Jak prawidłowo wykonać prysznic bez brodzika
| 2.10.2023 |
O budowie prysznicu bez brodzika powinniśmy pomyśleć już na etapie budowania stropu bądź podłogi na gruncie. Fot. Pixabay
Aranżując mieszkanie, szukamy nowoczesnych rozwiązań, które będą nie tylko ładnie wyglądały, ale również optycznie powiększą pomieszczenie i nadadzą mu lekkości. Tak też się dzieje w przypadku łazienek. Coraz częściej skomplikowaną i dużą kabinę prysznicową z brodzikiem zastępujemy otoczonym ścianami ze szkła odpływem ukrytym w podłodze. To efektowne i praktyczne rozwiązanie. Stąd nasz dzisiejszy temat: budowa prysznica posadzkowego krok po kroku.
Kiedyś wanna w łazience to był wręcz obowiązek. Później zaczęliśmy dostrzegać zalety kabin prysznicowych. Dziś, szukając lekkich i nowoczesnych rozwiązań, pozbywamy się również brodzika.
– Coraz częściej zdarza się, że tradycyjną kabinę prysznicową zastępuje się odpływem w podłodze i ścianami z glazury lub ze szkła – mówi Grzegorz Chotkowski z salonu łazienek BLU w Rzeszowie. – To rozwiązanie estetyczne i bardzo funkcjonalne. Nie tylko zyskujemy większą przestrzeń. Tego typu prysznic łatwiej utrzymać w czystości. To również duże ułatwienie dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, dla których pokonywanie progu brodzika jest niewygodne, a czasem niebezpieczne.
Zanim jednak zaczniemy planować nowoczesną łazienkę z odpływem w posadzce, musimy wiedzieć, czy w naszym pomieszczeniu są warunki pozwalające na budowę prysznica bez brodzika.
Budowa odpływu w posadzce
Zamontowanie odpływu w posadzce w nowobudowanych domach jest dość proste. Wystarczy wyznaczyć lokalizację podejścia kanalizacyjnego, czyli to, gdzie będzie wyprowadzona rura odpływowa łącząca brodzik z pionem kanalizacyjnym. – Powinniśmy to zrobić już na etapie budowania stropu bądź podłogi na gruncie – tłumaczy Grzegorz Chotkowski. – Rurę układa się wówczas w stropie lub jeśli jest on cienki, a pod nim znajduje się pomieszczenie niemieszkalne, prowadzi ją pod stropem.
Gorzej, gdy prysznic pozbawiony dużej niecki odpływowej, zamarzy nam się w starym mieszkaniu. Aby wykonać tego typu instalację odpływową w łazienkach mieszkalnych, czasami trzeba wkuć się w konstrukcję stropu. – Zanim to zrobimy warto zasięgnąć opinii konstruktora, który sprawdzi, czy nie spowoduje to jej osłabienia – uczula specjalista z salonu łazienek BLU. – Ponadto należy się też upewnić, czy w posadzce nie znajduje się ogrzewanie podłogowe. Jeżeli tam jest, jego układ trzeba będzie zmienić. Kształt natrysku najlepiej dopasować do kształtu łazienki. Dzięki temu, możemy zbudować prysznic o nietypowych wymiarach.
Wybór odpływu i syfonu do prysznicu bez brodzika
Aby woda swobodnie spływała z posadzki, instalacja odpływu i syfonu, musi być prawidłowo zamontowana. – W warstwach podłogowych powinien znaleźć się wpust z syfonem, w stronę którego będzie spływała woda – tłumaczy Grzegorz Chotkowski. – Posadzka natomiast, powinna być ułożona z dwuprocentowym spadkiem. Wpust powinien być połączony z rurą prowadzącą do pionu kanalizacyjnego, która z kolei musi mieć 1,5-procentowy spadek.
– Jeżeli chodzi o syfon posadzkowy, to minimalna wysokość potrzebna do jego zabudowania, powinna wynosić pięć centymetrów – dodaje specjalista. – Jest to konieczność, by zapewnić zamknięcie słupa wody w syfonie. W przeciwnym razie woda, która będzie się w nim gromadziła, odparuje zbyt szybko, a z kanalizacji może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Ponadto, użycie zbyt płaskiego syfonu może zwiększyć ryzyko jego zapychania się.
