Irytujący hałas z rur wodociągowych – jak się go pozbyć
| 6.03.2024 |Hałas generowany przez elementy instalacji wodociągowej i centralnego ogrzewania, szczególnie w nocy bywa bardzo dokuczliwy. Zazwyczaj związany jest ze spływem ścieków w dół rurami kanalizacyjnymi oraz zaburzeniami tego przepływu na kolankach i łącznikach. Jakie materiały zastosować, by pozbyć się tego nieprzyjemnego zjawiska?
Charakterystyczny odgłos dobiegający z kanalizacji to dźwięk wody, która spływając w dół rury, wprowadza ją w wibrację i generuje fale dźwiękowe, które nazywane są dźwiękami powietrznymi. Jednocześnie, część tych wibracji przenoszona jest poprzez rury i zaciski na ściany montażowe, przez co hałas rozchodzi się po innych częściach budynku. Aby zminimalizować ten dokuczliwy dźwięk, warto pomyśleć o właściwej izolacji akustycznej, a także wybrać odpowiedni rodzaj rur kanalizacyjnych.
Te cięższe, np. wykonane z żeliwa, znacznie trudniej ulegają wibracjom niż rury o mniejszej masie (np. plastikowe), dlatego też przenoszą znacznie mniej hałasu powietrznego i materiałowego. Efektywnym sposobem na tłumienie dźwięku są wysokiej jakości materiały izolacyjne, które dodatkowo zapewniają instalacjom wymaganą ochronę termiczną.
Popularnym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna
Należy jednak pamiętać, że wełna mineralna nie nadaje się do wszystkich zastosowań. Ze względu na otwartą strukturę może być wykorzystywana do izolowania instalacji, w których występują temperatury robocze niższe niż temperatura otoczenia. W takich przypadkach wymagana jest izolacja zapobiegająca dyfuzji i kondensacji pary wodnej na powierzchni przewodu rurowego. Użycie materiałów o otwartej strukturze, takich jak wełna mineralna, prędzej czy później doprowadzi do zawilgocenia materiału izolacyjnego.
Ponadto, zastosowanie wełny do izolacji instalacji zewnętrznych wystawionych na warunki atmosferyczne również może prowadzić do przedostawania się wody poprzez szczeliny w panelach i zawilgocenia wełny. Prowadzi ono nie tylko do drastycznego obniżenia właściwości izolacyjnych – akustycznych i termicznych – materiału, ale często jest także źródłem korozji występującej pod warstwą izolacji, co prowadzi do konieczności wykonania kosztownego remontu instalacji.
Materiały na bazie naturalnego kauczuku i polietylenu
Zupełnie inaczej jest w przypadku materiałów o strukturze zamkniętej, które powstały na bazie naturalnego kauczuku i polietylenu. Testy wykazały, że produkty te stanowią doskonałą izolację akustyczną dźwięków strukturalnych w instalacjach wodociągowych budynków. W zależności od grubości izolacji oraz od rodzaju zastosowanych rur, transmisja hałasu materiałowego może zostać zredukowana odpowiednio o 15 dB (A) i 30 dB (A) w porównaniu do rur niezaizolowanych.
W przypadku wygłuszania rur kanalizacyjnych należy również uwzględnić usytuowanie i rodzaj rurociągów. Jeżeli rury znajdują się w szachtach wykonanych z solidnej ściany z cegły, można zastosować cienką izolację. Jeżeli jednak rurociągi nie są zabudowane albo są oddzielone od pomieszczenia lekką ścianką np. płytą kartonowo-gipsową, należy zastosować profesjonalną izolację akustyczną.
Izolacja o zamkniętej strukturze i wielowarstwowej konstrukcji
By ograniczyć hałas emitowany przez instalacje rurowe do minimum, warto zastosować wielowarstwową konstrukcję. Połączyć materiał izolacyjny o zamkniętej strukturze, który zapewnia ochronę przed wilgocią i utratą ciepła, z pianką akustyczną, która posiada doskonałe właściwości pochłaniania dźwięków i znacznie obniża poziom hałasu emitowanego przez instalację. Poziom ten możemy dodatkowo zredukować przez zastosowanie winylowej maty akustycznej, stanowiącej barierę dźwiękochłonną.