Nowy Mercedes-Benz G 580 z technologią EQ – elektryczny napęd w szczegółach
| 7.05.2024 |- Innowacyjna koncepcja napędu poszczególnych kół o łącznej mocy 432 kW (588 KM) oraz 1164 Nm maksymalnego momentu obrotowego
- Wirtualne blokady mechanizmów różnicowych realizowane poprzez wektorowanie momentu obrotowego zamiast mechanicznych komponentów
- Akumulator litowo-jonowy w nowym G 580 z technologią EQ składa się z 12 modułów ogniw
- Specjalnie opracowana osłona podwozia spełnia najwyższe wymagania w zakresie ochrony
- Efektywną jazdę wspierają Asystent ECO oraz inteligentna nawigacja
Cztery indywidualnie sterowane silniki elektryczne umieszczone w pobliżu kół sprawiają, że nowa, elektryczna Klasa G oferuje wyjątkowe właściwości jezdne zarówno na utwardzonych nawierzchniach, jak i w terenie. To pierwszy masowo produkowany pojazd Mercedes-Benz Group z indywidualnym napędem poszczególnych kół. Jednostki zintegrowano z ramą drabinkową Gelendy, podobnie jak pojemny litowo-jonowy akumulator z typową dla elektrycznych Mercedesów wysoką mocą ładowania w szerokim zakresie stanu naładowania. Informacja prasowa zawiera szczegóły dotyczące napędu i akumulatora oraz dane techniczne nowego G 580 z technologią EQ.
Cztery silniki zintegrowano z ramą drabinkową – z przodu i z tyłu znalazły się obudowy mieszczące po dwie jednostki. Napęd jest realizowany za pośrednictwem krótkich półosi, co oznacza, że do podwozia można było przykręcić także tylne silniki elektryczne. Każdy z motorów rozwija moc szczytową 108 kW (147 KM), co daje łącznie maksymalną moc całkowitą 432 kW (588 KM). Maksymalny całkowity moment obrotowy wynosi 1164 Nm. We współpracy z ESP® i centralnym sterowaniem układem napędowym (CPC) moment obrotowy jest zawsze dostarczany dokładnie tam, gdzie zupełnie nowa elektryczna Klasa G potrzebuje trakcji.
Ze swoim innowacyjnym napędem nowy Mercedes-Benz G 580 z technologią EQ przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,7 sekundy. Jego prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 180 km/h. Ponieważ silniki elektryczne mogą błyskawicznie wygenerować maksymalny moment obrotowy, w pełni elektryczny pojazd terenowy wyróżnia się ogromną siłą ciągu i niespotykaną sterownością – co sprawdza się zarówno na stromych wzniesieniach, jak i na luźnych nawierzchniach.
Wirtualne zamiast mechanicznych: blokady mechanizmów różnicowych
Do uzyskania efektu blokad mechanizmów różnicowych nowa elektryczna Klasa G wykorzystuje wektorowanie momentu obrotowego. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne dozowanie siły napędowej na każde koło. Ponieważ moment obrotowy jest zwiększany dokładnie tam, gdzie jest potrzebny – i to w ułamku sekundy, elektryczna Gelenda pewnie prowadzi się zarówno podczas wjeżdżania pod górę, jak i na zjazdach, nawet w najtrudniejszym terenie.
Wirtualne blokady mechanizmów różnicowych pozwalają na w pełni zmienny rozdział momentu napędowego pomiędzy poszczególne koła. Efekt: najlepsza dostępna przyczepność przy maksymalnej elastyczności, bez negatywnych skutków podczas pokonywania zakrętów. Dzięki temu nowa, elektryczna Klasa G przez cały czas pozostaje zwrotna – także wtedy, gdy wirtualna blokada mechanizmu różnicowego jest aktywna. Nie ma tu potrzeby ręcznego włączania blokad za pomocą przełączników, sterowanie jest w pełni automatyczne. Dodatkowo ułatwia to obsługę i zwiększa bezpieczeństwo jazdy.
