Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

| 5.01.2018 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Power Invest

To jeden z największych dylematów, przed rozwiązaniem którego, stoi większość osób planujących zakup swojego mieszkania. Podjęcie ostatecznej decyzji dla wielu nie jest łatwe, bo zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Dziś podpowiadamy dlaczego lepiej kupić nowe.

– Jednym z największych atutów mieszkań z rynku pierwotnego jest po prostu fakt, że kupujący staje się jego pierwszym właścicielem – mówi Agnieszka Stachura, dyrektor jednego z oddziałów agencji nieruchomości POWER INVEST. – Ponadto, zakup mieszkania z rynku pierwotnego, wiąże się również z konkretnymi korzyściami materialnymi. Przede wszystkim daje pewność, że wymarzone mieszkanie ma uregulowaną sytuację formalno-prawną za sprawą Ustawy Deweloperskiej (Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego), która weszła w życie w kwietniu 2012 r. Ustawa ta ma na celu ochronę praw nabywców mieszkań od deweloperów, wprowadza bowiem obowiązek sporządzania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Dodatkowo zgodnie z nią, koszty sporządzania umowy, są dzielone między nabywcę i dewelopera.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego niesie też ze sobą, niższe koszty transakcyjne. nabywca lokalu z rynku pierwotnego jest bowiem zwolniony z podatku w wysokości dwóch procent  od czynności cywilnoprawnych, gdyż cena, jaką płacimy deweloperowi, zawiera już w sobie podatek VAT.

Mieszkanie z rynku pierwotnego daje nam całkowitą możliwość decydowania o tym, w jaki sposób urządzimy wnętrza. Możemy też skorzystać z gotowych pakietów wykończeniowych. Dzięki temu to od nas będzie zależało, jakie materiały zostaną wykorzystane przez ekipę remontową. To ważne by dopasować je do naszych możliwości finansowych. – Pakiety wykończeniowe znajdziemy np. w ofercie niektórych deweloperów oraz kilku agencji nieruchomości – tłumaczy Agnieszka Stachura.

Nowe mieszkanie w nowoczesnym budynku

Współczesne budownictwo mieszkaniowe różni się od tego sprzed lat. Wykorzystuje lepsze technologie, przyjazne środowisku materiały i w sposób szczególny, ukierunkowane jest na komfort życia przyszłych mieszkańców. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego możemy być spokojni o to, że gruntownego remontu nie będzie wymagał sam budynek, ale także jego części wspólne. We wznoszonych współcześnie inwestycjach mieszkaniowych standardem stają się parkingi podziemne, urządzone z dbałością o szczegóły części rekreacyjne oraz nowoczesne windy. Większy nacisk kładziony jest także na estetykę i funkcjonalność samego obiektu. Takich udogodnień nie ma w wielu starszych blokach.

REKLAMA

Kolejnym czynnikiem, który stawia planujących zakup nieruchomości z rynku pierwotnego w lepszej sytuacji, jest bogatsza oferta tego typu lokali. – Liczba nowych mieszkań w sprzedaży jest w większości dużych polskich miast zdecydowanie wyższa od liczby mieszkań z rynku wtórnego – mówi dyrektor jednego z oddziałów agencji nieruchomości POWER INVEST. – To z jednej strony daje osobom kupującym większy wybór, a z drugiej sprawia, że łatwiej mogą znaleźć lokal, który odpowiadać będzie ich preferencjom, a także możliwościom finansowym. Duża konkurencja to także większe możliwości negocjacji ceny. Ponadto większy wybór mieszkań, to także dobra informacja dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, który będzie obowiązywał do 2018 r.

Za kilka lat łatwiej będzie sprzedać

Kupując pierwsze mieszkanie, często ograniczeni jesteśmy możliwościami finansowymi. Dodatkowo, kierujemy się naszymi aktualnymi potrzebami. – To, że dzisiaj nas nie stać na duże mieszkanie, czy po prostu takiego nie potrzebujemy, nie oznacza jednak, że za kilka lat również tak będzie – wyjaśnia Agnieszka Stachura. – W chwili, gdy zwiększą się nasze możliwości finansowe, albo potrzeby mieszkaniowe, będziemy chcieli zmienić swoje mieszkanie na inne. To naturalne zjawisko. Dlatego kupując dzisiaj mieszkanie, musimy zadać sobie również pytanie, czy za kilka lat będzie ono atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Do takiej grupy należą na pewno nowe mieszkania, w obiektach budowanych z użyciem najnowszych technologii.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S