Rozwiązania finansowe dopasowane do potrzeb firmy

| 6.05.2015 | Artykuł sponsorowany

Vector construction icons set. Bulldozer and machinery, truckload and crane, excavator and mixer

Rozmowa z Agatą Miśko, business managerem z kancelarii finansowo-ubezpieczeniowej Egeria

Leasing jest produktem znanym, kierowanym głównie do firm. Ale kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Leasing można rozpatrywać zarówno z perspektywy czysto biznesowej, jak i podatkowej. Jest to bowiem narzędzie, dzięki któremu korzystający może z jednej strony używać przedmiotu umowy, a z drugiej, w sposób do pewnego stopnia elastyczny, kształtować swoje zobowiązania z tego tytułu. Oprócz aspektów biznesowych leasing służy też jako narzędzie optymalizacji podatkowej – wybór rodzaju umowy leasingu w istotny sposób wpływać może na poziom zobowiązań podatkowych korzystającego.W dobie wzrastającej konkurencji, dużych obciążeń podatkowych oraz spowolnienia gospodarczego, dzięki leasingowi firmy nie muszą rezygnować z podejmowania przedsięwzięć inwestycyjnych.

Jednak nie wszystkie firmy korzystają z takiego rozwiązania. Dlaczego?

Nie korzystają, ponieważ nie wszyscy przedsiębiorcy mają świadomość, że przedmiotem leasingu może być nie tylko samochód czy maszyny, ale wiele innych rzeczy. W ostatnich trzech latach przy użyciu leasingu sfinansowano inwestycje przedsiębiorstw o wartości ponad 50 miliardów złotych. Przy pomocy leasingu finansowana jest już co trzecia inwestycja na rynku ruchomości w Polsce. Leasing to z jednej strony dobra alternatywa w stosunku do kredytu bankowego, z drugiej zaś – przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym (wkład własny już od 0 %) – łatwy sposób na nabycie nowego sprzętu, powiększenie floty samochodowej czy zdobycie innego rodzaju kapitału niezbędnego do rozwoju przedsiębiorstwa.

W takim razie dla przykładu – co firmy mogą sfinansować w ramach leasingu?

Lista jest długa: wózki widłowe, wtryskarki, maszyny drukarskie, maszyny sitodrukowe i flexograficzne, maszyny do cięcia papieru, maszyny do pakowania i foliowania, urządzenia i wyposażenie warsztatowe, prasy i maszyny do cięcia blachy, maszyny do obróbki drewna, sprzęt biurowy np. komputery, serwery, kopiarki, oraz wszelkie inne maszyny i urządzenia, a nawet klimatyzację w pomieszczeniach. Mamy też specjalną ofertę na leasing dla rolników, dzięki temu mogą sfinansować zakup maszyn i urządzeń rolniczych. W ramach leasingu można sfinansować też nieruchomości komercyjne (budynki i lokale biurowe lub handlowe i usługowe, hale magazynowe, produkcyjne, centra logistyczne).

Na jakie korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na leasing?

W porównaniu z zakupem środka trwałego finansowanego kredytem leasing operacyjny pozwala na optymalizację podatkową przez bezpośrednie obniżenie podstawy opodatkowania na potrzeby podatku dochodowego o pełną wysokość rat leasingowych. Tego nie można osiągnąć w przypadku skorzystania z kredytu – w tym przypadku kosztem uzyskania przychodów będą jedynie odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środka trwałego oraz odsetki od kredytu. Dodatkową korzyścią jest poprawa przepływów pieniężnych – przedsiębiorca nie angażuje swoich zasobów finansowych w celu nabycia środków trwałych inwestycyjnych, a wolne środki może wykorzystać np. do obrotu.

Jednak nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z leasingu.

Tak, dotyczy to szczególnie firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Chociaż coraz częściej pojawiają się możliwości i dla nowych firm, tylko trzeba się liczyć z troszkę wyższymi kosztami niż w przypadku firm, które są dłużej na rynku oraz mają odpowiednie dokumenty finansowe.

A co, jeśli firma nie spełnia tych warunków?

Może skorzystać z kredytu bądź pożyczki. Tych rozwiązań finansowych jest bardzo dużo, więc firmy mają naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Aby się nie pogubić firma EGERIA pomaga w doborze odpowiedniego produktu finansowego. Sprawdzamy, porównujemy oferty różnych banków i instytucji finansowych, i na tej podstawie dopasowujemy odpowiednie rozwiązania finansowe. W każdym przypadku jest to indywidualne rozwiązanie, ponieważ każda firma ma inne potrzeby, inne możliwości.

O czym jeszcze powinien pamiętać przedsiębiorca decydujący się na leasing lub kredyt?

O ubezpieczeniu, ponieważ na okres finansowania danego przedmiotu, przedsiębiorca ma obowiązek ubezpieczenia go. Mamy w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne, majątkowe, turystyczne, od utraty pracy, zdrowotne. Współpracujemy z kilkunastoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, jesteśmy Multiagencją, więc każdego klienta obsługujemy kompleksowo. Od przygotowania dokumentów, aż po ubezpieczenie danego produktu czy przedmiotu. Zajmujemy się również pośrednictwem w sprzedaży samochodów nowych i używanych wielu marek.

Dla klientów ta kompleksowość obsługi to istotna kwestia?

Tak, doceniają to coraz częściej, ponieważ firmy doradztwa finansowego współpracują z wieloma bankami, a także innymi instytucjami. Dzięki temu klient w jednym miejscu może porównać oferty i skorzystać z wybranej. To dla niego wartość dodana, gdyż nie musi chodzić od banku od banku w poszukiwaniu najlepszego dla siebie kredytu czy leasingu. Oszczędza swój cenny czas.

Dziękuję za rozmowę.

REKLAMA

 

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S