Dobre okno to dobry sen, czyli cztery czynniki odpowiedniego odpoczynku podczas zimowych miesięcy.
| 12.11.2024 |Końcówka roku to gorączkowy okres. Kończymy projekty w pracy, szukamy prezentów na ostatnią chwilę i miejsca na spędzenie Sylwestra. A tak naprawdę czas Bożego Narodzenia powinien być jednym z najspokojniejszych w roku. Czas, w którym powinniśmy – w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu – dać odpocząć swojemu ciału i umysłowi. Jak to zrobić? Na przykład śpiąc trochę dłużej niż zwykle. Czego wielu z nas jeszcze nie wie: ważną rolę w jakości snu odgrywają odpowiednie okna. Przeprowadziliśmy w Internorm kilka badań i znaleźliśmy cztery “czynniki snu”, które są bezpośrednio związane z oknem.
Czynnik 1: Temperatura pomieszczenia
Optymalna temperatura do spania wynosi od 16 do 19 stopni, niezależnie od pory roku. W tym zakresie temperatur najlepiej śpią również niemowlęta, natomiast osoby starsze potrzebują odrobinę cieplejszego otoczenia.
Dobre właściwości izolacyjne wysokiej jakości stolarki sprawiają, że chłód w zimie i ciepło w lecie pozostają na zewnątrz. Ważną rolę odgrywa tu również zaciemnienie: w ciepłej porze roku chroni wnętrza przed promieniami słonecznymi w ciągu dnia, ale przydaje się również zimą. Dzięki inteligentnym systemom, takim jak I-tec Shading, jego energia może być doskonale wykorzystywana w zimie.
Czynnik 2: Feng Shui
Feng Shui to chińska teoria harmonii. Mówi o tym, jak należy projektować przestrzenie mieszkalne, aby ludzie i ich otoczenie harmonijnie się komponowali. Ważną rolę odgrywają tu kolory, architektura i wyposażenie wnętrz, w tym zasady dotyczące aranżacji pomieszczeń, a więc i orientacji łóżka względem okna.
Zasadniczo zaleca się umieszczenie łożka częścią górną, czyli tą gdzie kładziemy głowy, przy ścianie. Chyba, że przebiegają przez nią rury z gazem i wodą wówczas należy pomyśleć o innym ustawieniu. Zalecenie to popierają również eksperci, którzy niekoniecznie wierzą w dalekowschodnią filozofię: nieustanne bulgotanie w rurze wodnej faktycznie uniemożliwia wielu osobom zasypianie, nie mówiąc już o spokojnym śnie.
Łóżko powinno być oddalone od okna o co najmniej półtora metra, ale zorientowane w taki sposób, aby okno było na widoku. Daje to poczucie bezpieczeństwa i pewności.
Czynnik 3: Izolacja akustyczna
Ważnym kryterium wyboru okien do sypialni jest także izolacja akustyczna. Wyraża się ją w decybelach (dB) – 32 decybele oznaczają, że o tę wartość zmniejsza się poziom hałasu przez okno.
Zgodnie z normą DIN 4109 istnieje sześć klas izolacji akustycznej dla okien. Najniższa kategoria (25 do 29 dB) jest uznawana za wystarczającą w pomieszczeniach mieszkalnych. Nowsze produkty bardzo dobrej jakości osiągają jednak co najmniej klasę 2 (30 do 34 dB), a więc spełniałyby również wymagania dla sal lekcyjnych w szkołach.
Głównym kryterium izolacyjności akustycznej okien jest oczywiście szyba. Nie dziwi więc fakt, że innowacyjna szyba I-tec wiodącej europejskiej marki okiennej Internorm umożliwia szczególnie dobrą izolację akustyczną.
Czynnik 4: Zaciemnienie
Może nie każdy o tym wie, ale sypialnia nie może być jasna. Zespół badaczy z USA stwierdził, że źródła światła wprowadzają organizm w nocy w stan podwyższonej czujności, co wyraża się przede wszystkim w zwiększonym tętnie. Nawet krótki błysk telefonu komórkowego lub lampki kontrolnej urządzenia może spowodować ten stan. Natomiast w ciemności organizm wytwarza promujący sen hormon melatoninę, który wprowadza śpiocha w pożądany “tryb czuwania”.
Całkowite zaciemnienie sypialni można uzyskać dzięki nieprzezroczystym zasłonom, a także dzięki odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. W szczególności doskonałe właściwości zaciemniające mają rolety zewnętrzne i okna zespolone, w których żaluzje lub rolety blokują światło.
Inne wskazówki dotyczące spokojnego snu
Oczywiście są też czynniki poza oknem, które zapewniają lepszą jakość snu. Są to m.in.
brak ćwiczeń na krótko przed pójściem spać
rytuały na zasypianie
jedzenie lekkostrawnej kolacji
telefon komórkowy i telewizor wyłączony
dobrej jakości materac
Życzymy Wam zdrowego i spokojnego snu!
Więcej informacji na temat okien, żaluzji fasadowych, drzwi oraz akcesorii Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951, e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/
Foto: INTERNORM
Czytaj także: