Drewniane domy szkieletowe – lekka konstrukcja, trwała na lata
| 21.03.2024 |To technologia, która od lat stosowana jest za oceanem i u naszych północnych sąsiadów. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wybierają ją też Polacy. Taki dom powstaje nawet pięć razy szybciej niż budynek z cegły, betonu czy pustaków. Poza tym jest trwały, a koszt jego wykonania nawet o trzydzieści procent niższy w stosunku do tradycyjnych domów murowanych.
– Pierwszy dom szkieletowy na Podkarpaciu wybudowaliśmy siedem lat temu – mówi Przemysław Draguła, jeden z właścicieli firmy Daszer. – Mimo że tego typu domy od lat cieszą się dużą popularnością w Skandynawii i za oceanem, u nas wzrost zainteresowania nastąpił dopiero w ostatnich trzech latach. Polacy podróżując po świecie, coraz częściej dostrzegają walory drewnianego budownictwa szkieletowego. Domy potocznie nazywane kanadyjskimi, w stosunku do tradycyjnych domów murowanych, charakteryzuje niższy koszt budowy i późniejszej eksploatacji. Ponadto powstają dużo szybciej. Standardowy dom budujemy nawet w trzy miesiące. Są to również budowle trwałe i ekologiczne.
W Polsce nie ma szczegółowych norm, które opisują, jak powinna wyglądać konstrukcja szkieletowa, jakie powinno się stosować przekroje i rozstawy. – Decyduje o tym wykonawca w oparciu o obliczenia oraz podstawowe zasady budownictwa szkieletowego – mówi Przemysław Draguła. – Wybudowaliśmy ok. 25 budynków tego typu, z czego większość w ostatnich trzech lat. Konstrukcja budowanych przez nas domów składa się z drewnianych słupków oraz belek rozstawionych osiowo co czterdzieści centymetrów. Cała bryła budynku jest stężona z zewnątrz płytami MFP oraz poszyta wiatroizolacją. Wykończenie budynku ustalane jest indywidualnie z inwestorem. Nie jest powiedziane, że dom szkieletowy musi być drewniany z zewnątrz. Elewację oraz inne elementy można wykonać praktycznie w każdej technologii.
To co najważniejsze w przypadku konstrukcji szkieletowych, to jakość użytego drewna. – tłumaczy współwłaściciel firmy Daszer. – W naszym przypadku to najczęściej świerk skandynawski. Musi być ono suszone komorowo oraz strugane z fazowanymi krawędziami bocznymi. Jeśli w drewnie pozostanie wilgoć, to jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości tzw. „skręcania”. Ponadto suszenie komorowe powoduje wyeliminowanie z drewna wszystkich zalążków pleśni, grzybów i szkodników, co ma ogromny wpływ na późniejsze prawidłowe funkcjonowanie konstrukcji. Z tak przygotowanego drewna budujemy szkielet. Niestety, często popełnianym przez wykonawców błędem, jest budowanie z mokrego drewna prosto z tartaku. Użycie takiego materiału spowoduje miejscowe ugięcia, wygięcia oraz zwichrzenia elementów, co wpływa niekorzystnie na trwałość konstrukcji. My używamy wyłącznie drewna certyfikowanego, sprowadzanego ze Szwecji. Jest ono specjalnie przygotowane i wycięte w oparciu o wcześniej przygotowany przez nas projekt. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany dom szkieletowy będzie służył długie lata
Izolacja i ogrzewanie domów szkieletowych
– Na trwałość domów tego typu, oprócz drewna dobrej jakości, ma również wpływ prawidłowo wykonana izolacja – mówi Przemysław Draguła. – Wykonujemy ją pamiętając o prawidłowym i starannym ułożeniu wszystkich niezbędnych warstw w przegrodzie, takich jak paroizolacja, termoizolacja i wiatroizolacja. My do ocieplenia używamy wełny skalnej, ale można stosować również wełnę drzewną, celulozę czy konopie. Muszą to być jednak materiały paroprzepuszczalne, żeby ewentualna wilgoć pojawiająca się w przegrodzie, miała możliwość odparowania. Jeżeli na budynku mamy elewację tradycyjną, stosujemy wełnę twardą na zewnątrz i tynk sylikonowy paroprzepuszczalny.
