Nowy Mercedes-Benz GLC z technologią EQ triumfuje w testach w ekstremalnych temperaturach poniżej zera
| 5.03.2025 |- Nowy, w pełni elektryczny GLC wzmacnia ugruntowany model sukcesu.
- Bezpieczeństwo i komfort jazdy wznoszą się na nowe wyżyny nawet na zaśnieżonych torach
- Wyjątkowa wydajność i zasięg sprawdzający się w arktycznych warunkach.
GLC od dawna króluje jako najpopularniejszy model SUV Mercedes-Benz, a w 2024 roku był najlepiej sprzedającą się serią marki. Teraz klienci mogą spodziewać się ekscytującego dodatku: Nowy, w pełni elektryczny GLC to kamień milowy dla Mercedes-Benz. W przyszłości dostępna będzie różnorodna gama układów napędowych, które zaspokoją wszystkie potrzeby klientów. Zaprojektowany jako pojazd elektryczny z napędem akumulatorowym (BEV), wykorzystuje najnowszą technologię cenionej marki. Pod względem osiągów, zasięgu, wydajności i szybkości ładowania, elektryczny GLC wyznacza nowe standardy. Jednocześnie zapewnia wyjątkowy poziom wszechstronności i praktyczności, podobnie jak jego najlepiej sprzedające się rodzeństwo.

Mocno zakamuflowane prototypy elektrycznego GLC rozpoczęły niedawno rygorystyczne próby zimowe w polarnych regionach Szwecji. Stawiając czoła temperaturom znacznie poniżej zera i pokonując zaśnieżone drogi, te pojazdy testowe triumfowały w najtrudniejszych warunkach naturalnych, wykazując się niezachwianą odpornością i wyjątkowymi osiągami.
“Nasz nowy elektryczny GLC to samochód bez kompromisów – testujemy go równie bezkompromisowo. Podczas zimowych testów w Szwecji udowodnił swoją niezawodność i wytrzymałość nawet w ekstremalnych warunkach. Jest to symbol innowacyjności i jakości – co udowodniliśmy podczas skandynawskiej zimy”.

Christoph Starzynski, wiceprezes ds. ogólnego rozwoju i integracji pojazdów, Mercedes-Benz Group AG
Ze względu na wysoce efektywną koncepcję akumulatorowo-elektryczną w zimowych porach roku pojawiają się nowe wyzwania. Mimo to w pełni elektryczny GLC staje na wysokości zadania, zapewniając wysoką wydajność i praktyczny zasięg nawet w zawrotnie niskich temperaturach. Na zimowych drogach spełnia wyjątkowe standardy bezpieczeństwa i komfortu jazdy, których klienci oczekują od Mercedes-Benz.
Nowy GLC z technologią EQ na lodzie i śniegu: Pewne prowadzenie i responsywny napęd na wszystkie koła
Podczas surowych zimowych testów w szwedzkim Arjeplog nowy Mercedes-Benz GLC zaprezentował doskonałą trakcję na zimowych drogach dzięki napędowi 4MATIC. Modele z napędem na wszystkie koła są wyposażone w potężną jednostkę napędową przedniej osi, którą w razie potrzeby można szybko włączyć lub odłączyć za pomocą jednostki rozłączającej (DCU).

Aby zapewnić optymalną trakcję i stabilność jazdy na śniegu i lodzie, czujniki wykrywają obracające się koła i rozdzielają moment obrotowy zgodnie ze strategią działania. Ponieważ oba silniki elektryczne są sterowane niezależnie, siła napędowa pozostaje optymalnie utrzymana.
W nowym, w pełni elektrycznym GLC elektryczna jednostka napędowa na tylnej osi, która została w całości opracowana przez Mercedes-Benz, wyznacza nowe standardy, zapewniając imponującą moc. Aby zapewnić wyjątkowo efektywne wykorzystanie energii, obie elektryczne jednostki napędowe są wyposażone w wysokowydajną elektronikę mocy z najnowocześniejszymi falownikami z węglika krzemu.
Oprócz czułego i responsywnego napędu na wszystkie koła oraz precyzyjnego układu kierowniczego, nowy system robi wrażenie również na szwedzkich torach. Ten innowacyjny układ hamulcowy łączy w sobie wcześniej oddzielne komponenty układu wspomagania hamulców, pompy hamulcowej i układu sterowania ESP® w kompaktowy moduł, zapewniając pewne wyczucie pedału hamulca, które zapewnia precyzyjne i spójne sprzężenie zwrotne.

