Jak pielęgnować drzwi wejściowe
| 29.09.2023 |Z pozoru drzwi wejściowe powinny być pielęgnowane i konserwowane, ponieważ – podobnie jak w przypadku okien – wydłuża to ich żywotność i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Uważamy również, że drzwi wejściowe są prawdziwym wielofunkcyjnym narzędziem i powinny być od czasu do czasu za to nagradzane. Drzwi chronią przed intruzami, wiatrem i pogodą, a także przed ciekawskimi spojrzeniami.
Chronią przed letnim upałem i zimowym chłodem. Ponadto indywidualnie zaprojektowana strefa wejściowa jest doskonałą wizytówką domu i jego właściciela. Innymi słowy, drzwi wejściowe wykonują ciężką pracę, najlepiej przez kilka dekad. Nic więc dziwnego, że co najmniej dwa razy w roku (zgodnie z zaleceniami ekspertów) należy zafundować im “kurację wellness”. Należy przestrzegać następujących punktów
- Odpowiednie środki czyszczące
Niezależnie od tego, czy są to drzwi aluminiowe czy drewniano-aluminiowe, do ich czyszczenia zawsze należy używać letniej wody i wilgotnej bawełnianej szmatki. Mniejsze plamy można łatwo usunąć. Uporczywe plamy można usunąć mydłem lub płynem do mycia naczyń (o neutralnym pH!). Z drugiej strony, agresywne środki czyszczące, środki do szorowania, grzebienie drapiące i całkowicie suche czyszczenie nie przyniosą nic dobrego drzwiom wejściowym. Nawet ściereczek z mikrofibry należy używać z zachowaniem ostrożności.
Niezależnie od materiału, z którego wykonane są drzwi, należy pamiętać, że podczas czyszczenia nie powinno być zbyt ciepło ani zbyt zimno. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, a także temperatur poniżej zera, które mogą powodować uszkodzenia spowodowane zamarzaniem wilgoci.
- Wszystko zależy od materiału
Zwłaszcza zewnętrzna strona drzwi wejściowych musi być w stanie wiele wytrzymać: wahania temperatury, wilgoć, brud i kurz. Dlatego wielu właścicieli domów i mieszkań decyduje się na aluminium, ponieważ materiał ten jest szczególnie odporny i łatwy do czyszczenia. Inni jednak nie chcą rezygnować z doskonałych właściwości izolacyjnych i przytulnego charakteru drewna – w tym przypadku rozwiązaniem są drzwi drewniano-aluminiowe z zewnętrzną powłoką aluminiową chroniącą drewniane wnętrze.
Aluminium jest naturalnie odporne na zabrudzenia, a zatem zwykle łatwe do czyszczenia. Dlatego tym ważniejsze jest unikanie agresywnych środków czyszczących. Środki, które nie są neutralne pod względem ph, powodują reakcje chemiczne, które mogą prowadzić do plam, a nawet oderwania warstwy farby. Czyszczenie powierzchni drewnianych jest nieco bardziej skomplikowane. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność, aby uszkodzenia powłoki ochronnej drewna zostały szybko usunięte. Specjalny środek do polerowania jest szczególnym dobrodziejstwem dla drewnianych drzwi. Przydatny jest również środek do pielęgnacji uszczelek ze sklepu internetowego Internorm.
Jeśli drzwi zawierają elementy szklane, należy użyć środka do czyszczenia szkła, tak jak w przypadku okien. W przypadku drzwi drewnianych/aluminiowych ze szkłem szczególnie ważne jest, aby używana ściereczka była wilgotna, a nie mokra. W przeciwnym razie woda zbiera się w połączeniach szkła i może uszkodzić drewno.
- Nie tylko powierzchnia drzwi może ulec zabrudzeniu
Tak jak szybki prysznic zwykle nie jest wystarczający dla ludzi, tak samo czyszczenie samej powierzchni nie jest wystarczające dla drzwi wejściowych na dłuższą metę. Te części (jeśli występują) nie powinny być pomijane podczas wiosennych porządków:
Rama drzwi
Uszczelki
Panele boczne
Klamki
Zamek
Płytka zaczepu
Ozdobne listwy i frezy
Dekoracyjny cokół
- Pielęgnacja i konserwacja idą w parze
Czy Twoje drzwi wejściowe zostały dokładnie wyczyszczone? Bardzo dobrze, ale to jeszcze nie koniec pracy. Podobnie jak w przypadku wszystkich ruchomych elementów w domu (najlepszym przykładem są okna), również w przypadku drzwi konieczna jest regularna konserwacja, którą można połączyć z czyszczeniem.
Zaczyna się od inwentaryzacji wizualnej, akustycznej i dotykowej. Czy drzwi wejściowe można łatwo otwierać i zamykać? Czy zamykają się szczelnie? Czy skrzypią przy poruszaniu? Czy na powierzchni, ramie lub uszczelce są rysy, pęknięcia lub inne uszkodzenia?
Części ruchome, w tym zamki, należy od czasu do czasu lekko naoliwić, a drewniane drzwi w razie potrzeby przemalować. Zniszczone uszczelki należy wymienić, a w przypadku systemów elektronicznych należy również sprawdzić, czy zapewnione jest zasilanie. Zasadniczo należy zwracać uwagę na instrukcje producenta dotyczące konserwacji i dokładnie ich przestrzegać.
- Kiedy wpuścić profesjonalistów
Wiele prac konserwacyjnych można wykonać samodzielnie, ale nie wszystkie. Ogólnie rzecz biorąc, nie zaszkodzi od czasu do czasu zlecić sprawdzenie drzwi wejściowych profesjonalistom. Eksperci dokładnie wiedzą, na co zwrócić uwagę, a profesjonalna naprawa uszkodzeń jest gwarantowana.
Więcej informacji na temat drzwi Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951, e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/
Foto: INTERNORM