Akumulator
Oto serce każdego samochodu elektrycznego – wysokonapięciowy akumulator. W nowej, elektrycznej Klasie G dwuwarstwowy akumulator litowo-jonowy składa się z 216 ogniw rozmieszczonych w 12 modułach pomiędzy trzema poziomami chłodzenia. Zintegrowano go z ramą drabinkową, wykonaną ze stali o grubości do 4 mm. Zapewnia to nisko położony środek ciężkości i sprawia, że cały samochód jest znacznie sztywniejszy. Aby chronić baterię przed wnikaniem wody i brudu, umieszczono ją w odpornej na skręcanie obudowie. W rezultacie nowa, elektryczna Klasa G jest idealnie przygotowana do ambitnych terenowych wyzwań. Pojemność użytkowa akumulatora wynosi 116 kWh. Dzięki temu Mercedes-Benz G 580 z technologią EQ dysponuje energią wystarczającą do przejechania do 473 km w cyklu mieszanym WLTP.
Komponenty i funkcje ładowania Klasy G
Nową, elektryczną Klasę G można ładować zarówno prądem przemiennym (AC), jak i stałym (DC). Ładowarka pokładowa prądu przemiennego osiąga moc do 11 kW. Szybkie ładowanie prądem stałym jest możliwe z mocą do 200 kW. Na odpowiedniej stacji ładowania DC czas potrzebny do uzupełnienia energii z 10 do 80% stanu wynosi około 32 minut.
Nowa, elektryczna Klasa G oferuje trzy programy ładowania: Standard, Praca i Dom. Użytkownicy mogą ustawić parametry takie jak czas odjazdu i maksymalny poziom naładowania, a także uruchomić klimatyzację postojową. Programy Dom i Praca można aktywować w zależności od lokalizacji. Włączają się one automatycznie, gdy tylko pojazd zostanie zaparkowany i podłączony do ładowania w przypisanym miejscu. Użytkownicy są o tym informowani za pośrednictwem systemu MBUX.
Odzyskiwanie energii w trakcie jazdy poprzez rekuperację
Układ rekuperacji w nowej, elektrycznej Klasie G zamienia energię kinetyczną pojazdu na energię elektryczną podczas jazdy wybiegiem (żeglowania) oraz w trakcie hamowania. Silniki elektryczne pełnią wtedy funkcję generatorów i doładowują akumulator wysokiego napięcia. Rekuperacja podczas żeglowania rozpoczyna się, gdy tylko kierowca zdejmie nogę z pedału gazu w położeniu jazdy D lub R. W pozycji D, korzystając z manetek przy kierownicy, można ręcznie wybrać jeden z kilku dostępnych poziomów działania rekuperacji:
- D Auto: pojazd automatycznie dostosowuje intensywność rekuperacji w zależności od ruchu drogowego. Asystent ECO wskazuje w zestawie wskaźników, kiedy kierowca powinien zdjąć nogę
z pedału gazu, a pojazd sam dobiera wtedy odpowiedni poziom rekuperacji. - D+: brak rekuperacji – pojazd toczy się swobodnie
- D: normalna rekuperacja
- D-: silna rekuperacja, mocniejsze wytracanie prędkości podczas jazdy wybiegiem
- D–: maksymalna rekuperacja, maksymalne opóźnienie podczas jazdy wybiegiem
Wielostopniowa koncepcja bezpieczeństwa układu wysokiego napięcia
Aby zapobiec porażeniu prądem i zwarciom, Mercedes-Benz opracował wielostopniową koncepcję ochrony układu wysokiego napięcia. Obejmuje ona osiem zasadniczych elementów zapewniających bezpieczeństwo akumulatora i wszystkich podzespołów, w których występuje napięcie powyżej 60 V. Należą do nich np. samokontrolujący się układ wysokiego napięcia, który wyłącza się automatycznie w przypadku poważnej kolizji.
