Jak urządzić łazienkę inspirowaną naturą

| 5.02.2018 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Radaway

Kontakt z przyrodą to jeden z najskuteczniejszych sposobów relaksu. Pozytywnie wpływa na organizm, łagodzi stres, pozwala wyciszyć się i odprężyć. Dlatego projektanci wnętrz coraz częściej sięgają po rozwiązania, które domową przestrzeń zamieniają w naturalną strefę relaksu. Jednym z takich pomieszczeń jest łazienka. Wyselekcjonowane surowce, materiały, wzory, kolory, tekstury i roślinne dekoracje, połączone w harmonijną całość, pozwolą stworzyć prawdziwą oazę – komfortową, naturalną i sprzyjającą wyciszeniu zmysłów. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę inspirowaną naturą.

Natura od wieków stanowi jedno z ważniejszych źródeł inspiracji artystycznych. Akcenty wzorowane na przyrodzie, coraz częściej znajdują też odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz. W łazienkach dominują naturalne materiały, a kolorystyka bazuje na palecie barw ziemi. Z kolei producenci rozwiązań sanitarnych oferują rozwiązania, które pozwalają dbać o środowisko i racjonalnie korzystać z zasobów.

Wzór z natury – kamień i drewno

Do stworzenia łazienki inspirowanej naturą, dobrym punktem wyjścia, jest wykorzystanie surowców, takich jak kamień i drewno. Ich zaletą jest m.in. klasyczny, ponadczasowy charakter, a także trwałość i łatwość w renowacji.

– Kamień jest materiałem odpornym na działanie wody. Z powodzeniem możemy wykorzystać go jako alternatywę dla ceramicznych płytek podłogowych. Sprawdzi się także jako blat pod umywalkę i ścienny element dekoracyjny – mówi Paulina Zwolak, architekt wnętrz ze studia Projektyw. – W przypadku drewna musimy pamiętać, że ze względu na jego wrażliwość na działanie wody, bardzo ważna jest odpowiednia impregnacja oraz gatunek. W łazience sprawdzi się dąb, modrzew, klon oraz buk. Warto wybierać także drewno egzotyczne – iroko, doussie czy merbau. Bardzo trwałym i odpornym na wilgoć gatunkiem jest drewno tekowe. Posiada bowiem specjalną strukturę i dużą zawartość naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego. Blaty i meble, ramy luster, oprawy oświetleniowe – możliwości zastosowania drewna w łazience jest bardzo wiele.

Alternatywą dla naturalnych materiałów są płytki ceramiczne, których faktura i wzory odzwierciedlają drewniane i kamienne powierzchnie. Są rozwiązaniem tańszym i łatwiejszym w pielęgnacji, jednak pozbawionym wyjątkowości i charakteru, który przypisuje się naturalnym materiałom.

Fot. Radaway

Naturalna stylistyka to idealne tło dla innowacyjnych rozwiązań oraz technologii, które pozwolą stworzyć indywidualną strefę relaksu.  – Dzięki wykorzystaniu techniki grawerowania laserowego, kabinę prysznicową możemy ozdobić dowolnym wzorem – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway. – W aranżację łazienki inspirowanej naturą idealnie wkomponują się także szklane tafle z motywem fauny lub flory – kwiaty, rośliny, wzory zwierzęce. Taka kabina to wyjątkowa ozdoba, która nada pomieszczeniu indywidualnego charakteru

REKLAMA

W barwach ziemi – brąz, biel, zieleń oraz szarość

W łazience inspirowanej naturą dominującymi kolorami są: brąz, biel, zieleń oraz szarość. Ich wpływ na samopoczucie domowników jest nie bez znaczenia – sprzyjają bowiem wyciszeniu, odprężają i wprowadzają do wnętrza ciepłą, przyjemną atmosferę.

Element dekoracyjny w odcieniu intensywnej zieleni najlepiej wprowadzić wykorzystując naturalne rośliny, które lubią wilgotne środowisko – skrzydłokwiat, bromelia, widliczka, paproć czy bluszcz. Możemy również zdecydować się na bardziej egzotyczne odmiany, lubiące dodatkowo wysokie temperatury, takie jak fikus, bambus, papirus, dracena oraz storczyk.

Ostatnio bardzo modne stało się pokrywanie pionowych powierzchni mchem dekoracyjnym, który dzięki procesom stabilizacji przestaje rosnąć, przez co nie wymaga podlewania, a zarazem doskonale odnajduje się w bardzo wilgotnym środowisku. – Rośliny warto wykorzystać również pod postacią subtelnych wzorów, obecnych na przykład na tekstyliach łazienkowych – ręcznikach i dywanikach – radzi Paulina Zwolak, architekt wnętrz ze studia Projektyw.

Technologia przyjazna dla środowiska

Nowoczesne technologie i rozwiązania pozwolą nie tylko uatrakcyjnić estetykę wnętrza, ale i działać proekologicznie. Zastąpienie kąpieli szybkim prysznicem to jeden ze sposobów na zmniejszenie zużycia wody, a tym samym rachunków. Przyjmuje się, że do napełnienia średniej wielkości wanny, potrzeba około 100 litrów wody. Z kolei na 4-minutowy prysznic wystarczy 40 litrów. Różnica jest znacząca.

– Dodatkowo strumień wody pod prysznicem, możemy zmniejszyć instalując na słuchawce specjalną nakładkę, tzw. perlator – radzi ekspert Radaway. – Na rynku istnieje szereg rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć zużycie mediów w łazience. Przykładem są również stelaże podtynkowe z możliwością zmiany ustawień ilości spłukiwanej wody. Niemniej warto pomyśleć także o oszczędnościach w zakresie energii elektrycznej. Tradycyjne żarówki zastąpmy oświetleniem LED-owym, które charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii i znacznie dłuższą żywotnością. Pamiętajmy, łazienka inspirowana naturą powinna służyć nie tylko domownikom, ale także uwzględniać ograniczoność zasobów środowiska.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S