Plac Garncarski: miasto wymienia działki z inwestorem

| 3.04.2016 | Jaromir Kwiatkowski

Wizualizacja nowego budynku na Placu Garncarskim, Rzeszów. Reprodukcje Tadeusz Poźniak

Miasto Rzeszów zgodziło się na wymianę działek z firmą Developres, do której należy znaczna część Placu Garncarskiego. W zamian za działkę na tym placu, potrzebną do zrealizowania projektu zagospodarowania tego miejsca, miasto otrzyma działkę na osiedlu Zawiszy.

W ub. roku został rozstrzygnięty konkurs na zagospodarowanie Placu Garncarskiego, jednego z najpiękniejszych placów w mieście, położonego na rzeszowskiej starówce, pomiędzy ulicami Króla Kazimierza, Szpitalną i Wierzynka. Zwyciężył projekt architektów z hiszpańskiej Sewilli: Joanny Jędruś-Cabrery, Juana Jose Beana Martineza, Marty Gomez Martinez oraz zespołu Bakpak Architects s.c. Bardzo nowoczesny, ale i nawiązujący do tradycji Placu Garncarskiego, gdzie przed laty sprzedawano ceramiczne naczynia. W nowym, 10-kondygnacyjnym budynku w kształcie pieca garncarskiego, trzy kondygnacje będą położone pod ziemią (będzie tam m.in. parking na ponad 200 samochodów). Nad ziemią mają być lokale komercyjne, restauracje oraz czterogwiazdkowy hotel. Na najwyższych kondygnacjach powstaną apartamenty z balkonami i loggiami, z widokiem na rzeszowską starówkę. Intrygujące będzie wnętrze dziedzińca – płynna przestrzeń nawiązująca do koła garncarskiego i tego, jak powstaje ceramika. Na razie inwestor – firma Developres z Rzeszowa – prowadzi w tym miejscu parking.

Jak nas poinformował Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa, na ukończeniu są prace związane z opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w który byłby wpisany zwycięski projekt zagospodarowania Placu Garncarskiego. Według rzecznika, trafi on na sesję Rady Miasta najprawdopodobniej w kwietniu lub maju. Jak prognozuje Chłodnicki, inwestor powinien otrzymać wszelkie niezbędne pozwolenia na budowę jeszcze w tym roku, a więc mógłby zacząć realizację inwestycji jeśli nie w końcówce tego, to na pewno wiosną przyszłego roku.

Budowa hotelu wiąże się z koniecznością wyburzenia kamienicy przy ul. Wierzynka 1; jej lokatorzy zostaną przeniesieni do innych mieszkań komunalnych.

Aby było możliwe zrealizowanie inwestycji na Placu Garncarskim, radni zgodzili się na zamianę działek z Developresem, który otrzyma działkę na Placu Garncarskim, należącą dotąd do miasta. – W przyszłym tygodniu powinien być gotowy akt notarialny – informuje Maciej Chłodnicki.

W zamian miasto otrzyma działkę na osiedlu Zawiszy. Rzecznik prezydenta zapowiada, że może tam zostać wybudowany kościół, ale także przedszkole i szkoła. – Tam powstaje 15-tysięczne osiedle – przypomina Chłodnicki.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S