeciwprzepięciowego, jakie należy zastosować przy instalacji. W instrukcji znajdują się też wszystkie informacje odnośnie rodzajów przewodów, które trzeba zastosować. Tak więc, kiedy chcesz samodzielnie podłączyć sprzęt, musisz najpierw szczegółowo zapoznać się z instrukcją.
Instalacja 3-fazowa
Nie każdą płytę indukcyjną można podłączyć do instalacji 3-fazowej. Jeżeli jednak istnieje taka możliwość, to musimy upewnić się, że przewody zasilające mają odpowiedni przekrój. Zdarza się też tak, że płytę można podłączyć do obydwóch typów instalacji. Gdy nie jesteśmy pewni jaką instalację posiadamy, to dla własnego bezpieczeństwa najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego elektryka.
W przypadku samodzielnego podłączenia trzeba skorzystać z instrukcji, w której zawsze powinna znajdować się informacja, które kable należy ze sobą połączyć. W przypadku instalacji 400V wykorzystuje się najczęściej dwa przewody fazowe oraz trzeci przewód fazowy wraz ze zmostkowaniem przewodu neutralnego. Do tego oczywiście niezbędne jest uziemienie.
Podłączenie przez elektryka
W razie jakichkolwiek wątpliwości przy instalacji płyty indukcyjnej, należy skorzystać z pomocy elektryka, który posiada niezbędne uprawnienia i z pewnością podepnie urządzenie prawidłowo. Nieodpowiednie zamontowanie płyty może grozić bowiem jej uszkodzeniem, jak również stanowić niebezpieczeństwo dla osoby, która instaluje płytę.
Trzeba też pamiętać o tym, że wielu producentów płyt indukcyjnych wymaga, aby urządzenie było podłączane przez specjalistę. W przypadku braku odpowiedniej pieczątki specjalisty, który instalował płytę, późniejsza ewentualna reklamacja sprzętu może zostać nie uznana.
Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej nie jest trudne, tym bardziej, że producenci dołączają do każdego urządzenia szczegółową instrukcję obsługi, w której wszystko zostaje wyjaśnione. Jeżeli wiemy do jakiego typu instalacji przeznaczona jest płyta, to później wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli jednak nie chcemy ryzykować, wystarczy skorzystać z pomocy elektryka.