Jak zgłosić roboty budowlane. Krok po kroku
| 22.01.2015 |W moim poprzednim artykule przekonywałem, że warto wykonywać wszelkie roboty budowlane, a w szczególności remonty i docieplenia, zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego. W obecnym tekście krok po kroku objaśnię, jak prawidłowo zgłosić roboty budowlane nie wymagające pozwolenia na budowę.
- Pierwszym krokiem jest ocena przez inwestora i wykonawcę, czy planowane roboty wymagają zgłoszenia i czy nie wymagają pozwolenia na budowę.
W poprzednim artykule wymieniłem większość najpopularniejszych inwestycji, które nie wymagają pozwolenia a jedynie zgłoszenia. Przypomnę, że między innymi są to:
-remont obiektu (np. budynku wraz z instalacjami, ogrodzenia, podjazdu)
-docieplenie elewacji
-utwardzenie terenu
-budowa przyłączy (wody, kanalizacji, energii elektrycznej, gazu)
-budowa budynku gospodarczego, wiaty lub altany o powierzchni zabudowy do 25m2
Uwaga: lista wszystkich robót i obiektów do wykonania bez pozwolenia na budowę została zawarta w artykule 29 prawa budowlanego.
Inne roboty budowlane, których nie ma na tej liście, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Jest jednak pewna grupa robót, która nie wymaga przeprowadzenia żadnych procedur administracyjnych. Jest to tzw. bieżąca konserwacja. Rozumie się przez nią wykonywanie czynności niezbędnych do utrzymania obiektu budowlanego lub jego części w odpowiednim stanie technicznym, tak aby nie ulegał pogorszeniu z powodu codziennej eksploatacji. Będzie nią np. malowanie ścian wewnętrznych, stolarki lub elewacji czy też cyklinowanie parkietu, czyszczenie kominów, wymiana zbitej szyby.
- Drugim krokiem jest uzyskanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku zgłoszenia.
Zgłoszenia dokonujemy w odpowiednim starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu (np. miasto Rzeszów). W takim urzędzie w wydziale architektury uzyskujemy druk wniosku zgłoszenia (jest zwykle dostępny za darmo w sekretariacie wydziału lub na stronie internetowej urzędu). Także tutaj otrzymamy drukoświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane.
Następnie w wydziale geodezji starostwa (lub miasta na prawach powiatu) uzyskujemy wypis z ewidencji gruntów, z którego będzie wynikać, kto jest właścicielem działki, na której będziemy wykonywać roboty budowlane (powinniśmy podać nr działki – jeśli go nie znamy, w urzędzie pomogą nam go ustalić). W tym samym wydziale otrzymamy równieżmapę ewidencyjną (pokazuje granice działek, ich numery oraz budynki) oraz mapę zasadniczą (pokazuje dodatkowo sieci podziemne, drogi, drzewa itp.). Koszt uzyskania wypisu z ewidencji oraz map nie powinien dla jednej działki przekroczyć 50 zł.
- Trzecim krokiem jest wypełnienie druku zgłoszenia oraz oświadczenia o dysponowaniu działką na cele budowlane.
Na przykładzie druków ze starostwa rzeszowskiego (fot. 1), pokazuję, jak je prawidłowo wypełnić.
W oświadczeniu uzupełniamy nr naszej działki, obręb i jednostkę ewidencyjną oraz numer księgi wieczystej – wszystkie te dane znajdziemy w wypisie z ewidencji gruntów.
Na mapie zasadniczej oznaczamy kolorem lub szrafem budynek, którego wniosek dotyczy i opisujemy na odnośniku np. „budynek objęty zgłoszeniem”.
- Czwartym krokiem jest złożenie wniosku zgłoszenia do starostwa.
Po złożeniu wniosku musimy odczekać 30 dni od zgłoszenia. Jeżeli w tym terminie nie otrzymamy pocztą sprzeciwu lub postanowienia o uzupełnieniu braków, możemy rozpocząć planowane roboty budowlane. W przypadku otrzymania postanowienia należy jak najszybciej braki uzupełnić, a w przypadku sprzeciwu – wniosek zgłoszenia należy złożyć jeszcze raz (dobrze jest wypytać w wydziale architektury, co zrobić, by nasze zgłoszenie było skuteczne). W takiej sytuacji warto napisać wniosek o zwrot złożonych wcześniej dokumentów – nie trzeba wtedy jeszcze raz płacić za wypis i mapy – powinni je wydać „od ręki”.
Często jest tak, że bardzo nam się spieszy. Można wtedy, przed upływem 30 dni, złożyć do wydziału architektury wniosek o wydanie zaświadczenia o nie wniesieniu sprzeciwu do zgłoszenia i wykonać roboty wcześniej (część prawników stoi jednak na stanowisku, że 30-dniowy termin, pomimo wydania takiego zaświadczenia, jest dalej wiążący dla inwestora).
Mam nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Państwu samodzielnie skompletować i złożyć wniosek zgłoszenia robót budowlanych. Gdyby jednak mieli Państwo jakieś wątpliwości, to w każdym urzędzie chętnie Wam pomogą.