Łazienka do remontu? Nie taki diabeł straszny

| 5.03.2018 | Opracowała Idalia Stochla

Przed remontem łazienki warto uwzględnić budżet Fot.Pixabay

Po kilku czy nawet kilkunastu latach użytkowania każda łazienka wymaga gruntownego remontu.A sygnałem do rozpoczęcia prac mogą być spękane fugi, przestarzałe płytki czy  nierówna  podłoga. Przedsięwzięcie jakim jest remont wymaga bez wątpienia nie tylko czasu ale i niemałych nakładów finansowych. By nie było niespodzianek dobrze się do niego przygotować, wziąć pod uwagę względy ekonomiczne, budżet i projekt łazienki.

Gdy plan jest ustalony, nadchodzi moment skucia starych płytek ze ścian oraz podłogi. Powierzchnie pod nimi mogą być krzywe, przed nałożeniem nowej warstwy płytek należy zatem zagruntować i wyrównać ściany tak, aby miały zachowany poziom i pion. W tym celu sprawdzi się  elastyczna i wodoodporna zaprawa wyrównująca oraz preparat gruntujący rozważnie dobrany do rodzaju i chłonności podłoża.

Wykańczanie pomieszczenia rozpoczynamy od ścian Fot.materiał prasowy Baumit

Płytki – połowa sukcesu

Warto pamiętać, że sam wybór i zakup upatrzonych płytek ceramicznych to dopiero połowa sukcesu. Okładzina tylko wówczas będzie spełniała swoje funkcje, jeśli zostanie ułożona zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i przy wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Przeprowadzając remont łazienki należy wykonać właściwą hydroizolację stref mokrych pomieszczenia, tj. podłogi oraz miejsc zlokalizowanych wokół wanny, kabiny prysznicowej oraz umywalki. W tym celu można użyć np. folii w płynie. Same płytki są wprawdzie odporne na wilgoć, jednak słaby punkt konstrukcji stanowią fugi, przez które  woda łatwo przenika i wsiąka w podłoże. Brak zabezpieczenia przed wilgocią może prowadzić do tworzenia się nieestetycznych zacieków, pleśni, a nawet odspajania płytek. Powłokę wodochronną otrzymuje się poprzez dwukrotne nałożenie folii w płynie wałkiem lub pędzlem. Wiele zależy również od właściwego uszczelnienia naroży, szczelin dylatacyjnych, przejść rur instalacyjnych czy też miejsc styku podłogi i ścian.
Po nałożeniu pierwszej warstwy folii w płynie miejsca (narożniki) najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów konstrukcji okleja się specjalnymi taśmami siatkami częściowo gumowanymi, po czym nanosi drugą warstwę folii w płynie. Tak przygotowana powierzchnia wymaga już tylko położenia wcześniej wybranych płytek ceramicznych.

Fot.Pixabay

Zaprawa klejowa

REKLAMA

Ogromny wpływ na jakość i trwałość konstrukcji będzie miał klej, jakiego użyjemy do mocowania płytek.

„W łazienkach, bardzo dobrze sprawdzają się podstawowe kleje typu C1T lub C1TE. Są jednak sytuacje, gdy konieczne jest sięgnięcie po klej wyższej klasy–elastyczny lub charakteryzujący się wysoką przyczepnością” podpowiada ekspert firmy Baumit.

Jeśli w łazience planujemy układać płytki wielkoformatowe, bądź też zdecydujemy się w niej zamontować ogrzewanie podłogowe, zaprawa klejowa, jaką zastosujemy do układania płytek powinna cechować się odkształcalnością S1 lub S2 oraz podwyższoną przyczepnością C2. Na ten ostatni parametr powinniśmy zwrócić uwagę także wtedy, gdy decydujemy się kleić glazurę na płyty gipsowo-kartonowe bądź stare okładziny ceramiczne i lamperie. Jeśli płytki mają być mocowane na ścianach, zawsze warto zwrócić uwagę, czy zaprawa ma określony parametr T, oznaczający zmniejszony spływ. Płytki ścienne zaleca się mocować od góry zaprawami klejącymi metodą cienkowarstwową, natomiast przy podłogowych najlepiej nakładać klej zarówno na podłoże, jak i na płytkę. W ten sposób będzie ona lepiej przytwierdzona do podłoża, a cała okładzina bardziej odporna na obciążenia.

Fuga pod kolor

Efekt aranżacyjny, jaki możemy osiągnąć stosując elegancką, stylową okładzinę ceramiczną, bardzo łatwo zepsuć niewłaściwie dobierając spoiny wypełniające przestrzeń między płytkami. W łazience z powodzeniem sprawdzą się bardzo popularne elastyczne zaprawy na bazie cementu, dostępne w szerokiej palecie barw. Fuga pod kolor płytek wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni, pozbawionej zbędnych podziałów. Tego rodzaju rozwiązanie polecane jest przy urządzaniu małej łazienki.

Właściwie dobrany kolor fugi może poprawić efekt wizualny położonych płytek Fot.materiał prasowy Baumit

Podczas zakupów chemii budowlanej warto sięgać po markowe rozwiązania od jednego producenta. Zastosowanie odpowiednio skomponowanej grupy materiałów gwarantuje ich efektywną współpracę i trwałość konstrukcji przez długie lata. Jeśli przy tym wszystkie czynności zostaną przeprowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną istnieje duże prawdopodobieństwo, że osiągnięty efekt będzie zgodny z wcześniejszymi wyobrażeniami. Nowa łazienka zyska świeży wygląd i przyjazny klimat, a domownicy będą spędzać w jej wnętrzu czas w miłej atmosferze.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S