Sypialnia i pokój dziecka jak nowe – pomysł na szybką zmianę aranżacji wnętrz
| 14.08.2024 |Jak sprawić, żeby sypialnia i pokój dziecka stały się jeszcze bardziej funkcjonalne, przytulne i stylowe? Można wykorzystać okres wakacji, żeby bez dużych wydatków i przy niewielkim nakładzie pracy odmienić wygląd tych wnętrz. Zainspiruj się naszym przewodnikiem, który krok po kroku pomoże przekształcić sypialnię i pokój dziecka w prawdziwe oazy spokoju i kreatywności.
Sypialnia oraz pokój dziecka to pomieszczenia, które w każdym domu zasługują na szczególną uwagę. Jeszcze zanim zabrzmi pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego, można samodzielnie przeprowadzić ich metamorfozę, żeby stworzyć komfortowe miejsce do zabawy, nauki i odpoczynku dla dziecka oraz przestrzeń relaksu w sypialni. Czas na domowe rewolucje!
Po pierwsze – pomysł i plan działania
Pierwszym krokiem do udanej metamorfozy wnętrza jest dobry plan. Zastanówmy się, jaki efekt chcemy uzyskać i jaki ma być charakter każdego z odnawianych pomieszczeń. Inspiracji mogą dostarczyć magazyny wnętrzarskie, strony internetowe i media społecznościowe. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie tablicy inspiracji (np. na Pintereście), gdzie zgromadzimy wszystkie swoje pomysły.
Olbrzymi wpływ na wygląd pomieszczeń, a także na nasze samopoczucie ma kolor. Dlatego na początku zaplanujmy, jaka ma być nowa kolorystyka wnętrz. W sypialni najlepiej postawić na stonowane barwy, takie jak beże, szarości, delikatne zielenie lub błękity. Dobrze sprawdzą się też pastele. Dzieci uwielbiają kolory, więc do pokoju dziecięcego można wybrać – przynajmniej na jednej ze ścian – żywe, energetyczne barwy. Warto również pamiętać, że jasna kolorystyka optycznie powiększa przestrzeń.
Po drugie – odmalowanie ścian i sufitów
Kiedy mamy już ustaloną wizję, czas przejść do działania. Wygląd sypialni i pokoju dziecięcego odmienimy bez kosztownego remontu, odmalowując ściany i sufit. Ważne są tu trzy podstawowe kroki: dobre przygotowanie podłoża przed malowaniem, dobór odpowiedniej farby i właściwa technika aplikacji. Zaczynamy od sprawdzenia stanu istniejącej powłoki malarskiej. Jeśli nie jest ona uszkodzona, to wystarczyć przemyć ściany, żeby dokładnie je oczyścić. Gdy stara farba jest spękana i łuszczy się, należy ją zdrapać oraz odpylić powierzchnię. Ubytki i pęknięcia można miejscowo uzupełnić masą szpachlową.
Czy trzeba gruntować ściany przed malowaniem? Jest to uzależnione od jakości podłoża oraz od wytycznych producenta wybranej farby. Zazwyczaj, gdy ściany są w dobrym stanie gruntowanie nie jest konieczne i wystarczy zastosowanie odpowiedniej farby podkładowej.
Jaką farbę do malowania wybrać? Sypialnia zwykle nie jest narażona na zabrudzenia w takim stopniu, jak korytarz czy kuchnia. Dobrym rozwiązaniem może być więc zastosowanie farby lateksowej, która jest odporna na zmywanie i szorowanie, a przy tym tańsza od farb ceramicznych. Te ostatnie sprawdzą się natomiast w pokoju dziecięcym, gdzie na ścianach często pojawiają się rysunki i odciski dłoni naszych pociech.
Zwróćmy również uwagę na certyfikaty, takie jak np. Ecolabel, który stanowi potwierdzenie m.in. dobrej wydajności farby oraz niskiego stężenia rozpuszczalników. Jeśli dodatkowo postawimy na produkt antystatyczny, to na pomalowanych ścianach w mniejszym stopniu będzie osadzał się kurz. Kolorystykę farby łatwo dopasujemy korzystając z praktycznych testerów.
Jak malować? – Malowanie rozpoczynamy od sufitu. Najpierw pokrywamy za pomocą pędzla trudno dostępne miejsca, jak np. przestrzeń wokół lampy, a następnie wałkiem na kiju teleskopowym malujemy pozostałą powierzchnię. Drugą warstwę farby nakładamy malując pasy prostopadłe do poprzednich. Potem przechodzimy do malowania ścian, również zaczynając od trudniej dostępnych przestrzeni. W dalszej kolejności możemy posłużyć się wałkiem, wykonując nim pionowe pasy w kształcie litery W – mówi Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów.
Po trzecie – proste triki i dodatki
Budżetową metamorfozę sypialni i pokoju dziecięcego wykonamy w kilka dni. W przypadku sypialni, poza odmalowaniem ścian i sufitu, postawmy również na nowe poszewki poduszek, narzutę i zasłony. Jeśli łóżko jest pozbawione zagłówka, to możemy przymocować w tym miejscu do ściany panele z miękkim wykończeniem z tkaniny. To efektowne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy wygodne oparcie. Zadbajmy także o kojącą wzrok zieleń w postaci kwiatów doniczkowych – gdy nie mamy czasu na pielęgnację roślin, wybierzmy takie, które są łatwe w uprawie i niewymagające, jak np. popularny zamioculcas zamiifolia.
W pokoju dziecięcym jedną ze ścian możemy wykończyć fototapetą z motywem z ulubionej bajki lub filmu naszej pociechy. Taką tapetę przyklejamy na równe i zagruntowane podłoże. Z użyciem farby akrylowej łatwo przemalujemy fronty szafek nadając im zupełnie nowy wygląd. Postarajmy się też o stworzenie osobnej strefy do nauki oraz przestrzeni do zabawy i odpoczynku. Tutaj dobrze sprawdzi się ściana pokryta magnetyczną farbą tablicową, na której nasza pociecha będzie mogła rysować kredą i mocować magnesy.
Wbrew pozorom zmiana aranżacji sypialni i pokoju dziecięcego nie musi wiązać się z kosztownym i uciążliwym remontem. Może być za to przyjemnym i satysfakcjonującym projektem. Z odpowiednim planowaniem, wykorzystaniem dopasowanych rozwiązań i odrobiną kreatywności, stworzymy wnętrza, które będą sprzyjać relaksowi, nauce i zabawie. Wakacje to idealny moment, aby wprowadzić te zmiany w życie i cieszyć się nowymi, inspirującymi przestrzeniami.