Roślinne trendy w 2018 roku

| 3.01.2018 | Jadwiga Brzozowska

Rozplenica japońska. Fot. Pixabay

W przyszłym sezonie na wybiegach i w kolorach ma królować ultrafiolet – tak twierdzą wizażyści. Idąc za tym tokiem myślenia botanicy wprowadzają na rynek ciekawe rośliny. Kto z uwagą śledzi późnojesienne wystawy ogrodnicze, nie tylko w Polsce ten wie, że coraz większą popularnością cieszą się trawy, szczególnie o ciemnych liściach, hortensje i lawenda. Coraz więcej osób decyduje się na mikro ogrody, czyli uprawę roślin w różnego rodzaju pojemnikach.

Wśród roślin wieloletnich coraz większą popularnością cieszą się hortensje bukietowe oraz trawy ozdobne i byliny, które są atrakcyjne do późnego lata. Z każdym rokiem pojawiają się nowe odmiany hortensji, które zachwycają wielkością i barwami kwiatostanów, a także coraz ciekawsze odmiany traw ozdobnych np. takich gatunków jak rozplenice japońskie i miskanty. Do łask wraca rudbekia i rozchodnik okazały, różne odmiany tawułki (Astilbe) oraz derenia (Cornus),  np. dereń kwiecisty.

Modne jest zawsze to, czego nie ma nasz sąsiad, a z pewnością nowe odmiany „starych” roślin. Ta dewiza sprawdza się każdego sezonu dla kwitnących roślin doniczkowych. Jakiś czas temu rynek zawojował Bidens – roślina o drobnych żółciutkich kwiatach. W przyszłym sezonie będzie można kupić odmianę np.: ‘Sweet&Spacy’ o dwubarwnych kwiatach i ‘Super Star’ o dużych żółtych kwiatach. Tworzą one niesamowicie „barwne kule” w doniczkach.

Któz z nas nie zna popularnej babki, czyli begonii stale kwitnącej. Ciekawą odmianą begonii jest ‘Dark Elegance’ o ciemnych liściach i okazałych kwiatach. To odmiana, która przyciąga wzrok. Miłośnicy begonii znajdą również odmiany pachnącenp: ‘FragrantFalls’, ‘Cream’,  ‘Peach Orange’.

Drugą młodość przeżywają petunie i surfinie oraz mieszaniec petunii i calibrachoe–supercal. Japońscy botanicy nie próżnują i każdego roku tworzą nowe odmiany lub ciekawe krzyżówki. Niektóre rośliny sprawdzają się w naszym klimacie a inne nie. Ale odmiana wspomnianej supercal ‘LightYellow’ polecana jest do uprawy w trudnych warunkach, czyli przetrwa nasze lato.

Koleją rośliną, która jest krzyżówką, tym razem niecierpka z nieznaną rośliną jest SunPatiens – roślina odporna na trudne warunki i właściwie nie do zdarcia.

Jakiś czas temu na polski rynek przedostał się hibiskus bagienny. To roślina o ogromnych kwiatach, przeważnie w odcieniu purpury, fioletu lub bieli. Późno zakwita, ale efektownie. Nie powinniśmy jej przycinać i okrywać – podczas lekkiej zimy poradzi sobie. Ale wymaga mocnego nawożenia podczas kwitnienia. Botanicy stworzyli nową odmianę ‘CherryBerryAwsome’ o fioletowo-liliowych kwiatach i ‘Perfect Storm’ o kwiatach biało-rózowych.

Kolejny wyraźny trend w ogrodnictwie to uprawa różnego rodzaju roślin ozdobnych, warzywnych i owocowych w pojemnikach lub skrzynkach na balkonach, tarasach i w ogrodach.

Pierwsze rośliny użytkowe, które zdobyły nasze balkony to pomidory i papryka.Z czasem amatorzy warzyw zaczęli uprawiać w pojemnikach ogórki, a nawet fasolkę. Teraz, na balkonach można zauważyć maliny, borówki,kolumnowe formy czereśni, jabłoni i grusz. Przy odpowiednio dobranych odmianach i „czułej” pielęgnacji można zebrać całkiem pokaźne plony.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy zwykłe pelargonie czy super petunię, aby uzyskać ”efekt wow” musimy o rośliny zadbać. Im więcej kwiatów dana roślina wytwarza, tym więcej nawozu zużywa do tego celu. Zatem optymalne nawożenie i podlewanie jest kluczem do sukcesu.

Galeria Inspiracji

- wasze zdjęcia / pomysły / aranżacje
Zaloguj się

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S