Jak wybrać projekt domu

| 30.05.2016 | Opracowanie Alina Bosak

Fot. dobredomy.pl

Dla singla lub 3-osobowej rodzinny wystarczy dom o powierzchni ok. 120 mkw. Na 160 mkw. wygodnie będzie się żyło rodzinie czteroosobowej. Kupno domu trzeba przemyśleć, bo trudno będzie go potem z dnia na dzień wymienić na inny. 

Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, które zdecydują o tym, czy będziesz zadowolony ze swojego lokum.

Powierzchnia idealna

Wybierając projekt domu, trzeba zwrócić uwagę na wielkość działki oraz ograniczenia związane z ewentualnie poprowadzonymi przez nią sieciami elektrycznymi, kanalizacyjnymi itp. Oczywiście architekt wrysowując planowany dom w mapę działki, uwzględni to wszystko i będzie pamiętał o zachowaniu wszystkich wymaganych odległości, ale warto wiedzieć wcześniej jaka wielkość domu wchodzi w ogóle w grę.

Można zlecić zaprojektowanie domu architektowi, ale większość osób kupuje gotowe projekty, które znaleźć można w specjalnych serwisach internetowych, jak np. dobredomy.pl itp.

Wybierając dom, pomyśl także o tym, ile osób będzie mieszkać w nowo wybudowanym domu. Być może warto się zastanowić, czy rodzina wkrótce się powiększy, a także czy w przyszłości Twoje dzieci będą chciały mieszkać np. na piętrze lub poddaszu. Takie kwestie są trudne do ustalenia, dlatego ważne, abyś przedyskutował z bliskimi ewentualne zmiany.

Każdy chce mieć duży i przestronny dom. Jednak nie sztuką jest wybudowanie ogromnej willi – później trzeba będzie liczyć się z kosztami jej utrzymania. Wybierz projekt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Dla singla lub 2-3 osób wystarczy dom do 120 mkw. Czteroosobowa rodzina z powodzeniem pomieści się w domu o powierzchni do 160 mkw. Jeśli domowników będzie więcej lub mają szczególne wymagania, zastanów się nad domem powyżej tych wymiarów.

Liczba kondygnacji i rodzaj dachu

Ten element wiąże się nierozerwalnie z decyzją o powierzchni domu. Jeśli nie dysponujesz dużą działką, a potrzebujesz kilku dodatkowych pomieszczeń, warto wybrać projekt domu piętrowego. Rozwiązaniem, na które również decyduje się wiele osób jest wykorzystanie poddasza. Tu warto jednak zatroszczyć się o odpowiednia technologię jego wykonania albo zdecydować się na klimatyzację, ponieważ przy bardzo wysokich letnich temperaturach, korzystanie w upały z tej części domu może okazać się uciążliwe.

Dobierz projekt dopasowany do swojego stylu życia

Zanim zdecydujesz się na określony projekt domu, zastanów się nad dodatkowymi potrzebami swojej rodziny, które wynikają z przyjętych rytuałów, upodobań i zainteresowań. Jeśli lubisz przyjmować gości, warto rozważyć projekty uwzględniające duży salon. Być może dobrym pomysłem będzie zainstalowanie dwóch łazienek tak, aby uprzyjemnić pobyt zaproszonym osobom. Uprawiasz wolny zawód? Z pewnością przyda ci się przestronny pokój do pracy lub gabinet z dala od sypialni dzieci. Wielbiciele majsterkowania ucieszą się z większego garażu czy pomieszczenia gospodarczego.

Zwróć uwagę także na inne dodatkowe potrzeby. Jeśli decydujesz się na dom z kotłownią, na pewno niezbędne okaże się pomieszczenie, w którym będziesz składować opał. Zamierzasz posadzić drzewa owocowe? Pomyśl o niewielkiej spiżarni do przechowywania przetworów. Zastanów się, czy powinna znajdować się przy kuchni, czy może raczej w pomieszczeniu piwnicznym.

Coraz więcej osób planuje także posiadanie własnej garderoby. Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić 4 mkw. To pomieszczenie najlepiej usytuować obok sypialni i łazienki.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S