Dużym błędem w przypadku konstrukcji szkieletowych jest używanie do izolacji styropianu, ponieważ nie posiada on właściwości paroprzepuszczalnych. Jeżeli mimo to wybierzemy ten materiał, musimy pamiętać o stworzeniu pomiędzy nim a ścianą otwartej dylatacji (pustki powietrznej). Wtedy ściana przez tą pustkę powietrzną jest częściowo wychładzana. Wełna jest materiałem droższym, jednak w praktyce dużo lepszym.
– Dom szkieletowy ma dużą bezwładność cieplną, co czasem wymieniane jest jako wada tego typu konstrukcji – tłumaczy współwłaściciel firmy Daszer. – W przeciwieństwie do domu murowanego, który jak nagrzejemy to ciepło utrzymuje dość długo, dom szkieletowy szybko się wychładza. Jednak musimy pamiętać o tym, że taki dom nagrzewa się dużo szybciej, a do podtrzymania optymalnej temperatury, wystarczy minimalny nakład energii.
Najwłaściwszym sposobem ogrzewania domu szkieletowego jest ogrzewanie nadmuchowe. Mając piec gazowy nadmuchowy, podgrzane powietrze rozprowadzamy kanałami po całym domu, wdmuchując je do poszczególnych pomieszczeń. Przy tego typu ogrzewaniu, nie potrzebujemy kominów wentylacyjnych. Powietrze, które wraca do pieca w większości pochodzi z wnętrza budynku, tak więc jest już ogrzane. Można wybrać również tańszą w wykonaniu opcję, czyli piec kondensacyjny połączony z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami, czy też inne nowoczesne systemy grzewcze.
Koszt budowy i czas realizacji zamówienia
Budowa domów szkieletowych od momentu wejścia na budowę, do pozostawienia go w stanie deweloperskim trwa około trzech miesięcy. To zależy od złożoności konstrukcji. – Bardziej skomplikowane powstają maksymalnie w ciągu pięciu – sześciu miesięcy – mówi Przemysław Draguła. – Zanim zaczniemy budowę ustalamy z inwestorem, jak ma wyglądać efekt finalny. Najczęściej albo przychodzi do nas już z gotowym projektem domu szkieletowego, albo kupuje projekt domu murowanego, a my adaptujemy go pod konstrukcję z drewna. Wówczas nie zmienia się układ domu, tylko materiał, z którego ten dom jest budowany. Koszt przerobienia projektu z murowanego na drewniany mieści się w granicach od 1000 do 2000 złotych. Przy domach parterowych sprawa jest prosta, bo zmian jest mniej. Jeśli projekt jest niestandardowy, wtedy dużą wagę należy przyłożyć do samych obliczeń, by nie stracić na nośności domu i jego trwałości. Istnieje również możliwość zaprojektowania przez nas domu od samego początku do końca, ale to wiąże się już z dużo wyższymi kosztami. Oczywiście, każda budowa wykonywana jest w oparciu o komplet dokumentów niezbędnych do jej wykonania, łącznie ze wszystkimi pozwoleniami na budowę.
– Koszt wybudowania domu szkieletowego uzależniony jest od bardzo wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania bryły, wielkość domu, kształt dachu, rodzaj pokrycia dachowego, warunki gruntowe itd. – tłumaczy współwłaściciel firmy Daszer. – Czasem dom o powierzchni 100 m kw. w stanie deweloperskim wykonamy w kwocie 200 tys. złotych netto, czasem ten koszt wzrasta do nawet 240 tys. i więcej. Ciężko policzyć to w metrach kwadratowych, bo taka wycena jest niemiarodajna. Dlatego do każdej wyceny zawsze podchodzimy indywidualnie.
– Wszystkie nasze budynki z elewacjami w systemie tradycyjnym na wełnie skalnej spełniają warunki NRO, czyli nie rozprzestrzeniające ognia – mówi Przemysław Draguła. – Dzięki temu, mimo że są budowane w oparciu o konstrukcję drewnianą, nie potrzebujemy żadnych specjalnych warunków na zabudowę. Możemy je budować na takich samych zasadach jak domy murowane.