Budujemy ogrodzenie – o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?
| 28.09.2016 |Kiedyś ogrodzenie budowano głównie dla bezpieczeństwa. Miało chronić naszą własność przed złodziejami i niechcianymi gośćmi. Dziś jest jednym z elementów dekoracyjnych naszej posiadłości, który wspólnie z domem i ogrodem, tworzy efektowną i spójną kompozycję. Żeby jednak cieszyć się nim jak najdłużej, warto dobrze przemyśleć wybór materiału na ogrodzenie oraz załatwić niezbędne formalności.
Budowa ogrodzenia to dość kosztowna inwestycja i raczej na długie lata. Dlatego zanim zdecydujemy się na jego budowę, powinniśmy dobrze przemyśleć, z jakiego materiału będzie zbudowane i jaką będzie miało formę. Warto już w trakcie projektowania ogrodzenia zwrócić uwagę na jego dopasowanie do stylu i charakteru domu. Nie możemy również zapominać o tym, że ogrodzenie stanowi ramy ogrodu i będziemy oglądać je również od wewnątrz.
Budowa ogrodzenia dobrze przemyślana
Projektując ogrodzenie, zwracamy uwagę na charakter domu oraz jego umiejscowienie na działce. Istotny jest rodzaj elewacji i elementy jego wykończenia. Czy są one z kamienia, drewna czy z sidingu? Czy jest to budynek w stylu nowoczesnym, czy odrestaurowany dom z lat sześćdziesiątych albo osiemdziesiątych z elementami nowoczesnymi?
– Podczas remontu domu wymieniamy np. balustrady, zastępując stare i niemodne nowoczesnymi, czy dodajemy jakieś zdobienia dekoracyjne – mówi Zbigniew Karbarz z firmy CARES, zajmującej się m.in. budową i projektowaniem ogrodzeń. – Te dodatki mają ogromny wpływ na styl budynku, dlatego ogrodzenie musimy zaprojektować, mając na uwadze te zmiany, a nie wcześniejszy wygląd domu.
Ogrodzenie – element spójnej kompozycji z domem i ogrodem
Ponadto, powinniśmy pamiętać o ogrodzie, który pełni istotną rolę w wyglądzie całej posiadłości.
– Bo czasem jest tak, że piękne ogrodzenie zupełnie nie pasuje do całej reszty – uczula specjalista. – Jeśli w ogrodzie znajdują się np. dekoracje stalowe kute czy drewniane, wtedy szukamy rozwiązania, które sprawi, że ogród i ogrodzenie będą funkcjonowały jako spójna całość.
Ogrodzenie grodzi, zabezpiecza i zdobi
Kiedyś ogrodzenie miało zabezpieczać przed niechcianymi gośćmi lub złodziejami. Dziś coraz częściej ludzie likwidują i usuwają typowe ogrodzenia z siatki, zastępując je nowymi, dekoracyjnymi.
– Powstają ogrodzenia ładniejsze i często bardzo drogie, które mają istotny wpływ na estetykę całej posiadłości – wyjaśnia Zbigniew Karbarz. – Określiłbym je mianem kompozycji ogrodzeniowych. Jeżeli komuś trudno finansowo wykonać nowoczesne ogrodzenie w całości, to często wykonuje się front dopasowany do charakteru domu i ogrodu, a reszta wykonana jest tradycyjnie, czyli najczęściej są to ogrodzenia z siatki.
Trendem ostatnich pięciu lat są proste ogrodzenia aluminiowe, złożone z pionowych lub poziomych elementów, malowanych proszkowo.
– Są to ogrodzenia bardzo trwałe i estetyczne – mówi specjalista. – Jest to jednak aluminium, w którym wewnątrz jest profil, więc nie możemy tu uzyskać wymyślnych form. Te formy możemy za to uzyskać w ogrodzeniu ze stali kutej. Zdarzają się nawet osoby, które same sobie projektują ogrodzenia. Najczęściej zdobione są one elementami kowalstwa artystycznego. Elementy te można fakturować, co nadaje ogrodzeniu indywidualny i niepowtarzalny charakter dekoracyjny.
Jeśli ktoś szuka gotowego rozwiązania, może kupić ogrodzenie dostępne w hipermarketach, które często jest dużo tańsze.
– Najczęściej elementy wykonane są wtedy z cienkich, „pustych” rurek, które w porównaniu do ogrodzeń z materiałów pełnych są mniej trwałe i mamy mniejszą możliwość ich dopasowania do kompozycji reszty posiadłości – wyjaśnia Zbigniew Karbarz. – Wybór materiału i wygląd ogrodzenia jest oczywiście kwestią indywidualną, niemniej jednak da się zauważyć coraz większą różnorodność i efektowny wygląd ogrodzeń.
Formalności i pozwolenia na budowę ogrodzenia
– Jeżeli jest to ogrodzenie przy drodze gminnej, państwowej czy wojewódzkiej, musimy mieć pozwolenie na przeprowadzenie remontu lub postawienia nowego ogrodzenia – tłumaczy Zbigniew Karbarz. – Ważne jest również, by mieć wytyczoną i zatwierdzoną granicę działki, by mieć pewność, że ogrodzenie budujemy na swoim terenie, a nie w pasie drogowym czy na cudzej własności. Zanim zaczniemy budować, powinniśmy się też zorientować, czy droga w najbliższej przyszłości nie będzie remontowana. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której zainwestujemy w ogrodzenie, a niedługo potem będziemy musieli je demontować z powodu poszerzania drogi, budowy chodnika lub kopania rowu odwadniającego.
Jeżeli mamy wiedzę o planowanych zmianach wzdłuż naszej posiadłości, musimy je uwzględnić podczas budowy ogrodzenia. – Ważne jest wtedy, by zachować odpowiednie odległości – wyjaśnia specjalista. – Żeby z czasem ogrodzenie nie stało nad samym rowem albo poniżej drogi.
Ponadto, jeśli grodzimy się od strony sąsiadów, to też musimy uzgodnić z nimi granicę grodzenia.
– Zawsze należy to zrobić pisemnie, by mieć jasność w razie jakiegokolwiek konfliktu w przyszłości – uczula właściciel firmy CARES w Boguchwale. – Dobrze jest też, jeśli to ogrodzenie możemy zbudować w porozumieniu i wspólnie z sąsiadem. Wówczas koszty dzielą się proporcjonalnie do potrzeb i wkładu pracy podczas konserwacji takiego ogrodzenia. Bo współpraca z sąsiadem nie kończy się na budowie ogrodzenia. Później należy również o nie dbać, konserwując siatkę i słupki oraz kosić trawę w pobliżu.
Koszty budowy ogrodzenia
Koszt wykonania ogrodzenia, uzależniony jest od ilości oraz rodzaju użytego materiału. To one stanowią 60/70 procent ceny. Najdroższe są ogrodzenia z klinkieru czy kamienia, pod które trzeba wylewać fundament. Natomiast ogrodzenia, które wykonywane są metodą prefabrykacji są tańsze. Do tego dochodzą koszty wykonania bramy. Zwykła brama kosztuje dwa tysiące złotych, ale brama z elementami kutymi ręcznie, może kosztować nawet piętnaście tysięcy złotych.