Kiedy montować elektrozaczepy?

| 6.07.2017 | Treść zewnętrzna

Elektrozaczepy służą do kontroli dostępu w biurowcach kinach, magazynach lub szpitalach. Mechanizm działania polega na podaniu napięcia do urządzenia, które zwalnia blokadę ryglującą. Wybierając elektrozaczepy, należy zwrócić uwagę na rodzaj prądu, masę drzwi i energooszczędność.

Elektrozaczepy to urządzenia elektromagnetyczne, które blokują dostęp do drzwi i okien za pomocą ryglowania ruchomych przegród. Inne popularne urządzenia do kontroli dostępu to karty zbliżeniowe, chipowe i magnetyczne oraz narzędzia bazujące na cechach biometrycznych, które reagują na odcisk palca, ton głosu lub tęczówkę oka.

Jak są zbudowane elektrozaczepy?

Elektrozaczepy składają się z małych elementów w masywnej konstrukcji. Rdzeniem urządzenia jest cewka magnetyczna i kotwica blokująca zapadkę dzięki małym dźwigniom. Po podaniu napięcia zwalnia się blokada, dzięki czemu można otworzyć drzwi i wejść do pomieszczenia. Elektrozaczep to proste i tanie urządzenie, które stosuje się w dużych budynkach publicznych, takich jak szpitale, magazyny, kina lub biurowce.

Popularne elektrozaczepy dostępne na rynku

Wybierając elektrozaczep, należy dostosować go do wagi drzwi i rodzaju budynku. Najpopularniejszym rodzajem zaczepu jest podstawowy mechanizm instalowany w domofonach w bloku i na osiedlu. Działanie urządzenia opiera się na podaniu napięcia do cewki, dzięki czemu zwalnia się układ blokujący drzwi wejściowe. Często stosuje się też elektrozaczepy z wyłącznikiem, dzięki czemu można na stałe odblokować wejście bez konieczności komunikacji przez domofon. W każdej chwili można również z powrotem przestawić dostęp na klasyczną wersję. Ta usługa jest skierowana do biurowców, co umożliwia wolne wejście dla pracowników w godzinach pracy. Na rynku są też elektrozaczepy z wbudowaną pamięcią, które są sterowane za pomocą impulsu elektrycznego, dzięki czemu można odblokować dostęp dla wybranych osób.

Na co zwrócić uwagę wybierając elektrozaczepy?

Przed zakupem elektrozaczepu należy sprawdzić, jaki prąd jest podawany przez producenta domofonu. W tym przypadku warto wybrać prąd zmienny. Stosując prąd stały DC, nie ma możliwości charakterystycznego brzęczenia. Gdy miejsce, w którym instaluje się blokadę dostępu jest głośne, należy zamontować elektrozaczep z sygnalizacją. W przypadku montowania urządzenia w prawych i lewych drzwiach, warto zadbać o uniwersalną obudowę, która pasuje do każdego typu drzwi. Warto też zadbać o energooszczędne elektrozaczepy, co pozwoli znacznie zaoszczędzić na długoletnim korzystaniu z urządzenia.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S