Festiwal Przestrzeni Miejskiej – w Rzeszowie powstanie mural

| 18.05.2016 | Opracowanie Alina Bosak

Fot. Materiały prasowe/Estrada Rzeszowska

Sztuka, architektura, wzornictwo pomagają oswoić industrialny krajobraz. Jak dzięki nim zmieniać miasta Podkarpacia? Będzie okazja zobaczyć podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, który rozpocznie się 30 maja w Rzeszowie. W programie cała warsztaty, wystawy i koncerty, a na pamiątkę mural przy ul. Jagiellońskiej.

Piąta edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej potrwa od 30 maja do 4 czerwca. To okazja do rozmowy o społecznym i przestrzennym rozwoju współczesnego Rzeszowa. W programie znajdą się wykłady, prezentacje, instalacje, filmy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne, odbywające się w różnych miejscach Rzeszowa.

Między 30 maja a 3 czerwca w ramach FPM odbędzie się Architydzień organizowany przez rzeszowski SARP. Zaproszenie przyjęli m.in. arch. Zbigniew Maćków z Wrocławia, arch. Stanisław Deńko, arch. Paweł Zieliński i arch. Łukasz Sykała z Krakowa oraz arch. Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Katowic.

Rzeszów za 35 lat

W tym roku FPM wybiega nieco w przyszłość i jego myślą przewodnią będzie Rzeszów w 2050 roku. W Galerii Miejskiej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego zostaną zaprezentowane dwie wystawy – wystawa plakatów i gadżetów duetu ZUPAGRAFIKA oraz wystawa akwareli Tytusa Brzozowskiego – twórców odnoszących się do architektury. Zupagrafika to hiszpańsko-polska pracownia grafiki kreatywnej założona w 2012 roku przez David’a Navarro i Martynę Sobecką w Poznaniu. Studio powstało z inicjatywy hiszpańskiego grafika zakochanego w Polskiej Szkole Plakatu. Zupagrafika w szczególny sposób związana jest z papierem, architekturą i typografią; specjalizuje się w plakacie, wydawnictwach oraz grafice inspirowanej architekturą. Od początku swojej działalności, studio równolegle rozwija platformę z autorskimi projektami – obiektami z papieru inspirowanymi modernistyczną architekturą i ikonami polskiego wzornictwa przemysłowego. Celem papierowych kolekcji jest udokumentowanie i zachowanie naszych ulubionych budynków w ich oryginalnej formie, zanim całkowicie znikną z krajobrazu miejskiego. Wszystkie obiekty są projektowane, ilustrowane i wydawane przez Zupagrafikę.

Natomiast Tytus Brzozowski, architekt i akwarelista w swoich pracach opowiada o mieście marzeń –pełnym zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież. Posługując się elementami architektury i krajobrazu charakterystycznymi dla lokalności Warszawy, tworzy nowe światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. Szuka nawarstwień historii, zestawia budynki z różnych miejsc i czasów.

Ponadto w Kinie Zorza odbędą się pokazy filmów „ConcreteStories” w reżyserii Lorenza Findeisena oraz „Za żelazną bramą” w reżyserii Heidrun Holzfeind. Wtedy również zostanie zaprezentowana wystawa SARP „Cement w architekturze” – edycja 2015, której gościem specjalnym będzie arch. Kazimierz Łatak.

Studenci zagospodarują plac Balcerowicza i Wolności

Wzorem ubiegłego roku organizatorzy nawiązali współpracę z Politechniką Rzeszowską, której studenci skupią się nad rewitalizacją dwóch rzeszowskich placów – Balcerowicza i Wolności. Owocem ich pracy będą makiety obrazujące nowe zagospodarowanie tych terenów oraz dyskusja z ich udziałem na temat powstałych prac i architektury.

W ramach festiwalu od ulicy Jagiellońskiej, na ścianie budynku przychodni przy ul. Hoffmanowej powstanie mural. Jego autorem będzie ceniony na podkarpaciu Arkadiusz Andrejkow, twórca malarstwa, rysunku i streetartu.

