Urządzasz, remontujesz, a może budujesz Jakie rusztowanie aluminiowe wybrać
| 7.02.2025 |Prace na wysokościach, niezależnie od tego, czy remontujesz mieszkanie, czy budujesz dom, wymagają właściwego sprzętu. Sama drabina często nie wystarcza, gdy stawiasz na bezpieczeństwo i komfort działań. W takich sytuacjach niezastąpione okazują się aluminiowe rusztowania mobilne – narzędzia idealne do wykonywania zadań na wysokości różnego kalibru.
Lekkie, mobilne, niezawodne – oto rusztowanie aluminiowe jezdne
Rusztowanie aluminiowe jezdne to lekka, ale jednocześnie wyjątkowo wytrzymała konstrukcja, która sprawdzi się podczas różnorodnych prac budowlanych. Jej zaletą jest zdolność do łatwego przemieszczania z jednego miejsca na drugie. Aluminium zapewnia trwałość, stabilność i odporność na korozję. Takie rusztowania doskonale sprawdzają się w zadaniach, w których niezwykle ważna jest precyzja wykonania, a czas potrzebny na ich wykonanie jest długi. Warto również wspomnieć o uniwersalności takich konstrukcji – można ich używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Idźmy zatem dalej – do podziału rusztowań mobilnych. Narzędzia te, możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: mini rusztowania, konstrukcje składane i tradycyjne rusztowania budowlane. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wszystkim trzem kategoriom (bazując na ofercie marki KRAUSE). Zobaczymy, co je wyróżnia na tle konkurencji, który model będzie dla Ciebie najlepszy i czego powinniśmy oczekiwać od tych produktów, gdy już staniemy się ich właścicielami.

Prace na małej przestrzeni? Postaw na mini rusztowanie!
Zacznijmy od pierwszego sprzętu wymienionego w zestawieniu umieszczonym powyżej. Mini rusztowanie to kompaktowa konstrukcja, która sprawdzi się wszędzie tam, gdzie obszar roboczy jest ograniczony, co przyczynia się do powstawania utrudnień w trakcie realizacji przydzielonych zadań. Doskonale sprawdzi się przy montażu instalacji elektrycznych czy malowaniu – pozwala wygodnie pracować na wysokości bez konieczności ciągłej zmiany położenia sprzętu, jak ma to miejsce w przypadku drabiny. Jego niewielkie rozmiary umożliwiają łatwe przechowywanie i szybką instalację, a antypoślizgowe szczeble zapewniają bezpieczeństwo wejścia i zejścia. Dzięki regulowanej wysokości i stabilnej konstrukcji mini rusztowanie to niezastąpiony sprzęt dla osób poszukujących wygody podczas prac remontowych w domu. Największy atut tego sprzętu? Za taki należy uznać bez wątpienia możliwość stawiania go na schodach. Szybko i sprawnie, bez zbędnego tracenia czasu zmienisz konfigurację konstrukcji, tak, aby móc w pełni wywiązać się ze swoich obowiązków. Decydując się na przegląd rusztowań mobilnych KRAUSE w tej konkretnej kategorii, warto wyróżnić mini rusztowanie jezdne CORDA – popularny produkt z oferty marki. Sprzęt ten zapewnia wysokość roboczą do 3 metrów, a także solidny pomost o powierzchni 1,47×0,50 m i z nośnością do 150 kilogramów.

Rusztowania składane – czy warto po nie sięgnąć?
Oto rusztowania składane, czyli kolejna grupa konstrukcji, które okażą się trudnym do przecenienia wsparciem w trakcie prac realizowanych niewysoko nad podłożem. Jak już sama nazwa wskazuje, rusztowanie to można łatwo i szybko przystosować do użytkowania – rama rozkłada się niczym przysłowiowa harmonijka i na niej zawieszamy podest. A po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca, zatem bez problemu schowasz je w garażu czy w schowku na narzędzia. I to jest jego główna zaleta. Wystarczą tylko dwa proste ruchy i gotowe! Warto wiedzieć, że pomost – na czas transportu i przechowywania – można zawiesić pionowo wzdłuż ramy. Trzeba mieć też świadomość niedużej (do ok. 3 metrów) wysokości roboczej, jaką oferuje.
Wszechstronne i stabilne – poznaj rusztowania budowlane
Czas na trzecią i ostatnią grupę wchodzącą w skład rusztowań mobilnych – dowiedz się więcej o rusztowaniach budowlanych. Tutaj, będziemy się opierać na flagowym modelu z asortymentu marki KRAUSE – mowa o rusztowaniu aluminiowym jezdnym MONTO ClimTec. Rusztowanie budowlane to niezawodne rozwiązanie będące połączeniem bezpieczeństwa, wygody i wszechstronności. Dzięki zgodności z normą PN EN 1004-1 i atestowi TÜV model ClimTec gwarantuje stabilność oraz wytrzymałość przy nośności 200 kg/m². Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja rusztowania z wyprzedzającą ramą GuardMatic, która ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo, ale i szybkość montażu. Ramę na wyższym poziomie montuje się z podestu poniżej, dlatego wchodząc wyżej jesteśmy automatycznie chronieni przed upadkiem. W skład rusztowania ClimTec wchodzą trzy pakiety, które pozwalają na pracę na odpowiednio: 3, 5 oraz 7 metrach. Składana konstrukcja ułatwia transport i przechowywanie. Rama podstawy z dolną częścią w kształcie litery V zwiększa stabilność i pozwala na pracę blisko ścian. Możliwość zastosowania na schodach sprawia, że ClimTec jest wszechstronnym narzędziem zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego, idealnym do każdego rodzaju prac.