Outsourcing zarządzania projektem budowlanym: Oszczędność czasu i pieniędzy
| 23.10.2023 |Słowo outsourcing pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem wyrażenia outside-resource-using. W największym skrócie oznacza korzystanie ze źródeł zewnętrznych. Polega na przekazywaniu realizacji zadań, funkcji i procesów firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w danym zakresie. Outsourcing może odnosić się do pracowników.
Coraz częściej możesz się z nim spotkać również w branży budowlanej. Zobacz, jakie są korzyści przekazania zarządzania projektem budowlanym zewnętrznej firmie. Sprawdź, dlaczego outsourcing może przynosić znaczące oszczędności czasu i pieniędzy w branży budowlanej. Dowiedz się, kim jest konsultant budowlany i jaka jest jego rola.
outsourcing-zarzadzania-projektem-budowlanym. jpg
Na czym polega outsourcing zarządzania projektem budowlanym?
To sytuacja, gdy inwestor zleca zarządzanie projektem budowlanym zewnętrznej firmie, lub specjalistycznemu dostawcy usług. Firma zewnętrzna przejmuje odpowiedzialność za planowanie, nadzorowanie i kontrolowanie wszystkich aspektów projektu budowlanego firmie zewnętrznej.
Dzięki temu Ty, czyli inwestor otrzymujesz profesjonalne wsparcie w realizacji projektu budowlanego. Konsultant budowlany stanie się Twoim partnerem i zadba o to, żeby cały proces budowlany przebiegał sprawnie, a w razie problemów, pomoże Ci je rozwiązać. Co najważniejsze, będzie bronić Twoich interesów i czuwać nad wysoką jakością wykonywanych prac.
Kim jest konsultant budowlany? Jaką ma rolę?
Konsultant budowlany to specjalista, który świadczy usługi doradcze i wsparcia w dziedzinie budownictwa. Jego główną funkcją to zarządzanie projektem budowlanym, w ramach którego koordynuje proces przygotowania i realizacji inwestycji budowlanej na zlecenie inwestora. Co dokładnie należy do jego obowiązków?
- dokładne określenie celów projektu;
- kontrola procesu, harmonogramu, kosztów i zasobów
- identyfikacja szans i ryzyk projektowych
- opracowanie harmonogramu prac budowlanych i monitoring postępów;
- dbanie o efektywną koordynację działań wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego;
- nadzór nad prawidłowym przepływem informacji;
zarządzanie zmianami w procesach
Firmy konsultingowe dysponują także wykwalifikowaną kadrą kontrolerów kosztów, którzy ściśle współpracują z osobami zarządzającymi projektem budowlanym. To specjaliści, których głównym zadaniem jest zarządzanie kosztami całej inwestycji. Kontroler kosztów oszacowuje budżet projektu już w trakcie powstawania dokumentacji projektowej. Kolejno, zajmuje się organizacją przetargów na wybór wykonawcy czy wykonawców robót, a po przeprowadzonej procedurze rekomendują inwestorowi najkorzystniejszy wybór. Przeprowadzają szczegółowe analizy i konsultacje, a następnie proponują optymalne rozwiązania na każdym etapie projektu. Doradcy budowlani dysponują także wykwalifikowana kadrą doświadczonych inspektorów nadzoru budowlanego, z którymi ściśle współpracują, aby inwestor miał pewność, że jego projekt jest pod kontrolą.
Tak szeroki zakres działań konsultanta budowlanego sprawia, że jego zatrudnienie ochroni Cię przed wieloma błędami, jakie można popełnić przy planowaniu i realizacji procesu budowlanego. To inwestycja, która z pewnością Ci się zwróci. Dzięki pomocy konsultanta budowlanego możesz zaoszczędzić nawet 20% inwestycji.
Jakie korzyści zapewnia outsourcing zarządzania projektem budowlanym?
- Oszczędzasz czas – gdy konsultant budowlany dba o prawidłową realizację projektu, to zyskujesz czas i siły na rozwijanie własnego biznesu. Możesz go oczywiście przeznaczyć również na odpoczynek, hobby lub spędzić z najbliższymi.
- Kontaktujesz się wyłącznie z jedną osobą – to znaczna oszczędność czasu i mniejszy stres. Niezależnie od tego, czy chcesz zapytać o budżet, czy postęp prac, odpowiedzi otrzymasz od osoby pełniącej rolę zarządzającej projektem. Ma wiedzę o wszystkich zespołach i uczestnikach procesu budowlanego.
- Masz profesjonalne wsparcie w wyborze wykonawców – zarządzający projektem budowlanym czuwa nad organizacją przetargów. Rekomenduje Ci wybór odpowiedniego wykonawcy. Cechuje go rzetelność, bezstronność i niezależność. To wszystko sprawia, że możesz mu zaufać.
- Szybsze rozpoczęcie eksploatacji obiektu – gdy zdecydujesz się na outsourcing zarządzania projektem budowlanym, to czas jego realizacji może się znacznie skrócić.
- Koszty pod kontrolą – nie będziesz musiał martwić się o nieprzewidziane wydatki, czy przekroczenie budżetu. Nad finansami na każdym etapie będzie czuwał doradca budowlany.
- Właściwy nadzór nad jakością wykonywanych robót – dzięki temu nie będziesz musiał w niedługim czasie po odbiorze budynku wykonywać kosztownych i długotrwałych napraw.
- Projekt będzie proekologiczny – Zarządzający projektem budowlanym opracuje dla Ciebie indywidualne rekomendacje w tym zakresie, aby budynek był nowoczesny i spełniał aktualne normy.
- Optymalizacja zasobów – outsourcing pomaga w optymalizacji wykorzystania wszelkich zasobów. Doradca budowlany na każdym etapie inwestycji pomaga w efektywnym planowaniu harmonogramów prac, co prowadzi do zmniejszenia nadmiaru zasobów i zbędnych kosztów.
Gdy zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy konsultanta budowlanego, to jednocześnie zadbasz o swój spokój i bezpieczeństwo na każdym etapie inwestycji. Firma zarządzająca projektem, zadba o koszty Twojej inwestycji, jakość i harmonogram oraz pomoże Ci w procesie uzyskiwania wszelkich niezbędnych pozwoleń.
Kilka słów podsumowania
Zewnętrzna obsługa inwestycji budowlanych to skuteczna strategia biznesowa, która zakłada zlecenie zarządzania projektem zewnętrznemu konsultantowi. Dzięki profesjonalnemu podejściu doradcy budowlanego , optymalizacji zasobów, rzetelnemu kontrolowaniu kosztów oraz zarządzaniu ryzykiem, możesz osiągnąć znaczące oszczędności czasu i pieniędzy. Warto rozważyć tę opcję jako sposób na i pewne osiągnięcie założonych celów projektowych.
Źródło:
- mgr inż. Daniel Przywara, dr hab. inż. Adam Rak, prof. nzw. PO, Katedra Inżynierii Systemów i Procesów Budowlanych, Politechnika Opolska w Opolu, Outsourcing robót budowlanych jako sposób na rozwiązanie problemu wysokich kosztów wewnętrznych w przedsiębiorstwie budowlanym, Przegląd Budowlany 1/2016