Wideo-mapping na Pomniku Walk Rewolucyjnych

Dzięki współpracy z Fundacją Precyzja nowego kształtu nabierze Pomnik Czynu Rewolucyjnego, na którym zostanie wyświetlony wideo-mapping. Dla najmłodszych organizatorzy przewidują warsztaty fotograficzne, na których dzieci zdobędą umiejętności, które następnie wykorzystają podczas spaceru z NieMapą Rzeszów wykonując zdjęcia architektury przy użyciu jednorazowych aparatów fotograficznych. Powstałe prace stworzą pofestiwalową wystawę.
Muzycznie wydarzenie uświetni FISZ EMADE TWORZYWO oraz Oxford Drama, których koncert zaplanowano na rzeszowskim Rynku w sobotę.

Warto dodać, że w tym roku Festiwal Przestrzeni Miejskiej będzie miał także swoją odsłonę w Krośnie, gdzie 1 czerwca zaplanowano Architektoniczny Dzień Dziecka z zabawami dla dzieci, a w sobotę spotkanie architektów pod arkadami.

Organizatorami Festiwalu Przestrzeni Miejskiej są: Urząd Miasta Rzeszowa, Estrada Rzeszowska, SARP. Parterami są: Fundacja Beton, Rzeszów Smart City, Greinplast. Patroni medialni: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Architektura Murator, Magazyn Day&Night, Wydawnictwo Archivolta oraz Fundacja Bęc Zmiana.

Program Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2016, 23 maja – 4 czerwca

Poniedziałek, 23.05.2016
Rzeszów, godz. 18.00, Galeria Miejska przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego – Wernisaż wystawy prac duetu ZUPAGRAFIKA oraz akwareli Tytusa Brzozowskiego. Spotkanie z autorami.
Archi Tydzień A7 – SARP

Poniedziałek, 30.05.2016
Rzeszów, godz. 12.00 – 16.00, SARP, Rynek 8 – Strefa Porad Architekta – Bezpłatne porady, konsultacje i rozmowy z rzeszowskimi architektami na temat związany z inwestycjami i procesem inwestycyjnym – jak wybierać działkę pod lokalizację inwestycji, jak powstaje projekt, co jest nam niezbędne w domu i dlaczego warto poświecić dużo uwagi na wybór projektu, ale także, co to jest konkurs architektoniczny, jak i po co się organizuje konkursy oraz wiele innych tematów.

Wtorek, 31.05.2016
Rzeszów, godz. 15.00, Politechnika Rzeszowska, Powstańców Warszawy 12, Aula V-1 – Debata publiczna nt. Konkurs architektoniczny a przetarg w świetle programu rewitalizacji centrów miast i dobrej Architektury.
Udział wezmą:
• arch. Zbigniew Maćków – Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Wrocław
• arch. Stanisław Deńko – Wizja Sp. z o.o. – Kraków
• arch. Paweł Zieliński – Mofo Architekci MA Sp. z o.o. – Kraków
• arch. Łukasz Sykała – Instytut Rozwoju Miast – Kraków
• moderator – arch. Kazimierz Ferenc – Warszawa

