Fakty i mity – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wymianie okien na nowe
| 24.05.2023 |ZAPOMNIJ O SWOICH STARYCH OKNACH
Stare okna mają dużo wad, przede wszystkim nie są szczelne, odpowiadają też za spore koszty ogrzewania. W starych budynkach to aż nadto odczuwalne, bo tam aż 25-30% energii z tego powodu ucieka.
Największe straty notuje się w domach budowanych do połowy lat 90. XX wieku, głównie dlatego, że stosowano w nich niepowlekane dwuszybowe lub jednoszybowe oszklenie izolacyjne. To wpływało na duże straty ciepła i wyższe rachunki za ogrzewanie.
KOSZTY OGRZEWANIA STANOWIĄ PRZYKRE ZASKOCZENIE?
Nie 1-szybowe, nie 2-szybowe, a jedynie 3-szybowe oszklenie gwarantuje to, co najważniejsze, czyli odczuwalną oszczędność. Rocznie to nawet 900 litrów oleju opałowego na dom. W Internorm zawsze się o tym pamięta, projektując innowacyjne oraz energetycznie efektywne rozwiązania. A potwierdzają to przyznane nagrody i certyfikaty.
EKSPERT PODPOWIADA
„Najczęstszymi problemami starych, dwuszybowych okien, z którymi zmagają się mieszkańcy bloków i domów są: ich wysoka nieszczelność, co bezpośrednio przekłada się na nieprzyjemny przeciąg, który dokucza w szczególności zimą, bardzo kiepska dźwiękoszczelność, która w przypadku osób mieszkających w ruchliwych miejscach znacznie obniża komfort życia oraz bardzo słaba izolacyjność cieplna wpływająca na wyższe koszty ogrzewania mieszkania.
Wszystkie te problemy można rozwiązać zakupując nowoczesne okna firmy Internorm, których parametry techniczne potwierdzone są wymaganymi certyfikatami. Każde okno Internrom w wersji standardowej osiąga energooszczędną izolacyjność cieplną, a dzięki trzem seryjnie montowanym uszczelkom okna są skrajnie szczelne. O izolacyjność akustyczną okien dbają specjalne szyby dźwiękoszczelne.”
Dariusz Olszewski – Konsultant
IZOLACJA CIEPLNA – EFEKTYWNE ENERGETYCZNIE. PRZYTULNE, CIEPŁE
Doskonale zaprojektowana izolacyjność w systemach okien Internorm to pewność przyjemnej temperatury w domu. Zastosowana specjalna powłoka zapewnia dodatkowe korzyści – wykorzystuje promieniowanie słoneczne, co pozwala ogrzewać pomieszczenia w czasie jesieni i zimy.
Przez okno może wydostać się bardzo dużo ciepła, nawet 25-30%. Żeby temu zapobiec, wybierajmy okna o odpowiednim poziomie izolacji cieplnej. Mądrze zaplanowane rozmieszczenie powierzchni okien ograniczą niepotrzebne straty energii. Są na to sprawdzone sposoby, jak montowanie dużych przeszkleń od strony południowej, które poprawiają bilans energetyczny budynku. Poziom izolacji zależy od szczelności okna, od zastosowania szkła izolacyjnego oraz materiału, z jakiego wykonano ramę.
Właściwości izolacyjne okna określa współczynnik U. Jego niska wartość oznacza, że panują lepsze właściwości izolacji cieplnej.
Poprawić współczynnik U mogą dodatkowe elementy jak rolety, okiennice itd.
IZOLACJA DŹWIĘKOWA – SPOKOJNIE, PRZYTULNIE, CICHO
Hałas, co oczywiste, nie jest korzystny dla zdrowia. Jego zbyt długotrwałe działanie negatywnie wpływa na ludzki organizm. Odbierany na podstawie wahań ciśnienia, rejestrowany przez ucho, przekazywany do mózgu.
Decybele określają, jak prezentuje się izolacyjność dźwiękowa okien. Jeśli jest to wysoka wartość, to dobry znak, bo oznacza, że izolacyjność dźwiękowa nie przekracza zalecanych norm.
Wartość mierzona w decybelach świadczy o tym, jaka część pierwotnej energii akustycznej jest przepuszczana. Izolacyjność o wartości 10 dB to 1/10, im większa, np. 20 dB, ta liczba rośnie (1/100). Hałas zmniejszony o 10 dB oznacza dla człowieka obniżenie jego intensywności o połowę. Na izolacyjność dźwiękową wpływają takie parametry jak szkło izolacyjne, materiał ramy, szczelność okna oraz połączenie z konstrukcją budynku.
Więcej informacji na temat okien Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951,
e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/
Foto: INTERNORM