Jak urządzić małe mieszkanie

| 11.01.2016 | Opracowanie Alina Bosak

Fot. Urszula Gacek

Na 32 metrach kwadratowych w starym budownictwie udało się wyczarować salonik z jadalnią i sypialnię. Zobacz, jak architekt Urszula Gacek zastany układ mieszkania zmieniła na bardziej funkcjonalny i nowoczesny.

W przypadku prezentowanego mieszkania architekt miał zadanie ułatwione – inwestorzy dopiero szukali mieszkania i w wyborze takiego, z którego uda się wyczarować najwięcej, poprosili o pomoc eksperta.

– Nie musieliśmy wychodzić od zastanych problemów i szukać sposobów na ich rozwiązanie, ponieważ pomagałam im znaleźć takie mieszkania, które mimo małego metrażu miało duże możliwości stworzenia fajnego układu funkcjonalnego, wygodnego dla pary – opowiada Urszula Gacek, architekt z Rzeszowa. Wraz z klientami, w poszukiwaniu przestrzeni najbardziej ustawnej odwiedziła kilka mieszkań, które akurat były dostępne na rynku.

Wybór padł na mieszkanie w starym budownictwie.

– Ogromną zaletę zakupionego mieszkania stanowi jego położenie w budynku. Jest to bowiem mieszkanie narożne, które posiada 3 okna, w tym jedno doświetlające kuchnię – tłumaczy architekt. – Nowe mieszkania o tak małym metrażu, które są dostępne na rynku, zazwyczaj mają tzw. ciemną kuchnię, bez bezpośredniego dostępu do światła dziennego.

Rzut zastanego mieszkania

Mieszkanie przed-page-001

Nowy układ mieszkania zaproponowany przez Urszulę Gacek

mieszkanie po-page-001

REKLAMA

W mieszkaniu, które składało się z jednego, dużego pokoju, kuchni i łazienki udało się wygospodarować dodatkowy pokój, który pełni funkcję sypialni. Dzięki wyburzeniu ściany oddzielającej kuchnię od pokoju, powstała stosunkowo duża przestrzeń, w której teraz znajdują się kuchnia, jadalnia i pokój dzienny. Dodatkowa ściana pomiędzy pokojem a sypialnią pozwoliła na wstawienie telewizora wraz z szafką na sprzęt rtv.

Rozmieszczenie szaf w mieszkaniu

Dzięki odpowiedniej lokalizacji drzwi do pokoju, jak i do sypialni, wzdłuż całej ściany bez okien postawione zostały szafy. W pokoju szafki mają głębokość 35cm, natomiast w sypialni 60cm.

Kuchnia, mimo tego, że jest mała, to po przestawieniu sprzętów kuchennych stała się bardzo funkcjonalna i oprócz lodówki, płyty grzewczej, piekarnika i zlewozmywaka, udało się tam wstawić jeszcze pralkę do zabudowy.

Pomysł na łazienkę

– W łazience poprawiłam układ funkcjonalny poprzez zabudowanie stelaża miski ustępowej i wstawienie ponad niego szafki na kosmetyki. Dodatkowo przeciągnięcie tej zabudowy aż do końca ściany pozwoliło na wygospodarowanie półek odstawczych na kosmetyki do kąpieli. Z drugiej strony drzwi wejściowych do łazienki znalazła się umywalka z szafką z szufladami i wiszący obok grzejnik – opisuje Urszula Gacek.

W holu zmieścił się nie tylko wieszak na ubrania. Architekt wykorzystał dodatkową wnękę w ścianie, którą zaadoptowana została jako „szafka” z półkami na obuwie i sprzęt do sprzątania.

ugacek

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie, doradza Urszula Gacek, architekt z Rzeszowa.  Fot. Tadeusz Poźniak

 

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S