System skrupulatnie optymalizuje odzysk energii hamowania, zwiększając w ten sposób zasięg pojazdu. Koncepcja ta gwarantuje, że kierowca zawsze odczuwa pewne i przejrzyste wyczucie pedału hamulca, niezależnie od tego, czy hamowanie odbywa się za pomocą rekuperacji, czy tarcia. Ponadto nowy układ hamulcowy spełnia wyjątkowo wysokie standardy bezpieczeństwa marki: W przypadku błędów system niezawodnie przełącza się na awaryjny poziom hydrauliczny, zapewniając w ten sposób zawsze bezpieczne hamowanie.
Podróżuj z łatwością: nowoczesna technologia BEV zapewniająca duży zasięg i szybkie ładowanie
Dzięki najnowocześniejszym technologiom akumulatorów i napędów, w pełni elektryczny GLC osiąga imponujący zasięg nawet w bardzo niskich temperaturach. Wśród cudów techniki znajduje się 800-woltowa architektura i wyrafinowane jednostki napędowe z dwubiegową skrzynią biegów na głównej jednostce napędowej tylnej osi. Ten 800-woltowy system optymalizuje zarówno efektywność, jak i wydajność, znacznie skracając czas ładowania.
Dla GLC dostępne będą różne wersje akumulatorów wysokonapięciowych. Premierowy wariant akumulatora będzie obsługiwał ładowanie prądem stałym ze stałą mocą ponad 320 kW[1]. Poza użyteczną pojemnością energetyczną, akumulatory te różnią się również składem chemicznym ogniw. Najwyższej klasy ogniwa akumulatorowe wykorzystują anody z tlenkiem krzemu zmieszanym z grafitem, osiągając wyjątkowo wysoką grawimetryczną gęstość energii. Pozwala to na większy zasięg jazdy i lżejsze akumulatory, zwiększając wydajność i osiągi pojazdu. W związku z tym GLC jest oszczędniejszy.
Nawet podczas pracy w najtrudniejszych zimowych warunkach, w pełni elektryczny GLC zadziwia wyjątkowym komfortem temperaturowym. Nadchodzący model będzie standardowo wyposażony w powietrzną pompę ciepła. Jeśli chodzi o ogrzewanie wnętrza, system ten wykorzystuje około jednej trzeciej energii elektrycznej, którą zużywałaby porównywalna nagrzewnica elektryczna, aby osiągnąć tę samą moc w identycznych warunkach.

Jako system wieloźródłowy, pompa ciepła może jednocześnie wykorzystywać trzy źródła energii: ciepło odpadowe z jednostki napędu elektrycznego, ciepło odpadowe z akumulatora i powietrze otoczenia. Pompa ciepła jest częścią systemu klimatyzacji, który latem chłodzi, a zimą grzeje. Dzięki takiemu podejściu pompa ciepła zapewnia wyjątkowo wysoką wydajność ładowania poprzez wstępne kondycjonowanie akumulatora wysokonapięciowego do optymalnego zakresu temperatur przed szybkim ładowaniem. Jednocześnie jest to zgodne z filozofią Mercedes-Benz, zgodnie z którą wydajność nie powinna zagrażać komfortowi i dobremu samopoczuciu pasażerów. Nawet podczas szybkiego ładowania wnętrze pozostaje w komfortowej temperaturze, co zostało potwierdzone w regionie polarnym Szwecji.
W Arjeplog i poza nim: Rygorystyczny program testowy Mercedes-Benz
Od dziesięcioleci Mercedes-Benz poddaje każdy nowy model najbardziej ekstremalnym warunkom panującym za kołem podbiegunowym. Dzięki temu pojazdy wytrzymują temperatury sięgające minus 25 stopni Celsjusza, a także poruszają się po zaśnieżonych drogach i przemierzają stromy lód zamarzniętych jezior. Aby to ułatwić, firma prowadzi specjalne centrum testowe w Arjeplog, w pobliżu koła podbiegunowego w Szwecji. Poza testami drogowymi na dalekiej północy, w centrum znajdują się skrupulatnie zaprojektowane tory testowe. Należą do nich wymagające podjazdy o nachyleniu do 20 procent, tory testowe o różnych współczynnikach tarcia, tory manipulacyjne i okrągłe tory na prawie gołym lodzie zamarzniętego jeziora, z których wszystkie stawiają znaczne wymagania układom napędowym i sterującym.
Aby zapewnić całkowitą integralność pojazdu, w ramach programu próbnego nowego modelu Mercedes-Benz przeprowadzanych jest ponad 500 indywidualnych testów. W przypadku pojazdów elektrycznych do standardowych procedur, opracowanych specjalnie dla nowych technologii napędowych, dodano ponad sto testów specyficznych dla danego napędu. Około dwie trzecie z nich dotyczy w szczególności eDrive i ładowania. Nowe wyzwania dla pojazdów elektrycznych obejmują moc wyjściową silnika elektrycznego podczas zimnego rozruchu z chłodzonym akumulatorem, zasięg w warunkach jazdy klienta, obsługę ładowania, kondycjonowanie wstępne oraz strategię operacyjną obejmującą rekuperację. Dodatkowo kluczowe znaczenie ma specyficzne dostrojenie dynamiki jazdy i systemu ESP®.
Aby przetestować różne wymagania klientów i profile ładowania, centrum testowe Arjeplog oferuje pełen zakres opcji ładowania: Od prostych gniazdek gospodarstwa domowego po ładowarki ścienne i stacje szybkiego ładowania.
Systematyczna, całościowa walidacja pojazdu jest kompleksowym elementem procesu rozwoju każdej serii Mercedes-Benz, zapewniającym wysokie standardy jakości. Oprócz testów zimowych przeprowadzane są również testy letnie przy intensywnym nasłonecznieniu i temperaturach do 50 stopni Celsjusza, na przykład w Arizonie i RPA.
Zanim nowy pojazd trafi do produkcji seryjnej, musi spełniać standardy rozwoju i niezawodności określone przez Mercedes-Benz. Dzieje się to w kilku krokach: W pierwszej kolejności przeprowadzane są cyfrowe projekty wstępne i symulacje, aby udowodnić wykonalność koncepcji. Następnie poszczególne komponenty są walidowane na stanowiskach badawczych lub w odpowiednich pojazdach badawczych. Na przykład testowana jest trwałość części układu napędowego i osi, aby zapewnić ich trwałość. Następnie systemy są testowane i zatwierdzane w całym pojeździe. Perspektywa klienta jest kluczowa: Nawet w ekstremalnych warunkach i we wszystkich istotnych scenariuszach użytkowania Mercedes-Benz musi być wysoce funkcjonalny i niezawodny.
Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. Tel. +48 17 860 12 20 oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online
Foto. Mercedes-Benz Polska
Czytaj także: