Bielenie pni drzew. Także zimą

| 27.12.2017 | Jadwiga Brzozowska

Fot. Pixabay

Po świątecznym bezruchu warto się zmobilizować i wrócić do formy. Poprawmy swoją sprawność – wybierzmy się do ogrodu lub na działkę, sprawdźmy kondycję roślin, ilość karmy w karmnikach i trochę popracujmy. Portale pogodowe obiecują nadejście mroźnej i śnieżnej zimy, przygotujmy zatem swój ogród.

Kto jeszcze nie okrył roślin powinien to zrobić właśnie teraz. Najlepsza do tego będzie biała zimowa (gruba) agrowłóknina, stroisz i papier falisty. Trotami podsypmy karpy korzeniowe i dodatkowo obłóżmy stroiszem. Trawy należy związać sznurkiem, podobnie jak kolumnowe formy iglaków – wtedymokry śnieg nie wyłamie gałązek.

W sadzie powinniśmy pobielić pnie, żeby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń mrozowych. W dzień słońce świeci coraz mocniej, a pędy nagrzewają się. Nocami zaś temperatura spada grubo poniżej 0°C tkanki drzewne zamarzają i ulegają uszkodzeniu.Doprowadza to do powstawania ran zgorzelinowych, pękania pni i przemarzania pędów. Uszkodzenia drzew powstają również po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna. Dawniej mówiono o trzaskających nocach – podczas bardzo mroźnych nocy, słychać było pękające w sadach konary drzew.

Najbardziej wrażliwe na powstawanie ran zgorzelinowych są jabłonie, śliwy i czereśnie, szczególnie szczepione na wysokim pniu. Krzewy owocowe również powinniśmy chronić przed mrozem. Drzewa i krzewy malujemy tzw. mlekiem wapiennym. Do przygotowania tego płynu potrzeba 2 kg wapna, 10 l wody i odrobinę gliny lub krowieńca, który zapobiegnie spłukiwaniu wapna przez deszcz. Mleko nakładamy pędzlem malarskim z miękkim włosiem. Malujemy południową stronę pni oraz grube konary do wysokości 2m. Jeżeli deszcz spłucze nam wapno, zabieg powtarzamy ponownie, aż do początku marca.

Zamiast malowania pni mlekiem wapiennym możemy owijać je białym papierem, białą agrowłókniną lub słomą albo specjalnymi osłonkami sadowniczymi. Zapobiegają one obgryzaniu pni drzewek przez zające i gryzonie, które o tej porze roku szukają pożywienia w naszych ogrodach.

Galeria Inspiracji

- wasze zdjęcia / pomysły / aranżacje
Zaloguj się

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S