Kuchnia kaflowa w nowoczesnym wydaniu
| 5.03.2024 |Kuchnie wykonane z kafli były niezwykle popularne kilkadziesiąt lat temu. Niejednemu z nas kojarzą się z pełną rodzinnego klimatu babciną kuchnią, kiedy to wszystkie potrawy przygotowywano na żywym ogniu. Z czasem, wypierane przez kuchenki gazowe, a później przez elektryczne, coraz rzadziej pojawiały się jako element kuchennej zabudowy. Dziś przeżywają renesans i w nowej odsłonie zachwycają w nawet najbardziej nowoczesnych kuchniach.
W dobie zdrowego odżywiania, coraz częściej wspominamy smaki potraw przygotowywanych na kuchni z kafli. Pieczone czy gotowane na „żywym” ogniu, smakowały inaczej, zdaniem wielu – lepiej. Do tego odgłosy palącego się drewna, specyficzny zapach i blask płomieni. Nie da się tego porównać z klimatem współczesnej kuchni, gdzie czasem design ważniejszy jest od smaku. Okazuje sie jednak, że dwie rzeczy da się połączyć. Bowiem kuchnie kaflowe wracają do łask, aby w nieco unowocześnionych formach stać się ozdobą niejednego wnętrza.
Współczesna kuchnia kaflowa
– Jeśli chodzi o podstawową konstrukcję współczesnych kuchni kaflowych, to niewiele różni się od tych, na których gotowały nasze babcie – mówi Marcin Deręgowski, projektant w firmie Art-A w Rzeszowie. – Najważniejsze elementy to palenisko i popielnik, czyli tzw. serce pieca. To właśnie tu rozpala się ogień, który później rozgrzewa całą kuchnię. Obudowę pieca wykonuje się z kafli, które doskonale akumulują ciepło, a następnie powoli oddają to ciepło, ogrzewając przy tym pomieszczenie, w którym ulokowano piec.
Podstawowym elementem kuchni jest oczywiście płyta do gotowania.
– Ale nie powinno w niej też zabraknąć komory grzewczej, brat rury czy jak mówią w innych częściach Polski dochówki w której umieszcza się dania, by dłużej były ciepłe – wymienia Marcin Deręgowski. – Taka komora sprawdza się również w sytuacji, kiedy potrzebujemy coś delikatnie podpiec lub rozmrozić, a niektóre z nich mają również miejsce, w którym przechowuje się drewno. W ten sposób mamy nie tylko pod ręką surowiec na opał, piec to drewno doskonale wysusza, przez co będzie się lepiej paliło.
Kafle to nie tylko ładny wygląd
Istotnym elementem pieca kaflowego jest jego ceramiczna obudowa.
– Dlatego, jeśli decydujemy się na tego typu kuchnię, powinniśmy wybierać materiały najwyższej jakości – tłumaczy przedstawiciel firmy Art-A w Rzeszowie. – Zastosowanie tanich i kiepskiej jakości surowców wpłynie nie tylko na wygląd kuchni, ale i na efektywność pieca.
Kafle mogą być utrzymane w tradycyjnej stylistyce, chociaż na rynku dostępne są też nowoczesne formy, w dowolnych wybarwieniach i kształtach. Ich duża różnorodność kolorystyczna sprawia, że można je dopasować do każdej kuchni. Jednak, oprócz estetycznej funkcji, kafle pełnią też dużo ważniejszą rolę. Dzięki swym właściwościom akumulacyjnym, pochłaniają ciepło i rozprzestrzeniają je na całą kuchnię, a nawet na sąsiadujące z nią pomieszczenia.
Tradycyjny czy nowoczesny wygląd
Zanim zdecydujemy się na wykonanie pieca kaflowego, powinniśmy dobrze przemyśleć, w jakim powinien być stylu.
– Dobrze, jeśli wyglądem będzie współgrał nie tylko ze stylistyką kuchni, ale i reszty pomieszczeń – wyjaśnia Marcin Deręgowski. – Zbudowanie tradycyjnego modelu w bardzo nowoczesnej kuchni lub odwrotnie, nie będzie dobrze wyglądało. Tym bardziej, że jest to duży wydatek i nieprędko przyjdzie nam ją zmienić.
Piec w stylu tradycyjnym, często swą rustykalną formą nawiązuje do stylu wiejskiego. Dobrze zaprojektowany, a później wykonany i dopracowany w każdym detalu, idealnie sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w podobnym stylu, szczególnie, jeśli powiesimy w nim przeróżne kuchenne dodatki, jak patelnie, ceramiczne kubki itp.
– Ciekawie prezentują się również nowoczesne, eleganckie kuchnie kaflowe – mówi projektant z ART-A w Rzeszowie. – To połączenie sprawdzonej techniki i konstrukcji z nowoczesną stylistyką. Najczęściej taki piec jest nowatorsko zdobiony lub wykańczany kaflami na wysoki połysk, nierzadko łukowymi. Często towarzyszy mu ciekawe oświetlenie i modne dodatki.
Wady i zalety kuchni kaflowych
Jak w przypadku każdego elementu wyposażenia kuchni, i piece kaflowe mają swoje wady oraz zalety.
– Największym minusem w przypadku pieców kaflowych jest konieczność rozpalania takiego pieca, dorzucania drewna i pilnowania, czy nie gaśnie – tłumaczy Marcin Deręgowski. – Nie każdego również stać na tego typu kuchnie. Ponadto, mamy ograniczone możliwości montażu pieca kaflowego, ponieważ nie zmieści się on raczej w małym pomieszczeniu.
Te wady są jednak niewielkie w porównaniu z licznymi zaletami. To przede wszystkim smak i aromat potraw przygotowywanych na kuchni kaflowej. Poza tym piec kaflowy jest efektowną i modną ozdobą wnętrza, a przy tym świetnym źródłem ciepła. Jeśli odpowiednio zaplanujemy jego umiejscowienie, może z powodzeniem pełnić rolę ogrzewania kuchennego, co może mieć niebagatelne przełożenie na wysokość rachunków za ogrzewanie.