Środa, 01.06.2016
Krosno, godz. 9.00, Rynek / Podcienia (w zależności od aury)
Architektoniczny Dzień Dziecka – Konkurs dla dzieci szkół podstawowych klas V i VI o tematyce architektonicznej prowadzony przez krośnieńskich architektów i przy współudziale pedagogów Technikum Budowlanego w Krośnie oraz Liceum Plastycznego w Krośnie.
W ramach konkursu przewiduje się kilka dyscyplin:
• Budowanie z klocków (budowla krośnieńska lub ulica Krosna)
• Rysunek (budowla krośnieńska lub ulica Krosna- technika dowolna)
• Konkurs na slogan – wierszyk – hasło o architekturze- powiązanie z miastem Krosno;
• Konkurs ArchiMaskotka na najciekawsze zdjęcie – warsztaty fotograficzne po wyznaczonej trasie w poszukiwaniu obiektów architekta Jana Sas – Zubrzyckiego oraz wybranych detali budynków krośnieńskiego Rynku i przyległych ulic (Rynek- Podcienia, kamienice w Rynku, zegar, dzwon Urban, wieża kościoła farnego, kościół Fara, Franciszkanie, budynki mieszczańskie i urzędowe etc);
• Konkurs na domek dla owadów lub lalek (prace wykonywane podczas zajęć lekcyjnych, przedłożone do oceny dla jury konkursowego)
Organizator akcji „Architektoniczny Dzień Dziecka”: SARP oddział Rzeszów;
Współorganizatorzy: Urząd Miasta Krosno; Technikum Budowlane nr 6 im. Jana Sasa Zubrzyckiego w Krośnieńska; Liceum Plastyczne Krosno.
Krosno, godz. 14.00-16.00, Rynek w Krośnie, a dokładnie na tzw. Podcieniach
PAPP- Porady Architektów Pod Podcieniami – architekci z miasta Krosno będą prowadzić bezpłatne konsultacje i porady w zakresie tematyki architektonicznej i tematów z nią powiązanych.
Rzeszów, godz. 10.00 – 12.30, Kino Zorza – Archimaskotka – Warsztaty fotograficzne dla dzieci oraz spacer z NieMapą. Warsztaty poprowadzi Paweł Olearka.
Warsztaty są adresowane do dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych, klas 1-3. Plan warsztatów:
Godz. 09:45 – Zbiórka uczestników w Kinie Zorza
Godz. 10:00 – Przywitanie uczestników
Godz. 10:05 – Film instruktarzowy (ok 5 min.),
Godz. 10:10 – Paweł Olearka o fotografii: rys historyczny, podstawowe pojęcia i techniki: perspektywa, kadr. Techniki analogowe – urządzenia w ciemni: powiększalnik i odczynniki (wywoływacz, przerywacz, utrwalacz)
Godz. 10:20 – Luxografia: obrazy bez użycia aparatu.
Godz. 10:30 – Fotospacer z NIEMAPĄ – Aleja Pod Kasztanami, Zamek Lubomirskich, Fontanna, Multimedialna, Pomnik Tadeusza Nalepy, Rynek na starego miasta
Godz. 12.30 – Wspólne pisanie i wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami z Rzeszowa dołączonych do NieMapy.
Godz. 16.00, Estrada Caffe – Prezentacja prac studentów Politechniki Rzeszowskiej pod opieką dr. Inż. arch. Rafała Mazura – rewitalizacja Śródmieścia Północ

Czwartek, 02.06.2016
Rzeszów, godz. 15.00, Ratusz, Rynek 1 – Plac Balcerowicza vs. Plac Wolności – Prezentacja prac rewitalizujących tereny oraz debata oxfordzka z udziałem studentów Politechniki Rzeszowskiej.
Rzeszów, godz. 17.00, Ratusz, Rynek 1- w cyklu ArchiCZWARTEK – Bliskie spotkanie z arch. Przemo Łukasikiem i Łukaszem Zagałą z MEDUSAGROUP /Katowice/ – adaptacje loftów, starych lokali, adaptacje całych stref.
Rzeszów, godz. 18.30, SARP, Rynek 8 – After z arch. Przemo Łukasikiem i arch. Łukaszem Zagałą
Rzeszów, godz. 21.30, Pomnik Czynu Rewolucyjnego, ul. Cieplińskiego/Piłsudskiego – Wideo-mapping Pomnika Czynu Rewolucyjnego w wykonaniu Fundacji Precyzja

Piątek, 03.06.2016
Rzeszów, godz. 17.00, Kino Zorza, ul. 3-go maja 28 – Prezentacja filmów o architekturze we współpracy z Fundacją Beton (organizatorem Beton Film Festival) – „Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen, „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind
W przerwie ok. 18.30 wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze” – edycja 2015 – Gość specjalny arch. Kazimierz Łatak. Po zakończeniu prezentacji filmów dyskusja nt. „Możliwości kreacji w betonie”

Sobota, 04.06.2016
Krosno, godz. 12.00, Rynek – Spotkanie architektów pod arkadami,
Rzeszów, godz. 19.00, Rynek – Koncert zespołu Oxford Drama oraz FISZ EMADE TWORZYWO

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S