Polska wobec powojennej odbudowy Ukrainy. Szansa na rozwój dla obu państw – debata ekspertów
| 31.03.2023 |Minął ponad rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, trwają dyskusje, w jaki sposób pomóc Ukrainie w odbudowie ze zniszczeń wojennych. O tym, jak Polska powinna się włączyć w ten proces, dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Instytut Ordo Iuris.
W Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej rozmawiali Tomasz Wróblewski – prezes Warsaw Enterprise Institute, Cezary Kaźmierczak – prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Mykhaylo Kyary, prezes Narodowego Forum „Transformacja Ukrainy” i Łukasz Bernaciński z zarządu Ordo Iuris.
Punktem wyjścia do debaty była opublikowana przez Instytut monografia naukowa „Rola Polski w procesie powojennej odbudowy Ukrainy. Aspekty prawne”.
Uczestnicy dyskusji rozmawiali o tym, czy na Ukrainie jest miejsce dla polskich przedsiębiorstw czy odbudowę Ukrainy zdominują kraje takie jak USA czy Niemcy.
„Polska ma szansę, jeżeli, oprócz 2-4 wielkich inwestycji, skoncentruje się na zdobywaniu kontraktów małych i średnich, bezpośrednio w regionach Ukrainy, gdzie będą tego typu decyzje podejmowane. Pozbycie się złudzeń i skupienie się na tym, co możemy realnie tam osiągnąć, jest podstawą, żeby odnieść tam sukces” – podkreślił Cezary Kaźmierczak.
Z kolei Tomasz Wróblewski zwrócił uwagę, że szansą dla Polski mogą być przemiany wolnorynkowe na Ukrainie.
„Dla Polski nie ma większej korzyści niż wolna, demokratyczna Ukraina. Jeżeli myślimy o rozwoju gospodarczym Polski w przyszłości, to jest to największa szansa – mieć na Wschodzie wolnorynkową, demokratyczną Ukrainę. Będzie to największe wsparcie dla polskich firm. Pytanie, czy będziemy w stanie to wykorzystać” – zaznaczył prezes Warsaw Enterprise Institute.
Podczas debaty rozmawiano też o tym, na ile Ukraina może brać przykład z Polski we wprowadzaniu zmian. Mykhaylo Kyary zwrócił uwagę, że korzystne dla jego kraju może być wdrożenie polskich rozwiązań biznesowych.
„Polska może być dla Ukrainy przykładem transformacji gospodarczej. Chcielibyśmy wprowadzić na Ukrainie Konstytucję Biznesu – wzorowaną na polskiej. Planujemy też przygotowanie projektu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców. Liczymy na wypracowanie nowego modelu biznesu na Ukrainie” – powiedział prezes Narodowego Forum „Transformacja Ukrainy”.
Ordo Iuris w swojej publikacji wskazuje, że udział Polski i polskich przedsiębiorców w odbudowie, oznacza możliwość zawiązania intratnych umów, skutkujących uzyskaniem dochodów, które powrócą do naszego kraju. Pozwoli to na redukcję bezrobocia oraz wzrost innowacyjności i konkurencyjności firm, które włączyły się w odbudowę. Jak zaznacza Instytut, duże możliwości daje również wykorzystanie pomocy wiązanej, zgodnie z którą przeważająca część środków z udzielonych Ukrainie kredytów, będzie musiała zostać wydatkowana na pochodzące z Polski towary i usługi.
Instytut przeanalizował również historyczne precedensy udzielania wsparcia ekonomicznego w odbudowie zniszczonych przez wojny krajów i ich gospodarek. W raporcie przedstawiono także międzynarodowe instrumenty udzielania pomocy finansowej, polskie przepisy dotyczące przekazywania środków za granicę oraz prawne i ekonomiczne warunki współpracy polskich przedsiębiorstw w odbudowie Ukrainy. Autorzy publikacji przeanalizowali także warunki, które stawiane są Ukrainie w procesie integracji z Unią Europejską i roli, jaką Polska może odegrać w tym procesie.
Foto: Sébastien Meuwissen