Jak prawidłowo dbać o elewację domu
| 14.08.2016 |Estetyka i trwałość elewacji domu zależy nie tylko od doboru odpowiedniego materiału czy jakości jej precyzyjnego wykonania. By nie traciła pierwotnych walorów, musimy skutecznie o nią zadbać. O czym powinniśmy pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby przedłużyć żywotność elewacji?
O trwałości naszej elewacji powinniśmy pomyśleć jeszcze zanim zdecydujemy się na to, jak będzie wyglądała. Ważne jest, aby wybrać odpowiedniej jakości materiał oraz polecaną ekipę, która wykona ją prawidłowo. Zdarza się niekiedy, że robotnicy wybrani z przypadku popełniają błędy, które powodują, że elewacja zaraz po położeniu nadaje się do remontu. Trwałość elewacji zależy jednak nie tylko od jakości materiału i wykonania, ale również dbania o nią w późniejszych latach. Dlatego też warto zwracać na nią uwagę, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian, szybko reagować.
Podstawową kwestią jest dbanie o czystość elewacji i niedopuszczanie do nadmiernego zabrudzenia. Przynajmniej raz na pięć lat musimy ją wymyć, a do dziesięciu odmalować. Lepiej nie lekceważyć też rys oraz pęknięć, ponieważ mogą one być zwiastunami poważniejszych problemów.
Problemy z elewacją
Wymieniane najczęściej problemy z elewacją wiążą się głównie z niską jakością materiału użytego do jej wykonania.
– Jeśli wybierzemy tanie materiały, kiepskiej jakości, dość szybko pojawią się problemy z tynkiem – tłumaczy Jan Pilch z firmy Greinplast w Rzeszowie. – Mogą to być nieusuwalne zabrudzenia, pęknięcia i odspojenia. Przemyślana inwestycja pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i problemów związanych z przyszłą renowacją elewacji.
Uszkodzenia elewacji często są też spowodowane mieszaniem elementów systemu, które pochodzą od różnych producentów.
– By mieć pewność, że łączone elementy systemu są ze sobą kompatybilne, powinno się stosować tylko ocieplenia pochodzące od jednego producenta – wyjaśnia specjalista z Greinplastu. – Wówczas mają one odpowiednią elastyczność i przyczepność między warstwami. Ponadto, zawsze warto sprawdzić, czy elementy elewacji montowane przez firmę wykonawczą, posiadają tak zwane Aprobaty Techniczne. Jest do dokument świadczący o właściwościach użytkowych wyrobu, potwierdzony badaniami laboratoryjnymi oraz badaniami zewnętrznych instytutów badawczych, dopuszczającymi wyrób, jakim jest system ociepleń do stosowania na elewacji budynku. Należy też pamiętać, że tylko pełny system ociepleń objęty jest rękojmią lub gwarancją producenta.
Częstą przyczyną uszkodzeń elewacji jest wilgoć. Może być to związane z nieprawidłowym wykonaniem lub spowodowane nieszczelnością elementów elewacji.
Jak dbać o elewację – czyszczenie tynku
– O elewację musimy dbać, jak o każdą rzecz, którą kupujemy – uczula Jan Pilch. – Przede wszystkim, musimy utrzymywać ją w czystości od samego początku oraz raz na jakiś czas, porządnie przyjrzeć się czy nie pojawiły się jakieś pęknięcia czy nacieki na ścianach. Kurz, błoto, zacieki i inne nieczystości nie tylko szpecą elewację, ale również ją niszczą. Zanieczyszczenia usuwamy wodą z dodatkiem zwykłych domowych płynów czyszczących albo profesjonalnymi środkami dedykowanymi do mycia elewacji. Możemy do tego używać wody ze zwykłego węża ogrodowego lub myjek ciśnieniowych.
Dbanie o stronę wizualną elewacji pozwala nam również bardziej kontrolować procesy jej starzenia się. Jak każdy produkt budowlany, tak również elewacja nie ma wiecznej trwałości, więc dbajmy, aby procesy korozyjne postępowały jak najwolniej. Przewidywana trwałość systemu ociepleń szacowana jest na 25-30 lat, przy założeniu, że będziemy dbać o jego wierzchnią warstwę. Regularne odświeżanie tynku zapewni nie tylko estetyczny wygląd budynku, ale także sprawi, że będzie on spełniał wymogi termoizolacyjne.
Odnawianie elewacji
Elewacja jest to warstwa termoizolacyjna, osłonięta warstwą zbrojoną i tynkiem. Jeżeli dochodzi do jakichś uszkodzeń, to zwykle na warstwie zbrojonej i tynku. – Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, możemy je naprawić sami, uzupełniając ubytki masą tynkarską albo jakimś innym uszczelniaczem – tłumaczy specjalista z Greinplastu. – Jeżeli uszkodzenia są większe, warto zamówić ekipę remontową, która profesjonalnie poradzi sobie z problemem. Jeżeli szybko zareagujemy i natychmiast uszczelnimy miejsce, w którym coś nam się wykruszyło, możemy mieć pewność, że nic się w nim nie będzie działo. Jeżeli tego nie zrobimy, w szczelinę będzie wnikała woda, a elewacja będzie dalej niszczała.
Jak wspomniano wyżej, każda elewacja na przestrzeni pięciu lat powinna być przynajmniej raz umyta, a do dziesięciu lat odmalowana. Na bieżąco natomiast, muszą być czyszczone i dezynfekowane elementy, na których pojawiła się biokorozja.
– Po umyciu i usunięciu zagrzybień, elewację możemy pomalować – mówi Jan Pilch. – Do mycia i dezynfekcji elewacji używamy profesjonalnej chemii i zabezpieczamy dwiema warstwami farby fasadowej. Po tak wykonanej renowacji przez następne lata znów będziemy się cieszyć nowym, ładnym wyglądem budynku.