Jak zadbać o dobrą akustykę w biurze?

| 29.03.2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Materiały prasowe

Hałas w biurze jest jednym z czynników, który bardzo niekorzystnie wpływa na efektywność naszej pracy. Sprawia, że szybciej się męczymy, wywołuje rozdrażnienie, a w konsekwencji dużo trudniej jest nam się skupić na wykonywanych zadaniach. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią akustykę w pomieszczeniach biurowych, zwłaszcza typu open space.

REKLAMA

Badania naukowe dowodzą, że większa liczba elementów w pomieszczeniu poprawia jego parametry akustyczne. Ogromne znaczenie ma też wykorzystanie odpowiednich materiałów do aranżacji przestrzeni, takich jak okładziny ścienne i podłogowe.  Ważnym jej czynnikiem jest też zastosowanie mebli o zwiększonej dźwiękochłonności czy też wyposażenie wnętrza w odpowiednie ekrany i przegrody.

– Oczywiste wydaje się wykonywanie specjalnych adaptacji akustycznych dla takich pomieszczeń, jak studia nagrań, reżysernie, teatry, filharmonie, opery czy kina – wylicza Marcin Zastawnik, specjalista ds. akustyki wnętrz w Propersound. – Warto jednak rozważyć ich zastosowanie również w innych miejscach, takich jak sale konferencyjne czy pomieszczenia biurowe – w tym także powierzchnie typu open space. Wykonanie prostej, ale przemyślanej adaptacji akustycznej poprawia wydajność pracy, samopoczucie, jak i ocenę samego wnętrza. Najnowocześniejsze wzornicze rozwiązania nie tylko nie szpecą przestrzeni, ale mogą być naprawdę funkcjonalną i estetyczną ozdobą każdej przestrzeni biurowej.

Ścianki działowe pokryte tapicerką

Najprostszym sposobem adaptacji przestrzeni biurowej, może być zastosowanie pokrytych tapicerką ścianek działowych, które pochłaniają dźwięk. Nie tylko zapewniają komfort pracy w ciszy, ale dzięki dostępności tkanin w dużej gamie kolorystycznej, przy ich pomocy można kreować atrakcyjne wizualnie przestrzenie biurowe typu open space. Tu znakomicie sprawdzą się też wolno stojące ekrany, przeznaczone do izolacji przed niepożądanymi dźwiękami. Zastosowanie specjalnie wyselekcjonowanych struktur włóknistych w tapicerce nie tylko umożliwia blokadę hałasów, ale też przyczynia się do ich pochłaniania, co korzystnie wpływa na parametry akustyczne wnętrza. Sprawdzają się doskonale jeśli zależy nam na izolowaniu pracowników od dźwięków wytwarzanych przez głośne sprzęty biurowe. Testy laboratoryjne dowodzą, że ich zastosowanie umożliwia znaczną redukcję hałasu – średnio o 8 dB.

Na uwagę zasługują też panele sufitowe i ścienne, charakteryzujące się doskonałymi parametrami pochłaniania dźwięku, a także redukcji jego rozprzestrzeniania się w przestrzeni. Zastosowanie ich we wnętrzach biurowych o dużej powierzchni, pozytywnie wpływa na komfort i wydajność pracy. Budowa tych paneli została opracowana w oparciu o badania naukowe prowadzone min. w Katedrze Meblarstwa na UP w Poznaniu oraz na wydziale Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie. Różne rozmiary, kształty i kolory paneli pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji, które mogą być przy okazji oryginalną ozdobą.

Specjalne meble biurowe

Wartym zastosowania w dużych otwartych przestrzeniach biurowych rozwiązaniem jest TreeHouse. Jest to mebel w pierwszej chwili bardziej kojarzący się z miejscem zabaw dzieci, niż przestrzenią do pracy. Okazuje się jednak, że doskonale sprawdza się w tej roli, do której specjalnie był zaprojektowany. Jego zaletami, poza interesującym designem, są mobilność i funkcjonalność. Zapewnia też użytkownikom prywatność oraz poczucie intymności i skupienie podczas indywidualnych rozmów. Ponadto może być łączony w moduły np. podczas improwizowanych narad, z kolei kółka pozwalają na łatwe przemieszczanie go w dowolne miejsce.

W biurach typu open space oraz w wyjątkowo gwarnych przestrzeniach publicznych, doskonale sprawdza się pasywna budka telefoniczna. Ten niewielki mebel umożliwia pełną koncentrację i wyjątkowe poczucie komfortu podczas rozmowy telefonicznej czy wymagającej skupienia pracy przy komputerze, ponieważ została zaprojektowana tak, aby doskonale izolować osoby w niej przebywające od hałasów z zewnątrz.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S