Specjalna ochrona podwozia
Ochrona podwozia odgrywa kluczową rolę w pojeździe terenowym. Nowa, elektryczna Klasa G nie jest tu wyjątkiem. W przypadku uderzenia podwoziem o nawierzchnię podczas off-roadowej jazdy akumulator nie może doznać żadnych fizycznych uszkodzeń. Ponadto istotne elementy znajdujące się pod samochodem muszą być chronione przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kamienie, kurz i piasek. Z tego względu osłona podwozia została opracowana z naciskiem na wysoki poziom ochrony, w tym zachowanie podczas zderzenia, a także na aerodynamikę oraz aeroakustykę.
Osłonę podwozia w nowej, elektrycznej Klasie G wykonano z inteligentnej mieszanki materiałów z wykorzystaniem węgla. Zapewnia to większą sztywność niż w przypadku odpowiedników ze stali lub aluminium, jak również długotrwałą ochronę przed korozją, a do tego pozwala zmniejszyć wagę. Panel ma grubość 26 mm, waży 57,6 kg i jest przymocowany do ramy drabinkowej za pomocą ponad 50 stalowych śrub. Porównywalny element stalowy byłby około trzy razy cięższy. Zewnętrzną stronę pokrywa 1-milimetrowa warstwa chroniąca przed uderzeniami kamieni.
Wsparcie efektywnej jazdy: Asystent ECO
Asystent ECO analizuje dane nawigacyjne wzdłuż wyznaczonej trasy. Dzięki temu może pomóc w utrzymaniu ekonomicznego stylu jazdy, minimalizując zużycie energii i maksymalizując rekuperację. Asystent ECO potrafi rozpoznać zbliżające się ronda, ostre zakręty lub ograniczenia prędkości, a także poprzedzające pojazdy. Z wyprzedzeniem oblicza optymalną prędkość samochodu; jeśli konieczna jest zmiana stylu jazdy, w zestawie wskaźników pojawi się monit o zdjęcie nogi z pedału przyspieszenia. Asystent ECO automatycznie dobierze idealny poziom rekuperacji, tak aby odzyskiwać energię w zależności od sytuacji.
Inteligenta nawigacja
Inteligentna nawigacja – nazwa mówi sama za siebie. Aby zaplanować najszybszą i najwygodniejszą trasę, łącznie z przystankami na ładowanie, jej oprogramowanie uwzględnia wiele czynników. Oblicza energię potrzebną na dotarcie do celu, biorąc pod uwagę przebieg trasy, topografię terenu, temperaturę otoczenia, prędkość, a także wymagania dotyczące ogrzewania i chłodzenia. Nawigacja dynamicznie reaguje też na korki czy zmianę stylu jazdy. Ponadto oferuje możliwość dostosowania zaplanowanej trasy.
Inteligentna nawigacja uwzględnia dostępne stacje ładowania, ich moc oraz warunki płatnicze i oblicza szacunkowy koszt uzupełnienia energii. Przystanki na ładowanie planuje w taki sposób, aby zoptymalizować całkowity czas podróży: w pewnych okolicznościach dwa krótkie postoje na stacjach o wysokiej mocy mogą okazać się efektywniejsze niż jedno długie ładowanie. Inteligentna nawigacja automatycznie dostosowuje ustawienia ładowania samochodu i optymalizuje je pod kątem szybkiego ładowania na trasie. Klienci mogą dodawać ulubione stacje ładowania lub wykluczać te sugerowane. MBUX wskazuje również, czy dostępna pojemność akumulatora jest wystarczająca, aby bez ładowania powrócić do punktu początkowego.
Jeżeli wystąpi ryzyko, że przy wybranych ustawieniach samochód będzie miał za mało energii, by dotrzeć do celu lub do stacji, funkcja aktywnego monitorowania zasięgu zaleci włączenie funkcji ECO. Obliczy także prędkość jazdy, która pozwoli dotrzeć do następnej stacji lub do celu zgodnie z planem. To nie wszystko: w odpowiednim menu kierowca może zwiększyć zasięg, wyłączając różne odbiorniki energii, i/lub aktywować funkcje ECO, wspierające efektywniejszy styl jazdy.
Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. Tel. +48 17 860 12 20 oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online
Foto. Mercedes-Benz Polska
Czytaj także: