Przechowujemy książki- na co zwracać uwagę wybierając biblioteczki?

| 14.05.2018 | Opracowała: Idalia Stochla

Fot.Pixabay

Regały, półki, półeczki – marzenie  niejednego mola książkowego.  Prywatna biblioteka to ważny element wystroju wnętrza, który czyni je przytulnym i swojskim.

Odpowiednio wyeksponowane miejsce na księgozbiory  zwiększy funkcjonalność mieszkania. Zanim podejmiemy decyzję co do wymiarów i kształtu biblioteczki, warto przeanalizować, jak liczne są nasze zbiory oraz jaka przestrzeń w domu jest do zagospodarowania.

Klasycznie = elegancko

Aranżując wnętrze warto zastanowić się przede wszystkim nad przeznaczeniem poszczególnych mebli. Kierowanie się wyłącznie estetyką może spowodować, że przestrzeń stanie się niefunkcjonalna. „Jeżeli regał będzie służył głównie do przechowywania książek, warto zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału z jakiego został wykonany. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się klasyczne, wykonane z płyt MDF, bądź bardziej nowoczesne, metalowe półki podpowiada Karina Wilkołek, ekspert firmy Rosanero. Solidna konstrukcja utrzyma nawet najcięższe zbiory. Natomiast tworzywo sztuczne i szkło to materiały, które nadadzą wnętrzu lekkiego i dekoracyjnego charakteru. W ich otoczeniu bardzo dobrze będą komponować się ramki ze zdjęciami, wazony oraz inne elementy ozdobne.

Funkcjonalność w parze z designem

Regał na książki wcale nie musi być nudnym, prostokątnym meblem z regularnymi półkami. Na rynku dostępne są różnorodne modele biblioteczek, odpowiadające indywidualnym wymaganiom. Mnogość kolorów oraz form sprawia, że zachwycą nieszablonowym kształtem i wpasują się w każdą przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem dla miłośników literatury będą biblioteczki w formie paneli czy półkowe intrygujące wariacje np.w kształcie zygzaka, fali, ślimaka lub ciekawego napisu.

Domowa biblioteka powinna harmonizować ze stylem wnętrza. Nie mniej ważna jest jej funkcjonalność Fot.materiał prasowy

Rozmiar i ustawienie

Jedną z najistotniejszych kwestii rozpatrywanych podczas kupna regału jest jego rozmiar.  Meble wysokie, sięgające sufitu sprawiają wrażanie droższych lecz przy dużym obciążeniu stają się mniej stabilne. Trzeba zatem pamiętać o dodatkowym przymocowaniu ich do ściany. Z kolei niższe regały zawierają dodatkową przestrzeń do zagospodarowania i łatwiej je przestawić.

 „Bardzo duże znaczenie ma także głębokość. Półki powinny mieć około 30 cm głębokości, co zapewnia wystarczającą przestrzeń do przechowywania”, tłumaczy Karina Wilkołek z firmy Rosanero.

W małych domach mamy mało miejsca na wszystko – meble, ubrania, akcesoria, dekoracje, również książki. Wybierając biblioteczkę należy zwrócić więc uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym ją ustawimy.

Nie „ twarzą do słońca”

Wysokie regały, obłożone od góry do dołu książkami, będą wyglądać masywnie i przytłoczą niewielkie wnętrza. Lekkości nadadzą im jasne barwy oraz fronty w odcieniach zbliżonych do koloru ściany. Jeśli chcemy zachować w świetności nie tylko regał, ale również książki, warto zadbać o odpowiednie ustawienie mebla. Należy unikać miejsc narażonych na wilgoć oraz nadmierną ilość promieni słonecznych pamiętając, że promienie padające prosto na książki mogą je odbarwiać i doprowadzić do kruszenia się kleju.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S