Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?! Poznaj swoje prawa

| 19.09.2016 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Kupno mieszkania, to dla wielu jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim ją ostatecznie podejmiemy, warto sprawdzić firmę, która wybuduje nasze wymarzone cztery kąty. To, na co musimy zwrócić uwagę, to przede wszystkim sposób w jaki inwestycja będzie finansowana, co deweloper robi z wpłacanymi przez nas pieniędzmi i jak wygląda umowa, którą podpiszemy.

Zanim ostatecznie zdecydujemy, że mieszkanie, które przypadło nam do gustu, będzie rzeczywiście nasze, warto sprawdzić kto będzie generalnym wykonawcą inwestycji, sprawdzić jego historię i ustalić, czy firma developerska jest w stanie sfinansować jego budowę. Brak stabilizacji finansowej inwestora, może przyczynić się do wstrzymania budowy, a jednocześnie wydłużyć czas oczekiwania na gotowe mieszkanie. Bezpieczniej jest zatem kupić mieszkanie u dewelopera, który nie będzie zaciągał kredytów czy emitował obligacji, lecz wykorzysta własne środki.

Dobrze jest również, jeśli ten deweloper, zrzeszony jest w Polskim Związku Firm Deweloperskich. PZFD czuwa bowiem nad bezpieczeństwem kupujących, promując ideę Kodeksu Dobrych Praktyk, który został zaakceptowany przez UOKiK i obowiązuje w relacjach firm członkowskich z nabywcami mieszkań.

Rachunek powierniczy dewelopera to konieczność

Firma, która buduje nasze mieszkanie, ma obowiązek prowadzenia tzw. mieszkaniowego rachunku powierniczego. Jest to gwarancja, że nasze pieniądze przeznaczane są na tę konkretną budowę, a nie na inny cel. Na rynku funkcjonują dwa podstawowe typy takich rachunków: otwarte i zamknięte. Teoretycznie większym zabezpieczeniem jest rachunek zamknięty, zdarzają się jednak sytuacje, że pieniądze, które wpłacamy na taki rachunek trafiają do dewelopera dopiero wtedy, gdy podpiszemy akt notarialny i staniemy się oficjalnie właścicielem mieszkania. To może przełożyć się np. na wyższą cenę mieszkania, ponieważ deweloper nie może na bieżąco korzystać z naszych środków tylko z innych źródeł finansowania.

Poznaj swoje prawa, dobrze zapoznaj się z zapisami umowy

Podpisując umowę z deweloperem, musimy dokładnie zapoznać się z całą treścią tej umowy i dopytać o znaczenie wszystkich zapisów, które budzą nasze wątpliwości. Szczególną uwagę musimy zwrócić na wysokość kwoty, sposób i termin zapłaty, jak również terminy odbioru lokalu i przeniesienia prawa własności. Zapoznanie się z umową pozwala uniknąć spornych sytuacji.

Czasem jednak zdarza się, że nawet po podpisaniu umowy deweloperskiej, mamy prawo w określonych przypadkach, wycofać się z transakcji. Jest to m.in. wtedy, gdy na przykład w przekazanym przez dewelopera prospekcie informacyjnym znajdują się nieprawdziwe informacje. Wówczas od umowy można odstąpić w terminie 30 dni od jej zawarcia. Inną okolicznością może być również poważne opóźnienie budowy. Jeśli termin podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność mieszkania opóźni się o ponad 120 dni w stosunku do daty, na którą umówiliśmy się z deweloperem, to wówczas możemy wycofać się z transakcji. W tym przypadku jednak należy najpierw wezwać dewelopera do wykonania umowy.

Materiały

Wnętrza

Nieruchomości

Sprzęt

Dom i ogród

Biznes

Prawo i finanse

Magazyn Poradnik Budowlany

Dwumiesięcznik VIP B&S