Szlifowanie bez pyłu i odkurzacze przemysłowe

| 29.12.2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Lange Łukaszuk

Praca ze szlifierką do gipsu i gładzi, czyli tzw. żyrafą, zapewnia wygodę i efektywność nieporównywalną ze ścieraniem ręcznym. W przypadku dużych powierzchni to oszczędność czasu, większa wygoda i porządek w miejscu pracy. Wszystko pod warunkiem, że dobierzemy do niej odpowiedni odkurzacz. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Maszynowe szlifowanie gładzi gipsowych sprawia, że praca przebiega szybko, ale minusem może być pył, który lubi osiadać wszędzie. By się go pozbyć, warto zainwestować w odkurzacz przemysłowy. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno w przypadku „żyrafy”, jak i odkurzacza przemysłowego, najważniejsza nie jest wysoka moc, ale wydajność.

– Praca z podłączonym narzędziem emitującym stałe i duże ilości pyłu – nie tylko „żyrafą”, ale też szlifierką do drewna czy betonu – wymaga podłączenia odkurzacza zapewniającego stałą, wysoką wydajność odsysania – mówi Radosław Koźba, manager w Lange Łukaszuk. – Kluczową rolę bowiem odgrywa powierzchnia aktywna filtra oraz jego system oczyszczania, a dopiero w następnej kolejności moc silnika.

Wśród licznych odkurzaczy oferowanych na rynku, znaleźć można modele oferujące system dwufiltrowy o łącznej powierzchni aż 8600 cm² – co jest jedną z największych powierzchni aktywnie filtrujących na rynku. Dodatkowy system oczyszczania filtrów sprawia, że użytkownik nie musi przerywać pracy, aż do chwili wypełnienia się zbiornika. – Proces ten odbywa się za pomocą elektromagnesu, który generuje kilkadziesiąt uderzeń w filtr na każdy cykl czyszczenia – wyjaśnia Radosław Koźba. – Taki system jest dużo bardziej wydajny niż przedmuchy wstecznym powietrzem.

Jak uniknąć uszkodzenia silnika odkurzacza?

W przypadku odkurzaczy z małymi filtrami i bez systemu oczyszczania, praca z „żyrafą” jest niewskazana. Szybko gromadzący się pył może bowiem całkowicie zablokować filtr, doprowadzić do przegrzania się, a nawet uszkodzenia silnika wielofunkcyjnego odkurzacza. Warto przy tym pamiętać, że praca z nim i szlifierką oznacza wysoki poziom eksploatacji obu urządzeń. – Dlatego swój wybór warto oprzeć o producentów, który zapewniają długą gwarancję, serwis na miejscu, a przeznaczony do nich osprzęt jest łatwo dostępny – mówi Jacek Sztorc, manager w Lange Łukaszuk.

Często zdarza się, że kupujemy odkurzacz i „żyrafę” za jednym razem. W przypadku tego drugiego urządzenia, dużo większą rolę odgrywa kwestia mocy 1000 W i więcej. Liczy się również niska waga, która pozwala swobodnie operować narzędziem z rękami w górze.

– Dobór „żyrafy” do odkurzacza jest dużo prostszy – między innymi dzięki dodatkowym przejściówkom – tłumaczy Jacek Sztorc. – Te są oferowane na przykład ze szlifierkami i sprawiają, że sprzęt pasuje praktycznie do każdego modelu odkurzacza  Wybierając taki zestaw, należy pamiętać, że to inwestycja na lata. Wysokiej klasy odkurzacz można podłączyć do każdego urządzenia emitującego pył, a także posprzątać nim miejsce pracy, garaż, a nawet wyciągnąć wodę z zalanej piwnicy.

Odkurzacz przemysłowy. Fot. Lange Łukaszuk

Galeria Inspiracji

- wasze zdjęcia / pomysły / aranżacje
Zaloguj się

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S