Już niedługo zakwitnie wilczełyko

| 14.02.2018 | Jadwiga Brzozowska

Wawrzynek wilczełyko Fot.Pixabay

Zakwita jako jedna z pierwszych roślin i zwiastuje szybkie zakończenie zimy. Podczas lekkich zim zakwita już w styczniu. W zależności od odmiany wawrzynek kwitnie na biało lub różowo. Kwiaty kuszą swym zapachem i przyciągają wzrok. Wawrzynek jest rośliną miododajną i w całości trującą. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie wawrzynka powinniśmy pilnować małych dzieci, żeby nie zjadły owoców, które pojawiają się już w czerwcu. Owoce są równie dekoracyjne, jak kwiaty, wielkością dorównują ziarnom grochu, mają kolor jaskrawoczerwony lub żółty. Wawrzynek wilczełyko jest spotykany w naszych lasach, w stanie naturalnym rośnie w Europie, na Syberii, Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wolno rośnie i osiąga wysokość do 1m. Nie lubi cięcia i przesadzania. Preferuje gleby żyzne, wapienne, wilgotne, stanowiska osłonięte, pół cieniste do cienistych. Jest wrażliwy na suszę, ale odporny na mróz. Jesienią warto wyłożyć wokół krzewu kompost lub rozłożony obornik, albo nawóz wieloskładnikowy na wiosnę. Wawrzynka można posadzić jako soliter lub w towarzystwie roślin kwitnących wczesną wiosną, tj.: rannik, śnieżyca i śnieżyczka lub ciemiernik czy wrzośce.

Polecane odmiany:

– ‚Alba’ o pojedynczych, białych kwiatach

– ‚Alba Plena’ o kwiatach pełnych i białych

– ‚Rubrum’ o kwiatach w różnych odcieniach różu

Ciekawą rośliną jest wawrzynek główkowy. To niski, zimozielony krzew z cienkimi, płożącymi i podnoszącymi się na końcach pędami. Dorasta do 50cm wysokości, tworzy piękne kobierce pokryte kwiatami. Kwiaty są pachnące, różowe lub białe i zebrane w główkach. Wawrzynek zakwita w maju. Preferuje gleby żyzne, cieple i suche. Najlepiej rośnie i prezentuje się na skalniakach. Nie toleruje przesadzania i cięcia, jest rośliną mrozoodporną ale krótkowieczną i w całości trującą. Wawrzynek główkowy znajduje się pod ścisłą ochroną. W Polsce rośnie w Kotlinie Sandomierskiej i na Wyżynie Lubelskiej.

Spotykane odmiany:

– ‚Alba’ o białych kwiatach

– ‚Eximia’ ma większe liście, kwiaty i pąki są bordowe

– ‚Glow Ruby’ o  ciemno różowych kwiatach

– ‚Variegata’ to silniej rosnąca odmiana o jasno obrzeżonych liściach.

Dom i ogród