Bezpieczny kominek – co ile przegląd kominiarski i inne sprawy

| 29.01.2018 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Bezpieczny kominek. Fot. kratki.pl

Ogień z kominka tworzy przytulną atmosferę, a nowoczesne modele  urządzeń grzewczych wpisują się w wystrój domów w każdym stylu. By jednak korzystanie z uroków kominka, było bezpieczne, musimy przestrzegać pewnych zasad. Podpowiadamy, o czym powinni pamiętać użytkownicy kominków.

Na początek regularne wizyty kominiarza. Zaniedbany i zanieczyszczony komin, jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców. – Należy pamiętać, że przegląd kominiarski jest obowiązkiem ustanowionym przez polskie prawo tłumaczy Sylwester Kałwiński, ekspert z firmy Kratki.pl. – Specjalista przeczyści komin z popiołu, zalegającej sadzy i przywróci drożność przewodu. Takie działania zapobiegają złej cyrkulacji powietrza oraz nawrotowi dymu z komina do mieszkania. Wizyta kominiarza może zapobiec ewentualnym problemom, które na jaw wyjdą w trakcie srogiej zimy.

Nie każdy gatunek drewna sprawdza się jako paliwo do kominka

Należy więc wybierać drewno twarde takie jak dąb, grab czy buk, które w trakcie spalania dają najwięcej ciepła. Do palenia w kominku najlepiej nadaje się sezonowane i suche drewno o wilgotności maksymalnie 20 procent. Jako paliwa do kominka nie wolno natomiast  używać świeżego drewna, które zaraz po ścięciu zawiera nawet do 70 procent wody. – Zbyt wilgotne szczapki są mniej energetyczne i pomimo wydłużonego spalania, dają mniej ciepła. Żeby strawić takie paliwo, kominek musi wykonać więcej pracy – oprócz masy drewna musi także poradzić sobie z zawartą w nim w dużej ilości wodą  – przestrzega ekspert firmy Kratki.pl. -Ponadto, wilgotne drewno podczas spalania wytwarza dużą ilość szkodliwych substancji, które zagrażają zdrowiu

Przegląd i czyszczenie kominka

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy oczyścić kominek z popiołu lub pozostałości drewna. Zachowanie czystości wkładu zabezpieczy nas przed zadymieniem domu. – Ponadto należy wymienić uszczelnienie drzwi i szyb kominka.  Tylko wtedy możliwe jest właściwe kontrolowanie przepływu powietrza do kominka – dodaje Sylwester Kałwiński. – Jakiekolwiek wady uszczelnienia, mogą doprowadzić do dużych strat energetycznych.

Właściwe użytkowanie kominka

Niewłaściwe użytkowanie kominków, może doprowadzić do wielu problemów. Dlatego należy stosować się do zaleceń zapisanych w instrukcji. – Każdy kominek posiada instrukcję, która w szczegółowy sposób odnosi się do właściwego jego użytkowania kominka – tłumaczy Sylwester Kałwiński. – Nasze rozwiązania przechodzą szereg testów wykonywanych przez doświadczonych specjalistów, a to sprawia, że korzystanie z kominków staje się proste i bezawaryjne. Stosowanie się do zaleceń z instrukcji, wydłuża żywotność kominka i pozwala cieszyć się jego urokami przez długie lata.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S