Rodzaje syfonów i odpływów posadzkowych
Na rynku dostępnych jest wiele syfonów posadzkowych. Dobrze jest jednak kupować te znanych i cenionych marek. – Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas syfony, mają w zestawie mankiety uszczelniające, które dopasowane są do ich kształtu – uczula specjalista z salonu BLU w Rzeszowie. – Montaż takiego kołnierza jest konieczny, ze względu na różną rozszerzalność cieplną stali nierdzewnej, z której jest zrobiona kratka ściekowa oraz betonu stanowiącego podstawę brodzika. Jeżeli wybierzemy syfon bez kołnierza, wówczas powstałe połączenia powinno się uszczelnić w inny sposób.
Wybierając syfon musimy też mieć na uwadze jego przepustowość. – Jeżeli będzie ona zbyt mała, może dojść do zalewania łazienki – tłumaczy Grzegorz Chotkowski. – Podczas korzystania z prysznica mydliny oraz inne zanieczyszczenia jak np. włosy, mogą zatykać otwór odpływowy. Lepiej więc wybrać model o dużej przepustowości, który będzie można również łatwo oczyścić.
Odpływy dostępne na rynku, różnią się od siebie przede wszystkim kształtem i sposobem montażu. Mogą być one liniowe, przyścienne, punktowe lub w kształcie litery L. Wszystkie pełnią swoją funkcję, a ich kształt ma bardziej znaczenie estetyczne. Za sprawny odbiór wody i tak odpowiada syfon. Dobrym rozwiązaniem jest dobranie długości listwy odpływowej, aby była o dziesięć centymetrów krótsza od brodzika.
Jak zamontować syfon posadzkowy
– Zanim zamontujemy syfon, powinniśmy wyciąć w posadzce otwór o odpowiedniej wielkości – mówi Grzegorz Chotkowski. – Następnie montujemy wpust z syfonem, pamiętając o zachowaniu dwuprocentowego spadku w kierunku odpływu. Oznacza to, że jeżeli brzeg wpustu jest w odległości jednego metra od najdalszej krawędzi posadzki, to musi być w stosunku do niej obniżony o dwa centymetry. Robiąc te wyliczenia, warto mieć również na uwadze grubość okładziny z płytek oraz kleju. Jeżeli kratka ma rant, trzeba te wartości dodać, aby po wykończeniu całość znajdowała się w jednej płaszczyźnie. Wpusty mają regulowane nóżki, dzięki którym łatwo ustawia się je na odpowiednim poziomie.
Przygotowanie podłoża
Po zamontowaniu syfonu, miejsce usuniętej wcześniej części posadzki, uzupełnia się styropianem, układa przekładkę technologiczną i zalewa to miejsce zaprawą, kształtując odpowiedni spadek. – Najlepiej użyć styropianu przeznaczonego na posadzki i skorzystać z gotowej zaprawy posadzkowej – mówi specjalista. – Dzięki temu dalsze prace można prowadzić już po trzech dniach. Spadki najlepiej ukształtować w kopertę, by woda jednocześnie spływała z całej płaszczyzny. Jeśli mamy syfon liniowy, który montowany jest przy samej ścianie i jego szerokość jest równa szerokości wnęki, koperta nie jest potrzebna ponieważ wystarczy spadek w kierunku syfonu.
Hydroizolacja!
Mając na uwadze to, że odpływ położony jest zaledwie kilka centymetrów poniżej poziomu podłogi, musimy pamiętać o odpowiedniej izolacji. Nieszczelność wpuszczonej w strop konstrukcji, może spowodować zalanie nie tylko naszej podłogi, ale i niższej kondygnacji, czyli często sąsiadów. Izolację wykonuje się najczęściej przy pomocy tzw. „płynnej foli”.
Koszty wykonania
Wydawałoby się, że skoro odpada nam koszt zakupu brodzika lub całej kabiny prysznicowej, takie rozwiązanie będzie dużo tańsze. Niestety, nie zawsze tak jest, zwłaszcza jeśli montujemy tego typu rozwiązanie w starym mieszkaniu. Wówczas czeka nas skuwanie płytek, drążenie w podłodze, a później wyrównanie jej poziomu w całej łazience. Czasem wdrożenie takich zmian i cieszenie się prysznicem bez brodzika, jest wręcz niemożliwe.