Chryzantemy ozdobą działki

| 7.11.2018 | Jadwiga Brzozowska

Fot.Pixabay

Jesienną porą niewiele roślin kwitnących zdobi nasze działki. Oprócz ostatnich nagietków czy aksamitek do przymrozków kwitną astry i chryzantemy wieloletnie. I choć chryzantemy kojarzą się ze świętem zmarłych, warto posadzić je na działce.

Zielony kolor liści pięknie kontrastuje z żywymi kolorami płatków kwiatostanów. Od białych przez kremowe, żółte, różowe, bordowe i fioletowe cieszą oko każdej przechodzącej osoby. Można posadzić je w grupach lub w zestawieniu z iglakami, trawami lub rozchodnikami.

Chryzantemy wieloletnie

Najlepiej rosną i kwitną na stanowiskach słonecznych. Wymagają żyznego i  przepuszczalnego podłoża wzbogaconego o działkowy kompost. Rośliny sadzimy późną wiosną po wystąpieniu ostatnich przymrozków. Jest spore grono osób, które przekwitłe chryzantemy przynosi z cmentarza do chłodnej piwnicy, obcina pędy na wysokości 10-15 cm i sadzi do gruntu wiosną po przymrozkach. Chryzantemy urosną i zakwitną ale nie zachowają charakterystycznej kopuły, która jest wynikiem działania środków skarlających.

Fot.Pixabay

Odmiany wysokie chryzantem

Po dwóch tygodniach od posadzenia w gruncie, młodym roślinom przycinamy wierzchołki pędów aby lepiej się rozkrzewiły. Każda kwitnąca roślina wymaga nawożenia i podlewania, szczególnie w okresie rozwoju pąków kwiatowych, dlatego dwa razy w tygodniu podlewamy chryzantemy rozcieńczonym nawozem płynnym aż do wybarwienia się pąków. Jeżeli uprawiamy odmiany wysokie chryzantem, powinniśmy zapewnić podpory aby wyeksponować pędy z kwiatami oraz aby zabezpieczyć je przed połamaniem. Gdy pojedyncze kwiaty przekwitną usuwamy je aby roślina powtórzyła kwitnienie. Po zakończeniu kwitnienia chryzantemy ścinamy na wysokości 10-15 cm, karpę obkładamy stroiszem, trocinami lub kompostem i czekamy do następnego sezonu.

Fot.Pixabay

Chryzantemy drobnokwiatowe na rabaty

– „Solar” o żółtych kwiatach o średnicy 5-7 cm, kwitnie od lipca, dorasta do 40 cm wysokości

– „Rubra” kwitnie na różowo od końca września, ma kwiatki o średnicy 6 cm, dorasta do 50 cm wysokości

– „Carmen” kwitnie na czerwono od końca września, ma kwiatki o średnicy 6 cm, dorasta do 50 cm wysokości

– „Monako” kwitnie od października, ma kwiatki o średnicy 5 cm w kolorze ciemno czerwonym, dorasta do 30 cm wysokości

Odmiany chryzantem wielkokwiatowych na rabaty

– „Madame” o jasno żółtych kwiatach o średnicy 12 cm, kwitnie pod koniec września, dorasta do 50 cm wysokości,

– „Madonna” dorasta do 1 metra wysokości, ma białe kwiaty o średnicy 10 cm, kwitnie w październiku

– „Escort Czerwony” zakwita pod koniec września, górne płatki są czerwone, a od spodu pomarańczowe, kwiaty mają średnicę 12 cm, dorasta do 60 cm wysokości

– „Ellen” kwitnie od końca września, kwiaty są pełne, białe. Początkowo pączki kwiatowe są żółte, gdy kwiat się rozwinie to środek pozostaje jasno żółty. Dorasta do wysokości 60-80 cm.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S