Kreatywna architektura życie przemyślane na nowo
| 14.08.2024 |W tym artykule przyjrzymy się kilku małym i większym, ale w każdym razie kreatywnym projektom budowlanym z ostatnich lat. We wszystkich przypadkach okna odgrywają ważną rolę – jako kreatywne elementy wystroju, ale także jako “źródło komfortu”.
PIERWSZY PROJEKT: SŁOŃ MIEJSKI, WIEDEŃ
W Sonnwendviertel nowej dzielnicy mieszkaniowej w dziesiątej dzielnicy Wiednia, znajduje się tak zwany “Stadtelefant”. Uderzający budynek z jasnoszarą fasadą został opracowany, zaplanowany, sfinansowany i wzniesiony przez firmę architektoniczną Franz and Sue, która znalazła swój dom w nowym budynku. Powstał budynek, w którym jest miejsce do pracy na wszystkich poziomach, przestrzeń do wymiany wiedzy eksperckiej, publiczny pub na parterze, sale na imprezy, ale także przestrzeń mieszkalna. Duże okna na zewnątrz są rozmieszczone w ścisłej betonowej siatce i tworzą ekscytujący kontrast z nieregularnie rozmieszczonymi balkonami i zalanym światłem wnętrzem budynku.
DRUGI PROJEKT: MAŁY DOMEK NA PALACH, WĘGRY
Spacerując po węgierskich lasach, można natknąć się na budynek, którego nie spodziewalibyśmy się tu znaleźć. Zbudowany na cienkich palach, początkowo przypomina nieco azjatyckie domy na palach. Pale kompensują nachylenie terenu, doskonale integrują mały domek z otaczającą go przyrodą i są umieszczone w taki sposób, że korzenie okolicznych drzew są zachowane. Na drugi rzut oka, na myśl przychodzi Tiny House, ale architekt Attila Béres zdołał wykorzystać 40 metrów kwadratowych powierzchni w taki sposób, że prawie żadne życzenia nie pozostały niespełnione pod względem komfortu życia. Okna są dodatkowym elementem projektu, a ich rozmieszczenie jest dobrze przemyślane: dużo światła wpada tam, gdzie jest potrzebne, a mniej tam, gdzie raczej by przeszkadzało.
TRZECI PROJEKT: U-HOUSE, DOLNA AUSTRIA
Przestronny dom jednorodzinny w kształcie litery U stoi w Unterolbendorf w regionie Weinviertel w Dolnej Austrii i został zaprojektowany i zrealizowany przez Juri Troy Architects. Trójstronny dom ma dwa piętra na północnym zachodzie i spłaszcza się za nimi, tworząc chroniony przed wiatrem dziedziniec od strony południowo-zachodniej. Podczas gdy zewnętrzna część budynku w kształcie litery U jest zamknięta, duże okna od wewnątrz zapewniają widok na dziedziniec. Wynikające z tego zróżnicowane prowadzenie światła jest zamierzone i optymalnie udane.
NOWOCZESNY DESIGN Z INTERNORM
Nasze trzy przykłady znajdują się w różnych lokalizacjach i mają różne wymiary. Niemniej jednak mają ze sobą wiele wspólnego. Wszystkie trzy pokazują, jak ekscytująca może być nowoczesna architektura bez utraty kontaktu z ludźmi, naturą i przeznaczeniem budynku. Dlatego wszystkie trzy są zasłużonymi zwycięzcami konkursu architektonicznego Internorm – Stadtelefant 2019 w kategorii budynków projektowych i U-Haus 2021 w kategorii budynków prywatnych. Waldhäuschen otrzymał również nagrodę uznania dwa lata temu. Budynki mają jeszcze jedną wspólną cechę: wszystkie trzy są wyposażone w okna Internorm. Ponieważ marka okien numer jeden w Europie i nowoczesny design tworzą idealną całość, zapraszamy do wykorzystania ich również w projekcie budowy domu.
Więcej informacji na temat okien, żaluzji fasadowych, drzwi oraz akcesorii Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951, e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/
Foto: INTERNORM
Czytaj także: