Trendy w stolarce okiennej
| 11.02.2019 |Co będzie modne w stolarce okiennej w 2019 roku? Czy nadal popularnością będzie cieszył się subtelny minimalizm? A może powrócimy do wyrazistej klasyki? Co będzie ważniejsze: estetyka czy funkcjonalność? Jak producentom okien uda się pogodzić ich walory praktyczne i wizualne? Sprawdźmy!
Od wielu sezonów jednym z dominującym trendów w architekturze jest minimalizm. Inspirowany skandynawskim designem, bazuje na surowej elegancji i owocuje prostą, geometryczną bryłą budynku. Oszczędność środków i eliminacja sztucznych ozdobników sprzyja spójności projektu i pozwala na stworzenie wyrafinowanych wizji architektonicznych.
Mniej znaczy więcej! Stolarka okienna do minimalistycznych budynków
Proste formy okien, pozbawione zbędnych detali i ornamentów – w tym przecinających szkło ram i szprosów – oddają ducha minimalizmu i pozwalają wydobyć piękno tkwiące w ascetycznym budynku. Kwintesencją minimalistycznego stylu są okna które łączą subtelny, zachwycający design z wytrzymałością i bezpieczeństwem. Elegancję i wyrafinowaną prostotę ramy podkreślić może brak widocznych okuć ukrytych w luzie wrębowym.

W nowoczesnej architekturze domy są doświetlone i przestronne, coraz chętniej projektuje się także duże salony otwarte na ogród, w których przeszklenia zajmują nawet całą ścianę. Fot. HomeKONCEPT
2019 w dobrym świetle, czyli duże przeszklenia nadal w trendach
Estetyczną kontynuacją minimalistycznej stolarki okiennej są duże przeszklenia. Ten trend będzie dominował w 2019 roku – szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Szyby w wersji maksi, otoczone smukłymi profilami, nadają budynkowi oszczędny i elegancki wygląd. Szkło to doskonały sposób na zatarcie granicy między tym, co wewnątrz i na zewnątrz – subtelny i nieinwazyjny, a przy tym niezwykle bezpieczny i funkcjonalny. Dlatego architekci i projektanci wnętrz coraz chętniej korzystają w swoich aranżacjach z wielkogabarytowych przeszkleń. Obok walorów wizualnych mają praktyczne atuty. Dzięki nim do wnętrza domu przenika więcej naturalnego światła. Tym samym pomieszczenia stają się jasne, a przebywanie w nich bardziej komfortowe.
W nowym roku budujemy z troską o środowisko
Mówiąc o trendach w budownictwie, nie możemy skupiać się jedynie na designie. Podczas projektowania domu również ważne są kwestie praktyczne, m.in. energooszczędność budynku. Wzrost cen energii elektrycznej i ogrzewania oraz zmiana norm budowlanych sprawiają, że popularne są rozwiązania minimalizujące straty ciepła. Do tego dochodzi rosnąca świadomość ekologiczna i poczucie współodpowiedzialności za stan środowiska. W konsekwencji poszukujemy energooszczędnych okien, które pomagają zadbać o ekologię i domowy budżet. – Od dłuższego czasu zauważamy rosnące zainteresowanie naszych klientów oknami, które pomagają zachować korzystny bilans energetyczny budynku – mówi Mariusz Kudas, Doradca Handlowy w firmie OknoPlus. – W 2019 roku ten trend będzie się utrzymywał. Jest to zrozumiałe: energooszczędna stolarka okienna pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Zużywamy mniej energii do zachowania stałej temperatury we wnętrzu. Tym samym oszczędzamy, nie zmniejszając komfortu przebywania w domu.
Aluminium wyprze PCV?
Aluminium otworzyło nowe możliwości przed producentami okien. Pozwolił połączyć efektowny design stolarki z doskonałymi walorami użytkowymi i technicznymi. Na jego bazie powstają wielkogabarytowe przeszklenia, a także szerokie drzwi tarasowe, okna z klejonym panelem szklanym, narożne całoszklane lub z ukrytym skrzydłem. – Aluminium to materiał, który zrewolucjonizował produkcję okien i możliwości architektoniczne. Plastyczny, wytrzymały pozwala tworzyć energooszczędną ślusarkę otworową. W obecnym roku przewidujemy jego dalszą popularność – przewiduje Mariusz Kudas.

Aluminium – tak jak kiedyś drewno – postrzegane jest jako produkt ekskluzywny, świadczący o zamożności Klienta. W połączeniu ze szkłem to wciąż synonim nowoczesności i symbol luksusu. Fot. HomeKONCEPT
Zdalna kontrola nad oknem
Inteligentne domy i aplikacje do zarządzania ich systemami: ogrzewaniem, oświetleniem czy klimatyzacją z roku na rok zyskują na popularności. Technika zdalnego sterowania funkcjami w budynku obejmie również stolarkę okienną. – Po programach do sterowania roletami czy kontrolą dostępu i alarmami przyszedł czas na stolarkę okienną i drzwiową. Programowanie wietrzenia za pomocą smartfona, zdalne otwieranie drzwi – te rozwiązania wkrótce współtworzyć będą inteligentną sieć zarządzania budynkiem. Już teraz sprzedajemy coraz więcej drzwi wejściowych z elektronicznymi systemami dostępu – mówi Mariusz Kudas.
2019 rok będzie kontynuacją rozwiązań w stolarce okiennej, które już zdobyły dużą popularność. Minimalistyczne okna, duże przeszklenia czy projekty na bazie aluminium sprawdziły się w wielu realizacjach – również tych energooszczędnych – stąd możemy przewidywać ich dalszy rozwój. Które z nich wprowadziliście do Waszych domów?