Optymalizacja kosztów energii w małej i średniej firmie
| 1.06.2022 |Firmy coraz więcej płacą za prąd. Całkowita cena prądu dla firm na przeciętnym rachunku wzrosła z 661,3 zł netto za megawatogodzinę w styczniu 2021 roku do 978 zł netto za megawatogodzinę w styczniu 2022. Jakie są przyczyny podwyżek prądu dla firm?
Polska energia elektryczna jest głównie wytwarzana na bazie węgla. Obecnie węgiel reprezentuje ok. 70% źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Jest to jeden z najwyższych poziomów wytwarzania energii elektrycznej z węgla w całej Unii Europejskiej. Węgiel ma kilka zalet. Po pierwsze, Polska ma własne rezerwy tego surowca. Poza tym, w przeciwieństwie do słońca lub do wiatru, jest to stabilne źródło wytwarzania energii elektrycznej (z którego można wytwarzać energię elektryczną przez całą dobę, 365 dni w roku). Węgiel – jako źródło wytwarzania energii elektrycznej ma jednak jedną istotną wadę: jest to jedno z najintensywniejszych źródeł wytwarzania energii elektrycznej pod względem emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu, wśród państw członkowskich Unii Europejskiej Polska była w 2019 roku na drugim miejscu (za Estonią) pod względem emisyjności swojego miksu energetycznego. W kontekście coraz bardziej wymagającej regulacji europejskiej pod względem emisji dwutlenku węgla, Polska płaci surową cenę za swój miks energetyczny.
Polska, podobnie jak inne kraje UE, jest uczestnikiem systemu handlu emisjami dwutlenku węgla. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU-ETS), został wprowadzony w 2005 roku w celu przygotowania Unii Europejskiej do wdrożenia protokołu z Kioto, na mocy którego państwa rozwinięte zobowiązały się zredukować emisje CO2 o 5% w 2012 roku w stosunku do roku 1990. Ponieważ system ETS ma przede wszystkim prowadzić do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery, pula dostępnych na rynku uprawnień z roku na rok maleje, zgodnie z celami redukcyjnymi UE. Ograniczona podaż podnosi ceny uprawnień zachęcając w ten sposób sektory wysokoemisyjne do inwestycji w innowacyjną technologię oraz do korzystania z „czystych” źródeł energii. Notowania uprawnień do emisji, które elektrownie muszą kupować sięgają aktualnie 84,28 euro za tonę. Dla porównania, w styczniu 2018 byłe one na poziomie 7,68 euro za tonę.

źródło: https://energy.instrat.pl/co2_prices
Z uwagi na rosnące koszty emisji CO2, polskie centrale węglowe tracą zyskowność. Według brytyjskiego think-tanku Carbon Tracker, już w 2021 roku ponad połowa polskich elektrowni węglowych była nieopłacalna. Jednak z powodu braku stabilnych, alternatywnych źródeł energii elektrycznej, węgiel jest potrzebny polskiej energetyce.
Kolejny powód podwyżek cen prądu dla firm są przestarzałe moce wytwórcze oraz przestarzała sieć dystrybucyjna w Polsce. Według Rafała Gawina, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Polska potrzebuje 100 miliardów złotych na samą modernizację sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej do końca 2030 roku (czyli 10 miliardów złotych rocznie). Tymczasem według czasopisma Rzeczypospolita, w 2021 r. operatorzy sieci dystrybucyjnych zainwestowali jedynie 2,6 miliarda złotych w rozwój sieci. W związku z tą „dziurą budżetową”, można oczekiwać że przynajmniej część wymaganych inwestycji zostanie sfinansowana przez odbiorcę energii elektrycznej poprzez opłaty dystrybucyjne na rachunku za prąd. Tak się zresztą stało z opłatą mocową. Na początku 2021 roku została wprowadzona nowa opłata dystrybucyjna na rachunkach za prąd zarówno dla firm, jak i dla gospodarstw domowych. „Opłata mocowa” ma na celu finansowanie modernizacji sieci dystrybucyjnych i budowę nowych bloków energetycznych.
Wzrost zapotrzebowania energetycznego po pandemii, wojna na Ukrainie i zaprzestanie dostaw gazu do Polski przez rosyjski koncern gazowniczy Gazprom, są kolejnymi przyczynami wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce w hurcie.
Taryfy gospodarstw domowych wymagają weryfikacji Urzędu Regulacji Energetyki. W związku z tym każdy sprzedawca prądu podwyższa ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z dużą ostrożnością. Taryfy prądu dla firm nie podlegają takiej weryfikacji i dynamicznie odzwierciedlają poziom hurtowych cen energii elektrycznej. Na początku 2021 roku, cena hurtowa prądu na rynku terminowym z odbiorem w 2023 roku na Towarowej Giełdzie Energii wynosiła 262,38 zł/MWh, a cena sprzedaży detalicznej prądu dla firm wynosiła 300-350 zł/MWh, w zależności od sprzedawcy prądu. Na początku 2022 roku, cena hurtowa prądu na rynku terminowym z odbiorem w 2023 roku na Towarowej Giełdzie Energii wynosiła 592,90 zł/MWh, podczas gdy cena sprzedaży detalicznej była na poziomie 900 zł/MWh.

źródło:https://tge.pl/energia-elektryczna-otf
Czy sytuacja się uspokoi? Czy ceny prądu w hurcie spadną? Czy wrócimy do taniego prądu dla firm? W obecnej chwili wydarzenia geopolityczne oraz fundamenty ekonomiczne determinujące cenę energii elektryczna wskazują na dalsze wzrosty. Zgodnie ze zdaniem ekspertów, sytuacja jest tak dynamiczna i tak nieporównywalna z latami poprzednimi, że właściwie wszystko może się wydarzyć.
Jak zabezpieczyć się przed kolejnymi podwyżkami prądu dla firm? Zgodnie z podstawową zasadą uwolnionego rynku energii, każda firma w Polsce może wybrać dostawcę prądu, optymalizując w ten sposób cenę zakupu energii elektrycznej (czyli pozycje „cena energii czynnej” i „opłata handlowa” na rachunku za prąd). Co więcej, firma może wybrać stałą, niezmienną cenę zakupu energii elektrycznej na kolejne lata (do końca 2027 roku). Zmiana dostawcy prądu jest darmowa, prosta i bezpieczna.
Powyższa treść została przygotowana przez portal internetowy dobryprad.pl, broker energetyczny dla firm. Postaraj się o tani prąd dla firmy. Wypełnij formularz na https://dobryprad.pl/tanszy-prad-dla-firmy/, przygotujemy ofertę dla Ciebie za darmo!